Jednym z najnowszych zachodnich trendów w kwestii wspomagania mobilności osób starszych i / lub osób z niepełnosprawnością jest wprowadzanie na rynek wygodnych, nowoczesnych pojazdów, takich jak elektryczne skutery inwalidzkie. Ich rosnąca popularność ma swoje podstawy w wysokim poziomie komfortu użytkowania takiego sprzętu, a także bezpieczeństwa, jakie zapewniają użytkownikom te urządzenia. Jeśli więc chcesz zwiększyć wygodę i przyspieszyć czas przejazdu do pracy, szkoły, na uczelnię czy choćby na zakupy, rozważ opcję nabycia skutera elektrycznego. To dziś doskonałe rozwiązanie nie tylko dla ludzi niepełnosprawnych, ale także na przykład dla seniorów, którym skuter pomaga po prostu na co dzień w sprawniejszym pokonywaniu większych odległości.

Elektryczny skuter inwalidzki to urządzenie, które jest obecnie najpopularniejsze w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam niepełnosprawni w pełni korzystają z możliwości, jakie daje taki pojazd: jeżdżą na spacery, do kina, do pracy czy po zakupy, a nawet wjeżdżają do wnętrz hipermarketów i galerii handlowych. Taki elektryczny skuter inwalidzki stał się więc nie tyle modą, co codziennością wielu osób niepełnosprawnych, a także starszych, którzy cierpią z powodu chorób krążenia czy zwyrodnienia stawów.

Inwalidzkie skutery elektryczne stanowią nowoczesne rozwiązanie, zapewniające niepełnosprawnemu lub seniorowi maksymalną niezależność podejmowanych działań. Dzięki swojej konstrukcji umożliwiają pokonywanie dość długich dystansów, są stabilne (nawet na niezbyt równym podłożu), łatwo się prowadzą, a ich konserwacja nie zajmuje dużo czasu. Warto zainteresować się zakupem takiego skutera inwalidzkiego.

Skuter inwalidzki – jakie ma zalety i u kogo sprawdza się najlepiej?

Skuter inwalidzki elektryczny jest idealnym rozwiązaniem dla wielu osób niepełnosprawnych, a także dla ludzi starszych oraz wszystkich tych, którzy mają problemy ze sprawnym przemieszczaniem się na dłuższych dystansach (na przykład na skutek swojej otyłości), a chcą jednocześnie zwiększyć swoją samodzielność oraz mobilność. To prosta w obsłudze konstrukcja o stosunkowo dużej mocy, która pozwala nie tylko samodzielnie się poruszać po okolicy, ale sprawia również, że jej użytkownicy „zapominają” o swojej niepełnosprawności i / lub łatwiej znoszą własny brak kondycji. Tego typu nowoczesny środek lokomocji nie jest obecnie już tylko pojazdem inwalidzkim, ten skuter to po prostu lekkie, niedrogie i praktyczne rozwiązanie w zasadzie dla każdej osoby. Tak właśnie jest ono traktowane za oceanem i w krajach zachodniej Europy.

Jakie konkretne zalety posiada skuter elektryczny dla niepełnosprawnych i dlaczego warto go kupić?

  • Skuter inwalidzki dla niepełnosprawnych jest w stanie osiągać dużo większą prędkość (nawet do 15 km/h) niż elektryczny wózek inwalidzki, dlatego można na nim pokonywać duże odległości w stosunkowo krótkim czasie. Taka funkcja przydaje się zwłaszcza osobom, które mimo niepełnosprawności czy podeszłego wieku nadal prowadzą aktywne życie zawodowe i towarzyskie – jeżdżą do pracy, spotykają się w restauracjach czy klubach.
  • Skuter elektryczny inwalidzki jest wygodny, uniwersalny, łatwy w obsłudze i utrzymaniu. Nie wymaga skomplikowanych czy zaawansowanych czynności konserwacyjnych, a dodatkowo proces ładowania skutera także nie nastręcza problemów nawet osobom z ograniczoną sprawnością ruchową.
  • Elektryczny skuter inwalidzki zapewnia stabilność jazdy, przez co stanowi jeden z najbezpieczniejszych środków samodzielnego transportu dla seniorów i / lub osób z niepełnosprawnościami. Można używać go zarówno na podłożu utwardzonym, jak i nieutwardzonym, a także na wybojach, w miesiącach zimowych czy w trakcie podjazdów pod górę. Ponadto, skuter inwalidzki jest – wbrew pozorom – lekki, a jego najprostsze modele można bez problemu zmieścić w bagażniku samochodu i przewieźć go na przykład do centrum handlowego lub zabrać na wakacje i wszędzie tam, gdzie jest niezbędny dla podniesienia mobilności osób niepełnosprawnych i / lub starszych.

skuter elektryczny go-go
Fot. Skuter elektryczny GO-GO o całkowitej masie równej zaledwie 40 kg.

  • Skutery elektryczne inwalidzkie są wreszcie także wspaniałym sposobem na to, aby zaktywizować osoby starsze czy niepełnosprawne, które nie czują się na siłach, aby na nowo starać się żyć aktywnie po wypadku lub chorobie. Ponieważ skutery dla niepełnosprawnych nie kojarzą się jednoznacznie z chorobą (w przeciwieństwie do wózków inwalidzkich) i mają dynamiczny, modny design, a dodatkowo wykorzystują nowe technologie i są łatwe w obsłudze, senior czy niepełnosprawny może poczuć się pewniej i bardziej niezależnie, korzystając z takiego sprzętu. Osoby starsze i z grupami inwalidzkimi, poruszające się za pomocą skuterów udowadniają innym, że niepełnosprawność nie przekreśla aktywnego trybu życia.

skuter elektryczny victory xl 130skuter elektryczny victory xl 140
Fot. Elektryczne skutery Victory XL 130 i Victory XL 140 doskonale sprawdzające się w trudnych warunkach terenowo-drogowych.

Skuter inwalidzki elektryczny – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie możliwości daje niepełnosprawnym elektryczny skuter inwalidzki lub nawet nie słyszało wcześniej o istnieniu takiego sprzętu, nie wie, na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu. Oto kilka ważnych wskazówek…

Przede wszystkim, przy wyborze skutera inwalidzkiego decydujący jest stopień niepełnosprawności pacjenta, jego waga oraz sprawność rąk, za pomocą których steruje się pojazdem. Najpopularniejsze elektryczne skutery inwalidzkie mają udźwig nawet do 180 kg, dzięki czemu sprawdzają się również u osób, u których choroba krążeniowa czy zwyrodnienia stawów spowodowane są nadwagą lub otyłością.

Na jakie jeszcze parametry skutera inwalidzkiego zwracać uwagę, by sprzęt służył przez długie lata osobie niepełnosprawnej?

  • Decydując się na elektryczny skuter inwalidzki, trzeba sprawdzić moc jego akumulatorów – to od tych parametrów zależy, jak daleko pojazd będzie w stanie przejechać na jednym ładowaniu oraz jaka będzie jego maksymalna prędkość. Obecnie polecane są zwłaszcza akumulatory żelowe, czyli takie, w których przewodnik ma postać żelu, ponieważ słyną one z niemal całkowitej bezawaryjności i łatwości w obsłudze.
  • Przy wyborze skutera inwalidzkiego ważny jest również odpowiedni dobór jego mocy, decydującej o maksymalnej odległości, jaką urządzenie może pokonać na jednym ładowaniu oraz maksymalnej osiąganej prędkości. Podstawowe modele są w stanie przejechać jednorazowo ok. 16 km, przy czym ich maksymalna prędkość wynosi mniej więcej 7 – 8 km/h, natomiast modele o większej wydajności mogą mieć zasięg do 15 km, nawet przy prawie dwa razy większej, bo ok. 15 km/h prędkości.
  • Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na wagę i wymiary danego skutera dla niepełnosprawnych, zwłaszcza w kontekście ewentualnego przewożenia i przechowywania takiego sprzętu. Najmniejsze i najbardziej podstawowe modele mają 100 – 110 cm długości przy wadze ok. 40 kg (łatwo je wtedy w razie potrzeby przewozić na przykład w bagażniku samochodu), natomiast skutery inwalidzkie o bardziej zaawansowanej konstrukcji osiągają już długość ok. 150 cm i wagę ponad 150 kg.
  • Kolejnym elementem, który powinno się rozważyć podczas zakupu elektrycznego skutera inwalidzkiego, jest promień jego skrętu. To parametr ważny zwłaszcza dla osób, które chcą poruszać się skuterem dla niepełnosprawnych w ciasnych pomieszczeniach czy na podwórku, wykonując prace w ogrodzie, na zewnątrz. Można w tym przypadku wybierać spośród skuterów inwalidzkich w podstawowej wersji, których promień skrętu raczej nie przekracza 120 stopni lub zainteresować się modelami droższymi, które są bardzo zwrotne – promień skrętu w ich przypadku dochodzi nawet do wartości ponad 200 stopni.
  • Istotne są również koła i system amortyzacji skutera. Jeżeli pojazd ma poruszać się w terenie pozamiejskim, jeżdżąc przede wszystkim po bitych drogach, lepiej nabyć model o większych, pneumatycznych kołach i z lepszą amortyzacją. Jeżeli skuter ma jeździć natomiast głównie w mieście – po asfaltowych nawierzchniach, koła mogą być mniejsze.
  • No i na koniec rozpatruje się jeszcze dodatkowe udogodnienia, które niewątpliwie zwiększają komfort użytkowania skutera inwalidzkiego oraz poprawiają bezpieczeństwo osoby kierującej na drodze. To oczywiście lusterka, światła odblaskowe i żarówki, dzięki którym można sygnalizować manewry, możliwość regulacji kolumny kierownicy, siedzisko z wyprofilowanymi podłokietnikami oraz zagłówkiem, a także kierownica w kształcie pętli, znacząco ułatwiająca prowadzenie pojazdu. Warto zwrócić uwagę na wszystkie te elementy, bowiem ich znaczenie w kontekście wygody użytkownika i jego bezpieczeństwa jest nieocenione.

Elektryczne skutery inwalidzkie… NIE TYLKO dla niepełnosprawnych

Skutery dla niepełnosprawnych to obecnie doskonała propozycja nie tylko dla inwalidów. Tego typu pojazdy są dziś bardzo popularne między innymi w Stanach Zjednoczonych, UK, Niemczech czy Francji, gdzie nie kojarzą się tylko z niepełnosprawnością. Taki elektryczny skuter to teraz nie symbol inwalidztwa, ale bardzo często wręcz przeciwnie – atrybut nowoczesnego seniora, który – chętnie i często korzystając z tego typu sprzętu – zachowuje swoją mobilność, samodzielność i niezależność, prowadzi aktywne życie zawodowe i / lub towarzyskie, regularnie oddaje się swoim pasjom etc. Liczba skuterów w Europie i USA z roku na rok rośnie. W Wielkiej Brytanii na przykład sprzedaje się ponad 80 tys. takich pojazdów rocznie (dane z 2014 r.). Szacuje się też, że około 350 tys. osób jeździ tego typu skuterem elektrycznym, z czego połowa to osoby w wieku powyżej 65 lat (źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4510203/).

Uwaga! W Polsce korzystanie z takich skuterów jest dostępne praktycznie dla każdego – nie wymaga bowiem żadnego specjalnego pozwolenia. Pojazdu nie trzeba też nigdzie rejestrować ani ubezpieczać. To duże ułatwienie i zachęta do wypróbowania tego uniwersalnego środka lokomocji.

Leave a Reply