Zasady prawidłowego użytkowania obuwia
Wkładaj i zdejmuj obuwie zawsze rozsznurowane. Zawsze sznuruj buty. Unikniesz przetarcia napiętków. Czyść buty powierzchniowo przy użyciu wilgotnej szmatki lub szczotki.
Zabrania się prania butów. Pozbawia to materiał elastyczności, powoduje jego pękanie oraz osłabia spoiny kleju i ściegi szycia. Do codziennej konserwacji obuwia nie zaleca się past samo połyskujących, które mogą uszkodzić wierzchnią powłokę skór naturalnych i materiałów skóropodobnych.
Regularnie konserwuj obuwie odpowiednimi środkami:
- Anilina skóra licowa – oczyścić wilgotną szmatką, wysuszyć, po czym stosować barwne pasty zgodne z kolorem wierzchu. Po wyschnięciu pasty należy obuwie wypolerować.
- Nubuk i welur – delikatnie szczotkować, stosować aerozole do zamszu.
Nie używać past i kremów. - Skóra syntetyczna – przecierać miękką szmatką odpowiednie środki w płynie do skór syntetycznych.
Obuwie wyjściowe całoroczne i jesienno zimowe z cholewkami ze skóry licowej, nawet prawidłowo konserwowane, noszone podczas słoty (deszczy lub topniejącego śniegu), może ulec przemoczeniu po 20 min. użytkowania (norma PN 77/091030). Obuwie ze skór typu nubuk z licem naturalnym lub welur jest znacznie mniej odporne na przemakanie i wymaga czyszczenia tylko środkami chemicznymi przeznaczonymi do tych celów.
Obuwie z szyciem korekcyjnym (elastycznym) nie jest wodoszczelne. Takie obuwie należy użytkować przede wszystkim na suchym podłożu.
Obuwie należy możliwie często wietrzyć. W miarę możliwości nie używaj codziennie tej samej pary obuwia. Intensywna eksploatacja jednej pary obuwia prowadzi do jej przedwczesnego zużycia. Dbałość o wnętrze obuwia należy do użytkownika/ utrzymanie czystości, wymiana wyściółek/. Podeszwy ze skór susz w temperaturze pokojowej do całkowitego wyschnięcia, używając prawideł. Następnie zakonserwuj obuwie dobrą pastą. Do suszenia nie używaj suszarki, kaloryfera, piecyka itp. Obuwie należy użytkować zgodnie z jego przeznaczeniem, np. pantofle domowe używaj w domu, buty sportowe do uprawniania sportu, buty korkowe, na suchym podłożu itp.
Obuwie korkowe – wykonane z materiałów naturalnych nie powinno być zamaczane, zakładane na stopy wilgotne, nie jest polecane przy nadmiernej potliwości stóp. Jeśli ulegnie zawilgoceniu nie powinno być poddane bezpośredniemu intensywnemu suszeniu jak słońce czy inne źródła ciepła, gdyż starci swoją elastyczność i będzie narażane na pęknięcia korka. Takie obuwie należy użytkować przede wszystkim na suchym podłożu.
Takie same zastrzeżenia dotyczące użytkowania dotyczą obuwia wykonanego ze skór naturalnych kolorowych. Jakiekolwiek zawilgocenie czy nadmierna potliwość stóp będzie powodować farbowanie. Takie obuwie należy użytkować przede wszystkim na suchym podłożu.
W obuwiu: bez podszewki bądź z podszewką naturalną barwioną lub skórą barwioną może występować farbowanie, nie jest to wada produkcyjna lecz cecha skóry.
Uwaga:
- Użytkowanie niezgodne z przeznaczeniem obuwia może prowadzić do jego nadmiernego zużycia lub nawet do jego uszkodzenia,
- Nieprawidłowa konserwacja lub jej brak może prowadzić do uszkodzenia obuwia,
- Surowce, z których wyprodukowano obuwie, w tym elementy wierzchnie, spody ze skór naturalnych, obcasy, fleki ulegając naturalnemu zużyciu, naturalne podszewki użyte w obuwiu mogą powodować przebarwienia odzieży,
- Użytkowanie obuwia nieodpowiednio dobranego do kształtu i wymiaru stóp może spowodować miejscowe uszkodzenia materiału, np. przetarcie, pęknięcie, trwałą deformację,
- Niewłaściwie dopasowanie obuwia może wywoływać odczucie niewygody,
- Mechaniczne zahaczenie, obicie, otarcie obuwia podczas użytkowania może być przyczyną uszkodzenia cholewki, spodu, zamków, sprzączek lub oderwania ozdób,
- Intensywna eksploatacja obuwia prowadzi do wczesnych objawów procesu starzenia i skrócenia okresu użytkowania.
Mobilex Sp. z o.o., ul. Duńska 3/5 91-204 Łódź
buty(at)mobilex.pl, tel.: 512 476 812, 42 214 29 11