Sprzęt do ewakuacji osób niepełnosprawnych ruchowo

Gdy w budynku się pali lub pojawia się inne zagrożenie, ewakuuje się przebywających w nim ludzi. Jeśli są to osoby z niepełnosprawnościami, starsze, chore, leżące i wszystkie inne z dysfunkcjami układu ruchu, pojawia się problem – szczególnie, gdy trzeba pokonać schody lub jakieś wąskie przejścia. Należy mieć na tę okoliczność nie tylko procedurę ewakuacji osób niepełnosprawnych, ale także odpowiedni sprzęt do tego – krzesła ewakuacyjne i maty ewakuacyjne.

ewakuacja osób niepełnosprawnych

Choć w tego typu sprzęt do ewakuacji osób niepełnosprawnych zaopatrują się niekiedy służby ratownicze, to nie do nich należy obowiązek zapewnienia w danym obiekcie transportowych krzeseł czy mat ewakuacyjnych. Odpowiada za to szpital, dom opieki, hospicjum, ośrodek rehabilitacyjny oraz każda instytucja użyteczności publicznej, na terenie której mogą znaleźć się osoby z niepełnosprawnością ruchową. Zgodnie z Ustawą o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, podmioty publiczne muszą zadbać nie tylko o likwidację barier architektonicznych w swoich budynkach, ale także „zapewnić osobom ze szczególnymi potrzebami możliwość ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób”. I tu niezwykle pomocne okazują się proste w zastosowaniu wyroby medyczne umożliwiające – nawet w pojedynkę – sprawną i bezpieczną ewakuację dorosłej, niemobilnej osoby. Chodzi o ewakuacyjne krzesło transportowe i matę do ewakuacji osoby leżącej. Dlaczego to tak istotne? Warto przypomnieć w tym miejscu, że w razie pożaru, trzęsienia ziemi, powodzi, bombardowania, ataku terrorystycznego, blackoutów czy jakiegokolwiek innego zdarzenia, które zagraża bezpieczeństwu ludzi i obiektu, w którym się oni znajdują, należy się jak najszybciej wydostać z budynku – bez użycia wind – bo jest to niebezpieczne lub niemożliwe albo jedno i drugie. Osoby poruszające się tylko na wózkach i pacjenci leżący muszą być w sytuacji zagrożenia wyniesieni, a do tego trzeba ludzi, czasu i odpowiedniej techniki, co nie zawsze jest oczywiste i łatwo dostępne, tymczasem… Dysponując sprzętem do ewakuacji osób niepełnosprawnych stosunkowo łatwo – nawet bez specjalnego przygotowania – poradzić sobie z wydostaniem nieporuszającej się samodzielnie osoby na zewnątrz – również z wyższych kondygnacji. Jak to działa?

Krzesło ewakuacyjne EVA-CHAIR – do ewakuacji po schodach w górę lub w dół

Do sprawnego wyniesienia z budynku dorosłej osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu, która nie może wspomóc ratowników własną siłą mięśni, potrzeba zazwyczaj dwóch osób, które stosują jedną z popularnych technik: chwyt huśtawkowy (podtrzymujący miednicę i plecy pacjenta) czy na przykład tak zwany stołeczek (tworzony z czterech splecionych dłoni, na których siedzi osoba niepełnosprawna). Większość tego typu technik zakłada, że droga ewakuacyjna jest na tyle szeroka, że może zmieścić trzy osoby przemieszczające się w ustawieniu obok siebie. Co jednak, jeśli korytarze, przejścia czy klatka schodowa jest na tyle wąska, że nie udaje się tak iść albo swobodnie pokonywać zakrętów? W takiej sytuacji idealne wydaje się ergonomicznie zaprojektowane, transportowe krzesło ewakuacyjne. To prosty sprzęt, który pozwala ratownikom swobodnie przemieszczać się z wiezioną lub niesioną na nim osobą – nawet w ciasnych ciągach komunikacyjnych – i jednocześnie zapewnia użytkownikowi większe bezpieczeństwo w trakcie ewakuacji.

Fot. Lekkie, składane, kompaktowe krzesło ewakuacyjne LG EVA CHAIR marki ANTANO.

Krzesło LG EVA CHAIR marki ANTANO, bo o nim tu mowa, wyposażone jest w kółka (do poruszania się po płaskich powierzchniach) oraz wygodne uchwyty z przodu i z tyłu dla ratowników (używane wtedy gdy trzeba pokonać schody). Produkt wykonany jest z lekkiego aluminium, więc sam waży naprawdę niewiele (11-12 kg), za to oferuje udźwig nawet do 160 kg. LG EVA CHAIR jest węższe niż standardowe krzesło, dlatego swobodnie mieści się nawet w tak wąskich przejściach, jak w samolocie między rzędami siedzeń. Dodatkowo konstrukcja jest składana, co pozwala ją łatwo przechowywać w bagażniku samochodowym czy w niewielkich przestrzeniach pod łóżkiem albo za szafą.

Tego typu krzesło ewakuacyjne przeznaczone jest dla osób, które nie mogą samodzielnie iść, ale są w stanie samodzielnie siedzieć. Do ewakuacji osób niepełnosprawnych, które nie są w stanie usiąść, wykorzystuje się maty ewakuacyjne.

Mata ewakuacyjna marki PETERMANN – do ewakuacji poziomej i pionowej

To jeszcze prostsze i tańsze rozwiązanie niż transportowe krzesło do ewakuacji, a do tego całkowicie bezpieczne. Mata ewakuacyjna niezbędna jest w przypadku pacjentów leżących (starszych, obłożnie chorych, sparaliżowanych, unieruchomionych w łóżkach tuż po zabiegach operacyjnych etc.), którzy nie mogą lub nie powinni zmieniać pozycji. Przy jej pomocy ewakuuje się ich bezpośrednio z łóżka – włącznie z materacem, na którym leżą, bo mata ta – dla bezpieczeństwa – umieszczona jest na stałe pod nim. W razie zagrożenia jedyne, co trzeba zrobić, to zapiąć pasy, w które wyposażona jest mata. Spinają one matę z materacem i przytrzymują jednocześnie pacjenta, którego przemieszcza się ślizgiem. Maty ewaluacyjne mają uchwyty, przy pomocy których wygodnie ciągnie się całość.

Fot. Mata ewakuacyjna PM-EVA-7053-H marki PETERMANN.

Produkt ma charakter uniwersalny – pasuje do wszystkich modeli łóżek i materaców. Wykonany z PVC jest na tyle mocny, że sprawdza się nawet przy obciążeniu do 200 kg. Doskonałe właściwości poślizgowe maty (i to na różnych powierzchniach) ułatwiają ewakuację, którą można sprawnie przeprowadzić w pojedynkę. Maty ewakuacyjne pozwalają bezpiecznie przemieszczać unieruchomioną osobę zarówno w poziomie, jak i w pionie (schodami czy nawet przez okno jeśli nie ma innego wyjścia). Mata PM-EVA-7053-H od firmy PETERMANN jest wentylowana, trudnopalna i nie uczula. Można ją zamówić w indywidualnym rozmiarze lub nabyć wersję standardową (200×87 cm). Produkt ma 10 lat gwarancji z możliwością przedłużenia jej do lat 20.

Zasady ewakuacji osób niepełnosprawnych

Procedury ewakuacji osób niepełnosprawnych muszą być opracowane i przećwiczone w każdej instytucji użyteczności publicznej. Im lepiej jest przygotowany taki proces (w zakresie sprzętu ewakuacyjnego, ale także odpowiedniej organizacji przestrzeni), tym sprawniej idzie ewentualna ewakuacja.

Na każdego pacjenta leżącego, przebywającego w danej placówce, powinna przypadać jedna mata ewakuacyjna. Krzeseł transportowych do ewakuacji warto mieć na stanie co najmniej kilka sztuk, by umieścić je na każdym piętrze. Wśród dobrych praktyk ułatwiających przetrwanie w sytuacjach zagrożenia, jest zadbanie o właściwe i czytelne oznakowanie dróg ewakuacyjnych w budynku. Pomagają również powtarzalny układ funkcjonalny na każdej kondygnacji i kolorystyczne zróżnicowanie pięter, bo trudniej się w tedy zgubić.

Ważną zasadą ewakuacji osób niepełnosprawnych (i nie tylko) jest, o czym już była mowa, niekorzystanie z wind w zagrożonym budynku. Ponadto, ratownik (lub ktoś, kto wykonuje takie zadanie) musi zachować absolutny spokój. Ewakuowana osoba niepełnosprawna może reagować w sposób paniczny i nieprzewidywalny. Trzeba to opanować i spokojnie, ale konsekwentnie robić, co należy. Po wyprowadzeniu takiej osoby na zewnątrz, nie można pozostawiać jej samej – aż do czasu przekazania jej pod opiekę członków rodziny lub odpowiednich służb medyczno-ratowniczych.

Leave a Reply