Bóle kręgosłupa to jedna z najpowszechniejszych obecnie dolegliwości, której doświadczają i starzy i młodzi. Cierpią zarówno ci, którzy pracują fizycznie, jak i osoby wykonujące pracę siedzącą. W większości przypadków problem ma swoje źródło w wadach postawy, przeciążeniach i urazach kręgosłupa. Jak sobie pomóc w takiej sytuacji?

Najważniejsza jest profilaktyka i rehabilitacja. Warto profilaktycznie podjąć pewne działania i w taki sposób zmienić tryb życia i warunki swojej pracy, by do żadnych chorób kręgosłupa w ogóle nie dochodziło. Jeśli jednak już pojawia się ból krzyża, ból karku czy dolegliwości bólowe innych odcinków kręgosłupa, należy jak najszybciej odpowiednio zabezpieczyć daną część układu kostno-mięśniowego i rozpocząć ewentualnie ćwiczenia rehabilitacyjne.

Gdy długo siedzisz w pracy

Nie trzeba wiele wysiłku, aby dorobić się bólu w krzyżu, lędźwiach czy bólu karku. Codzienna praca przy komputerze, a także wielogodzinne siedzenie za kierownicą (gdy jeździ się zawodowo) plus brak aktywności fizycznej to prosta droga do takich dolegliwości. Dzieje się tak dlatego, że ludzki kręgosłup bardzo źle znosi bezruch, szczególnie bezruch w pozycji siedzącej. Jeśli dodatkowo jest ona nieprawidłowa (bo na przykład ekran komputera nie znajduje się na poziomie wzroku, wiec szyja jest cały czas nienaturalnie pochylona, bo oparcie krzesła biurowego czy fotela samochodowego nie podpiera dobrze odcinka lędźwiowego, który nadwyręża się najbardziej w takiej sytuacji, bo przez słabe mięśnie pleców i garbienie się krzywi się odcinek piersiowy)… sprawa wygląda jeszcze gorzej.

Profilaktyka

Wykonując na co dzień pracę siedzącą, warto więc profilaktycznie – po godzinach – uprawiać jakiś sport, albo po prostu fundować sobie regularnie pewną dawkę ruchu. Najzdrowsze dla kręgosłupa i stawów jest pływanie. Jeśli ktoś woli, można wybrać jazdę na rolkach albo nordic walking, ale dobrze robi nawet zwyczajny, codzienny spacer (a to niezbyt duży wysiłek i aktywność wykonalna prawie dla każdego). Będąc w pracy natomiast, trzeba koniecznie zadbać o ergonomię i jak najczęstszą zmianę pozycji. Do biura poleca się teraz biurka do pracy siedząco-stojącej (aby móc łatwo pozycję ciała zmieniać w dowolniej chwili i tak często, jak to konieczne) oraz dbające o prawidłową postawę, odpowiednio wyprofilowane siedziska, które wymuszają wręcz na użytkowniku utrzymywanie kręgosłupa we właściwym ułożeniu.

Rehabilitacja

W przypadku przewlekłego bólu kręgosłupa szyjnego, na skutek nadwyrężenia tego odcinka, zaleca się niekiedy (czasowo) miękkie lub półsztywne kołnierze ortopedyczne. Mogą uśmierzyć dolegliwości bólowe i ponownie „przyzwyczaić” kręgi szyjne do prawidłowego ustawienia. Przy bólu szyi czy odczuwanym często zesztywnieniu karku, bardzo dobrym pomysłem jest spanie na korekcyjnej poduszce ortopedycznej, która zresztą sprawdza się również w profilaktyce bólu kręgosłupa, bo gwarantuje ergonomiczną pozycję ciała podczas snu oraz rozluźnienie mięśni i odciążenie kręgów w odcinku szyjnym. Gdy przeciążony jest odcinek lędźwiowo-krzyżowy i bolą plecy, warto rozważyć zastosowanie specjalnego pasa stabilizującego tę część kręgosłupa. Takie elastyczne gorsety ortopedyczne skutecznie łagodzą ból z nadwyrężenia.

Zobacz też ->
https://www.mobilex.pl/blog/warto-siegnac-kolnierz-ortopedyczny/
https://www.mobilex.pl/blog/zwykly-jasiek-poduszka-ortopedyczna/
https://www.mobilex.pl/blog/stosuje-sie-pasy-gorsety-ortopedyczne/

Gdy dźwigasz duże ciężary

Wykonując duży wysiłek (zwłaszcza, gdy robi się to niepoprawnie), również można nabawić się bólu kręgosłupa. Dotyczy to przede wszystkim osób pracujących fizycznie – na budowach, w magazynach, firmach kurierskich i wszędzie tam, gdzie trzeba zmagać się z podnoszeniem i noszeniem dużych ciężarów. Tego kręgosłup również „nie lubi”. Łatwo w tej sytuacji o urazy i przeciążanie (także mięśniowe). Dźwiganie dużej masy wymaga odpowiedniej techniki. Schylanie się i podnoszenie X kilogramów przy wygiętym w pałąk kręgosłupie jest bardzo złą dla jego kondycji praktyką. Innym zagrożeniem przeciążeniowym dla kręgosłupa jest otyłość, która również może prowadzić do bólu, a później do zmian zwyrodnieniowych.

Profilaktyka

Profilaktyka otyłości to oczywiście ruch i zbilansowana dieta, natomiast każdy, kto na co dzień narażony jest w pracy na dźwiganie ciężarów, musi wypracować sobie odpowiednią technikę i pamiętać o tym, że przy podnoszeniu ciężkich rzeczy najlepiej utrzymywać kręgosłup w pozycji prostej. Jeśli jest tylko taka możliwość, warto jednak korzystać z urządzeń, które odciążają w tego typu zadaniach, jak na przykład schodołazy transportowe, które pozwalają na niemalże bezwysiłkowe przemieszczanie (zarówno w pionie, jak i w poziomie) ładunków o dużej masie i/lub dużych gabarytach.

Zobacz też -> https://www.mobilex.pl/blog/schodolaz-transportowy-sprzet-do-zadan-specjalnych/

Rehabilitacja

Obolałe mięśnie pleców czy ból krzyża generowany wysiłkiem przeciążeniowym łagodzą masaże i oczywiście indywidualnie dobrane przez fizjoterapeutę ćwiczenia. Czasami niezbędny jest także gorset ortopedyczny. W przypadku bardzo silnych dolegliwości bólowych lekarz zaleca również stosowanie doustnych lub miejscowo aplikowanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Gdy opiekujesz się innymi

Na poważne problemy z kręgosłupem narażeni są także bardzo często opiekunowie osób niepełnosprawnych i pacjentów leżących, pielęgniarki, rehabilitanci, ratownicy medyczni i inni pracownicy służby zdrowia. Na co dzień wykonują oni trudne i odpowiedzialne czynności związane z obsługą niesprawnych fizycznie chorych, co wymaga kompetencji, wprawy, ale i dużego wysiłku. Praca tego typu z czasem niestety nadwyręża kręgosłup.

Profilaktyka

Doskonałą profilaktyką bólu pleców, urazów i przeciążeń kręgosłupa w takiej pracy opiekuna osób niesprawnych jest stosowanie specjalnych pomocy do transferu pacjentów. To różnego rodzaju produkty przydatne w różnych sytuacjach: maty poślizgowe ułatwiające przemieszczanie leżących pacjentów na łóżku, dyski obrotowe do komfortowej zmiany pozycji chorego, siedziska transportowe, dzięki którym bezpiecznie przenosi się pacjenta na przykład z domu do samochodu, pasy ułatwiające asekurowanie i przesadzanie chorych (z wózka lub na wózek) etc. Można korzystać również z urządzeń takich, jak podnośniki dla osób niepełnosprawnych. Niektóre z modeli przeznaczone są wyłącznie do łazienki (podnośniki wannowe), inne są uniwersalne (podnośniki sufitowe) – do zastosowania w całym mieszkaniu czy ośrodku rehabilitacyjnym, a jeszcze inne to profesjonalny sprzęt wykorzystywany zazwyczaj w miejscach publicznych (podnośniki basenowe). Każde tego typu rozwiązanie odciąża kręgosłup opiekuna osoby niesprawnej fizycznie.

Zobacz też: ->
https://www.mobilex.pl/blog/usprawnic-domu-opieke-nad-osoba-niepelnosprawna-ruchowo/
https://www.mobilex.pl/blog/niepelnosprawna-opieka-nad-starszymi/
https://www.mobilex.pl/blog/obchodzic-sie-chorym-wozku-inwalidzkim/

Rehabilitacja

Nadwyrężenie kręgosłupa czy ból pleców i mięśni, poza sposobami, o których już wspomniano wcześniej, można próbować łagodzić także delikatną gimnastyką, rozciąganiem, odprężającą kąpielą, a także odpoczynkiem w najlepszej w tej sytuacji pozycji – leżąc na wznak, na twardym podłożu.

kręgosłup

Fot. Pamiętaj, kręgosłup źle znosi bezruch, pozycję siedzącą i przeciążenia.

Leave a Reply