• Udaj się do lekarza po zlecenie (wniosek) na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Uwaga! Tylko lekarz specjalista może wystawić zlecenie na ten produkt. Jeśli jesteś u lekarza specjalisty takiego jak: chirurg, chirurg onkolog, neurolog, reumatolog, ortopeda, traumatolog, geriatra, lekarz rehabilitacji medycznej, ogólnej lub jeśli wychodzisz ze Szpitala, lekarz specjalista także ma prawo wypisać takie zaopatrzenie.
 • Potwierdź zlecenie do realizacji w oddziale NFZ (Nie wiesz gdzie potwierdzić zlecenie? Pomożemy – skontaktuj się z naszym przedstawicielem lub zadzwoń do któregoś z naszych SKLEPÓW MEDYCZNYCH GALERIA ZDROWIA >>
 • Przyjdź do najbliższego Sklepu Medycznego GALERIA ZDROWIA i zrealizuj zlecenie lub staraj się o zwiększenie środków na zalecony przedmiot Ortopedyczny lub środek pomocniczy poprzez dofinansowanie z PCPR lub MOPS.

Dofinansowania PCPR/MOPS

 • Masz problem z wpłaceniem udziału własnego przy zakupie sprzętu ortopedycznego lub potrzebujesz sprzętu rehabilitacyjnego, który nie jest refundowany przez NFZ lub produkt, który wybrałeś jest droższy niż standardowe dofinansowanie NFZ? Zwróć się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jak uzyskać dofinansowanie z PCPR-u lub MOPS-u?

1. Dofinansowanie do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych refundowanych przez NFZ

Jeśli przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy został już odebrany, a udział własny zapłacony, możesz starać się o zwrot zapłaconej kwoty udziału własnego w wysokości.
100% zapłaconej kwoty udziału własnego (jeśli cena nie przekroczyła wyznaczonego przez NFZ limitu na dany przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy) oraz 150% kwoty limitu jaki został wyznaczony przez NFZ na dany przedmiot Ortopedyczny/środek pomocniczy (jeśli cena zakupu przekroczyła limit ustalony przez NFZ); Np. Zakupiony został wózek inwalidzki Netti 4500 w cenie 3000 zł – refundacja NFZ wyniosła 3000 zł (100% z limitu 3000 zł), a udział własny 1500 zł.
Zwrot kosztów można otrzymać w wysokości: (4500 zł – 3000 zł) = 1500 zł
Po otrzymaniu tego dofinansowania Wózek inwalidzki Netti jest dla Pacjenta bezpłatny !!! (3000 zł – refundacja NFZ i 1500 zł – refundacja PCPR/NFZ).

Aby otrzymać dofinansowanie należy złożyć poniżej wymienione dokumenty:

 • Ksero zlecenia (wniosku) wydanego przez NFZ.
 • Fakturę na odebrany przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy (faktura musi zawierać informację o wartości koniecznej wpłaty własnej i wartości refundacji NFZ).
 • Oświadczenie o miesięcznych dochodach osoby niepełnosprawnej lub jego opiekuna w przeliczeniu na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.
 • Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
 • Wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania (dostępne w każdym PCPR/MOPS).
 • Numer NIP.

Jeśli masz zlecenie z NFZ i jeszcze go nie zrealizowałeś, to możesz starć się o dofinansowanie w wysokości:

 • 100% zapłaconej kwoty udziału własnego (jeśli cena nie przekroczyła wyznaczonego przez NFZ limitu na dany przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy);
 • 150% kwoty limitu jaki został wyznaczony przez NFZ na dany przedmiot ortopedyczny/środek pomocniczy (jeśli cena zakupu przekroczyła limit ustalony przez NFZ);

Np. Limit kwoty refundowanej przez NFZ na wózek inwalidzki specjalny dziecięcy wynosi 3000 zł (refundacja 100% do kwoty limitu), ale cena wózka przewyższa ten limit. Starając się o dofinansowanie możesz uzyskać maksymalnie 150% kwoty limitu, co w tym przypadku wynosi 4500 zł. Po przyznaniu takiego dofinansowania będziesz w sumie dysponować kwotą 7500 zł. Starając się o dofinansowanie PCPR/MOPS należy złożyć poniżej wymienione dokumenty:

 • Ksero zlecenia (wniosku) wydanego przez NFZ.
 • Zgłoś się do najbliższego Punktu Zaopatrzenia Ortopedycznego GaleriaZdrowia po fakturę pro forma na sprzęt ortopedyczny i pomocniczy (faktura pro forma stanowi wycenę i musi zawierać informację o wysokości udziału własnego oraz wartości refundacji NFZ).
 • Oświadczenie o miesięcznych dochodach osoby niepełnosprawnej lub jego opiekuna w przeliczeniu na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.
 • Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności
 • Wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania (dostępne w każdym PCPR/MOPS).

Specjalistyczne sklepy rehabilitacyjno – ortopedyczne

Sklep w Krakowie tel. (12) 411-59-97 ul.29 Listopada 83
Sklep w Łodzi tel. (42) 214-29-11 ul. Duńska 3/5