Ból ze stresu, czyli…

Czym są dolegliwości psychosomatyczne i jak może tu pomóc miękka ortopedia?

Wielogodzinna praca w pozycji siedzącej lub stojącej, brak fizjologicznego ruchu na co dzień, nadwaga lub otyłość, nieprawidłowa dieta, źle dobrane obuwie – wszystkie te czynniki mogą negatywnie wpływać na układ ruchu – a zwłaszcza na funkcjonowanie układów kostnego i mięśniowego. Ból karku, mięśni i stawów może pojawiać się jednak z jeszcze jednej przyczyny – a mianowicie w związku z odczuwaniem stresu.

Ból „ze stresu” może pojawić się w wyniku wielu sytuacji, chorób i okoliczności. Generalnie mechanizmowi powstawania stresu towarzyszy wydzielanie substancji określanej jako kortyzol (nazwa medyczna to hydrokortyzon). Jest to tak zwany hormon stresu – jego poziom jest wyższy rano, tuż po przebudzeniu, niż wieczorem – ze względu na konieczność przygotowania ciała i umysłu do zadań nadchodzącego dnia. Poziom kortyzolu, produkowanego w korze nadnerczy, gwałtownie podnosi się w sytuacjach stresowych. Kiedyś mechanizm ten był człowiekowi potrzebny do unikania realnego zagrożenia – ataków drapieżnych zwierząt czy przedstawicieli innych plemion. Dziś kortyzol wydziela się głównie w sytuacjach stresowych (w pracy czy w związku z rodzinnymi problemami), a wraz z nim rośnie poziom adrenaliny i noradrenaliny. To pociąga za sobą wzrost poziomu glukozy we krwi, przyspieszone bicie serca, zwiększenie ciśnienia – wszystko po to, by mózg pracował na zwiększonych obrotach. Niestety, długotrwałe wydzielanie kortyzolu może prowadzić do różnorakich komplikacji w funkcjonowaniu organizmu – m.in. do wspomnianego bólu ze stresu. Tego typu dolegliwość można podzielić na dwie grupy…

  • Ból psychogenny, czyli ból karku, głowy, mięśni czy stawów, współistniejący ze schorzeniami psychicznymi, takimi jak depresja, lęk uogólniony, schizofrenia lub choroba afektywna dwubiegunowa. Ból psychogenny jest więc jednym z objawów choroby, a nie jej następstwem, choć również wiąże się on z długotrwałym działaniem kortyzolu w organizmie.
  • Dolegliwości psychosomatyczne – typowy ból ze stresu lub inne odpowiedzi organizmu, wywołane długotrwałą sytuacją stresową. Do najczęściej występujących zalicza się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka, choroba wrzodowa żołądka czy wymioty. Inni odczuwają z kolei ból mięśni, ich ciągłe napięcie, ból karku czy stawów. Dolegliwości psychosomatyczne ustępują często wraz z ustąpieniem czynnika stresowego – chyba, że zmiany poczynione za sprawą długo utrzymującego się poziomu kortyzolu doprowadzą do uszkodzenia konkretnej struktury lub rozwoju choroby – wówczas ból ze stresu utrzymuje się znacznie dłużej.

Ból psychogenny czy dolegliwości psychosomatyczne powinny wskazać lekarzowi, że przyczyna takiego stanu rzeczy leży głębiej – w zaburzeniach psychicznych lub w zachwianiu gospodarki hormonami stresu. Leczenie musi więc obejmować czynnik wywołujący ból, choć nie bez znaczenia w całej terapii (lub w redukcji czynników stresogennych) jest również doraźne uśmierzanie bólu. Jak więc pomóc takiemu pacjentowi z wykorzystaniem miękkiej ortopedii?

ból ze stresu

Fot. Ból ze stresu to dolegliwość, która dotyczy coraz większej liczby pacjentów – także tych w naprawdę młodym wieku.

Ból karku i barków – pomoże poduszka ortopedyczna

Ból mięśni powodowany długotrwałym stresem bardzo często kumuluje się w obrębie karku oraz barków. Pacjenci odczuwają wówczas stałe napięcie w tych miejscach, trudne do rozmasowania czy rozciągnięcia z wykorzystaniem ćwiczeń. Niektórzy radzą sobie z bólem, smarując barki i kark maściami rozgrzewającymi lub chłodzącymi, jednak napięciowy ból ze stresu często pojawia się w nocy i powoduje wybudzanie się ze snu. Jego łagodzenie może wspomagać poduszka ortopedyczna. Jednym z polecanych modeli jest poduszka SoftSleep, wykonana z pianki poliuretanowej o wysokiej gęstości, idealnie dopasowującej się do kształtów ciała i wyprofilowanej tak, by utrzymywać kręgosłup w jego fizjologicznej pozycji. Dlaczego warto wykorzystywać ją również w łagodzeniu dolegliwości psychosomatycznych i bólu psychogennego?

  • Przede wszystkim poduszka SoftSleep ułatwia zasypianie, a wygoda jej stosowania zmniejsza ryzyko wybudzenia się w trakcie nocy – oznacza to, że pacjent będzie spał dłuższym, nieprzerwanym snem, a to z kolei znacząco obniża poziom kortyzolu, pomagając organizmowi skuteczniej zrelaksować się i wyciszyć.
  • Poduszka ortopedyczna, dzięki plastycznemu materiałowi, dopasowuje się do kształtu karku i barków, a tym samym nie uciska tych miejsc, pozwalając rozluźnić się mięśniom. Pacjent po nocy spędzonej na takiej poduszce nie ma wrażenia wzmożenia dolegliwości bólowych – odczuwa wręcz ulgę i czuje się bardziej wypoczęty.
  • Poduszka ortopedyczna dba również o kręgosłup w odcinku szyjnym, który – ze względu na wzmożone napięcie mięśni w wyniku stresu oraz na wielogodzinną pracę na stojąco lub na siedząco, wymaga fizjologicznego ułożenia go podczas snu (które w ciągu dnia może być zaburzone ze względu na wyżej wymienione czynniki).

poduszka_softsleep

Fot. Poduszka ortopedyczna SoftSleep idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, pomagając zwalczać bóle karku oraz barków wynikające z ciągłego napięcia mięśni.

Ból ze stresu w odcinku lędźwiowym? Sprawdź, jak sobie pomóc!

Ból mięśni na tle stresowym często dotyczy również odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To właśnie on w dużej mierze odpowiada za prawidłową postawę, która zaburzana jest w trakcie wielogodzinnego stania czy siedzenia. Jeśli do tego dochodzi stres, wyzwalający nadprodukcję kortyzolu, to właśnie ten odcinek pleców może dawać o sobie znać. Ulgę przyniesie wówczas pas ortopedyczny – zazwyczaj stosowany jest w przypadku dyskopatii odcinka lędźwiowego czy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, jednak równie dobrze sprawdzi się w łagodzeniu bólu mięśni na tym odcinku pleców.

Polecane przez specjalistów pasy ortopedyczne w wersji sznurówek lędźwiowo-krzyżowych to najlepszy wybór. Modele BSN Medical cechują się wytrzymałością, budową dopasowaną do anatomii człowieka, a także możliwością regulacji. Zapewniają odciążenie kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym (dzięki czemu mięśnie mogą „odpocząć” i rozluźnić się), a także miejscowo podnoszą temperaturę ciała, wpływając na złagodzenie bólu stresowego. Dodatkowo pasy ortopedyczne wymuszają prawidłową (fizjologiczną) postawę ciała, co jest nieocenionym wsparciem w przypadku znoszenia bólu u osób z wadami postawy.

Pas ortopedyczny lub sznurówki lędźwiowo-krzyżowe można nosić przez cały dzień albo przez kilka godzin. Nadają się do zakładania pod ubranie, bezpośrednio na skórę. Materiał z którego są wykonane jest wytrzymały na wielokrotne ściąganie i zakładanie, a także na pranie, w przypadku konieczności odświeżenia akcesorium. Ponadto pas ortopedyczny sprawdzi się w przypadku młodych osób, a także przyniesie ulgę seniorom.

actimove_lombacare_motion

Fot. Pas ortopedyczny i sznurówki lędźwiowo-krzyżowe można zakładać nawet podczas codziennych czynności: sprawdzą się w pracy, na treningu i podczas odpoczynku w domowym zaciszu.

Dodaj komentarz