Jak uzyskać refundację NFZ, oraz MOPS i PCPR

Home / Refundacja / Jak uzyskać refundację NFZ, oraz MOPS i PCPR

Dofinansowanie Narodowego Funduszu Zdrowia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.

Refundacja NFZ sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego przysługuje każdemu kto jest ubezpieczony w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ZUS.

Zasady zaopatrywania w sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 06.12.2013 r. Zawiera ono:

1. szczegółowy wykaz refundowanych przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych,
2. wysokość udziału własnego jeśli nie wynosi on 100% – czyli ile pacjent musi dopłacić z własnej kieszeni do danego produktu
3. kryteria przyznawania produktów oraz okresy ich użytkowania
4. Listę lekarzy różnych specjalizacji, którzy mogą przepisać dany produkt pacjentowi.

Poniższa tabelka pokaże Ci wszystkie produkty jakie możesz otrzymać na zlecenie (wniosek) NFZ. Szczególną uwagę zwróć na to jaki lekarz może przepisać dany produkt. Pamiętaj, że nie zawsze musisz udać się do specjalisty!

Załącznik nr 1

Jeżeli nie wiesz, który kod NFZ dotyczy Twojego produktu, który potrzebujesz zadzwoń do nas tel. 42 214 29 11

Jak uzyskać dofinansowanie NFZ?

– Udaj się do lekarza po zlecenie (wniosek) na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Uwaga! Lekarz pierwszego kontaktu może wystawić zlecenie tylko na niektóre przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze (sprawdź w powyżej zamieszczonym załączniku).
– Potwierdź zlecenie do realizacji w oddziale NFZ (Nie wiesz gdzie potwierdzić zlecenie? Pomożemy Ci, proszę zadzwoń do naszego biura i zostaniesz prawidłowo pokierowany 42 214 29 11 lub 501 443 880
– Możesz także skontaktować się z naszym stacjonarnym SKLEPEM MEDYCZNYM GALERIA ZDROWIA


Sklep w Krakowie tel. (12) 411-59-97 ul.29 Listopada 83
Hurtownia w Łodzi tel. (42) 214-29-11 ul. Duńska 3/5

– Następnie przyjdź do najbliższego Sklepu Medycznego GALERIA ZDROWIA i zrealizuj zlecenie lub staraj się o zwiększenie środków na zalecony przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy poprzez dofinansowanie z PCPR lub MOPS.

Pobierz zlecenie NFZ na zaopatrzenie ortopedyczne
Pobierz zlecenie NFZ na naprawę wyrobu medycznego

Dofinansowania PCPR/MOPS

Masz problem z wpłaceniem udziału własnego przy zakupie sprzętu ortopedycznego lub potrzebujesz sprzętu rehabilitacyjnego, który nie jest refundowany przez NFZ? Zwróć się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jak uzyskać dofinansowanie z PCPR-u lub MOPS-u?

1. W zakresie dopłaty to zlecenia NFZ

Jeśli przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy został już odebrany, a udział własny zapłacony, możesz starać się o zwrot zapłaconej kwoty udziału własnego w wysokości:

 • 100% zapłaconej kwoty udziału własnego (jeśli cena nie przekroczyła wyznaczonego przez NFZ limitu na dany przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy) oraz 150% kwoty limitu jaki został wyznaczony przez NFZ na dany przedmiot ortopedyczny/środek pomocniczy (jeśli cena zakupu przekroczyła limit ustalony przez NFZ);

Np. Zakupiony został materac w cenie 1000 zł – refundacja NFZ wyniosła 280 zł (70% z limitu 400 zł), a udział własny 720 zł.
Zwrot kosztów można otrzymać w wysokości: (400 zł -70%) + (400 zł x 150%) = 120+600 zł
Po otrzymaniu tego dofinansowania materac jest dla Pacjenta bezpłatny !!! (280 zł – refundacja NFZ i 720 zł – refundacja PCPR).

Aby otrzymać dofinansowanie należy złożyć poniżej wymienione dokumenty:

 • Ksero zlecenia (wniosku) wydanego przez NFZ.
 • Fakturę na odebrany przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy (faktura musi zawierać informację o wartości wpłaty własnej i wartości refundacji NFZ).
 • Oświadczenie o miesięcznych dochodach osoby niepełnosprawnej lub jego opiekuna w przeliczeniu na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.
 • Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
 • Wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania (dostępne w każdym PCPR/MOPS).
 • Numer NIP.

Jeśli masz zlecenie z NFZ i jeszcze go nie zrealizowałeś, to możesz starać się o dofinansowanie w wysokości:

 • 100% zapłaconej kwoty udziału własnego (jeśli cena nie przekroczyła wyznaczonego przez NFZ limitu na dany przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy);
 • 150% kwoty limitu jaki został wyznaczony przez NFZ na dany przedmiot ortopedyczny/środek pomocniczy (jeśli cena zakupu przekroczyła limit ustalony przez NFZ);

Np. Limit kwoty refundowanej przez NFZ na wózek inwalidzki dziecięcy wynosi 3000 zł (refundacja 100% do kwoty limitu), ale cena wózka przewyższa ten limit. Starając się o dofinansowanie możesz uzyskać maksymalnie 150% kwoty limitu, co w tym przypadku wynosi 4500 zł. Po przyznaniu takiego dofinansowania będziesz w sumie dysponować kwotą 7500 zł.

Starając się o dofinansowanie PCPR/MOPS należy złożyć poniżej wymienione dokumenty:

 • Ksero zlecenia (wniosku) wydanego przez NFZ.
 • Zgłoś się do najbliższego Punktu Zaopatrzenia Ortopedycznego Galeria Zdrowia po fakturę pro forma na sprzęt ortopedyczny i pomocniczy (faktura pro forma stanowi wycenę i musi zawierać informację o wysokości udziału własnego oraz wartości refundacji NFZ).
 • Oświadczenie o miesięcznych dochodach osoby niepełnosprawnej lub jego opiekuna w przeliczeniu na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.
 • Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności
 • Wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania (dostępne w każdym PCPR/MOPS).

  2. Dofinansowanie na sprzęt rehabilitacyjny, który nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ta forma dofinansowania pozwala na otrzymanie kwoty w wysokości do 60% wartości sprzętu. O tego typu dofinansowanie można starać się na zakup różnego rodzaju sprzęt rehabilitacyjny np. maty do hydromasażu, sprzęt do ćwiczeń, koncentratory tlenu, sprzęt toaletowy dla niepełnosprawnych i wiele innych produktów rehabilitacyjnych.

Aby otrzymać takie dofinansowanie należy złożyć takie same dokumenty j/w, ale zamiast zlecenia NFZ na sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze potrzebne jest zaświadczenie od lekarza specjalisty z zaleceniem zakupu tego właśnie sprzętu rehabilitacyjnego.
Po przyznaniu dofinansowania niezbędne jest podpisanie umowy, dokonanie zakupu oraz przedstawienie faktury vat/rachunku w celu przelania pieniędzy na konto sprzedawcy.

3. Dofinansowanie do likwidacji barier w komunikowaniu się i barier technicznych.

Jest to kolejna forma dofinansowania, która pozwala starać się o dofinansowanie w wysokości do 80% wartości sprzętu. O to dofinansowanie można starać się np. na zakup łóżka rehabilitacyjnego, podnośnika transportowo-kąpielowego, podnośnika wannowego, szyn do samochodu i innych specjalnych urządzeń ułatwiających komunikowanie się osobom niepełnosprawnym.

Aby otrzymać takie dofinansowanie należy złożyć takie same dokumenty j/w, ale zamiast zlecenia NFZ na sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze potrzebne jest zaświadczenie od lekarza specjalisty z zaleceniem zakupu tego właśnie sprzętu rehabilitacyjnego.
Po przyznaniu dofinansowania niezbędne jest podpisanie umowy, dokonanie zakupu oraz przedstawienie dokumentów zakupu z odroczonym terminem płatności w celu przelania pieniędzy na konto sprzedawcy.

4. Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych.

Jest to dofinansowanie, które pozwala na przystosowanie miejsca zamieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej. W tym przypadku dofinansowanie obejmuje nie tylko zakup sprzętu np. „schodołaza”, ale również prace budowlane. Wysokość tego dofinansowania wynosi do 80% wartości sprzętu lub wykonanych prac.

Aby otrzymać tego typu dofinansowanie należy złożyć poniżej wymienione dokumenty:

 • Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
 • Dokument stanowiący podstawę prawną zameldowania w lokalu, w którym ma nastąpić likwidacja barier.
 • Kosztorys na zakup urządzenia do likwidacji barier lub projekt i kosztorys inwestorski z firmy budowlanej.
 • Zezwolenie właściciela budynku na wykonanie prac związanych z likwidacją barier.
 • Wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania (dostępne w każdym PCPR/MOPS).

Po przyznaniu dofinansowania niezbędne jest podpisanie umowy, dokonanie zakupu oraz przedstawienie faktury vat/rachunku z odroczonym terminem płatności, odbiór prac przez pracownika PCPR/MOPS.

Realizacje refundacji zawsze jest możliwa z Mobilex Sp. z o.o.. W razie jakichkolwiek pytań zadzwoń do nas:

ul. Duńska 3/5, 91-204 Łódź tel. 42 214 29 11 , tel. kom. 501 443 880

Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem w Polsce firm:

Katalog Mobilex w PDFPOBIERZ KATALOG MOBILEX (PDF)