O tym jak zbawienna dla stanu zdrowia jest woda mówią wszyscy specjaliści. Ludzkie ciało w 70% składa się z wody. Dla prawidłowego codziennego funkcjonowania organizmu zaleca się regularne piecie 1-1,5 litra dziennie. Rekomendowana jest również aktywność fizyczna w zbiornikach wodnych. Dla osób niepełnosprawnych taka aktywność może stanowić spore wyzwanie. Jednak istnieją urządzenia, które znacząco to ułatwiają.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każda osoba powinna mieć równy dostęp do poszczególnych obiektów. Niestety nie wszędzie znaleźć możemy odpowiednie wyposażenie, które umożliwia osobom niepełnosprawnym korzystanie z kąpielisk. Basen jest miejscem, w którym możemy się zregenerować, pracować nad formą oraz zwalczać dolegające nam schorzenia i minimalizować ich objawy. Oprócz tradycyjnego pływania coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród osób starszych, jest aqua aerobik. Eksperci są zgodni. Ćwiczenia wykonywane w wodzie poprawiają krążenie, zmniejszają obrzęki, wzmacniają mięśnie oraz modelują sylwetkę. Co ważne, ćwiczenia w wodzie nie męczą organizmu w takim stopniu jak tradycyjny aerobik, ponieważ woda przez cały czas schładza organizm, ograniczając przegrzewanie się mięśni.
Aqua rehabilitacja
Wodna aktywność zalecana jest także osobom niepełnosprawnym. Niestety uczęszczanie na basen wiąże się z dużym ryzykiem ze względu na progi, śliską powierzchnię i drabinki, po których należy zejść do basenu. Rozwiązaniem piętrzących się problemów i ograniczeń jest podnośnik basenowy. – Podnośniki basenowe doskonale radzą sobie z wszelkimi przeszkodami i niwelują istniejące bariery. Takie urządzenie to komfort zarówno dla opiekuna, jak i dla podopiecznego. Podnośnik daje szereg pozornie niedostępnych możliwości – wyjaśnia Aneta Fendorf ekspert z firmy Mobilex. Operator urządzenia za pomocą prostego w obsłudze układu sterowania przetransportuje podopiecznego na basen, a za pomocą wysięgnika zanurzy w kojącej wodzie. Tego typu urządzenia pomogą na każdej pływalni. Pomogą zniwelować istniejące bariery na obszernym kompleksie basenowym, na basenie szkolnym czy w jacuzzi, w której rehabilituje się tylko jedna osoba. W zależności od typu basenu użyć możemy odpowiedniego rodzaju urządzenia. Jeżeli chodzi o podnośniki mobilne wyróżnić możemy modele PANDA POOL, BLU ONE i ECO POOL. PANDA POOL charakteryzuje się dużym zasięgiem ramienia, który wynosi 150 cm. Jego maksymalne obciążenie również jest wyższe niż u innych modeli i wynosi 148 kg. Jest jednak znacznie cięższy od podnośników BLU ONE i ECO POL, które ważą o ponad 100 kg mniej. Są również w stanie szybciej opuścić i podnieść osobę niepełnosprawną. W przypadku basenów z wstającymi ściankami (najczęściej są to jacuzzi), najlepiej sprawdzą się podnośniki stacjonarne takie jak F100 i F145, które likwidują bariery w tego typu basenach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie tylko osoby niepełnosprawne są pozbawione równego dostępu do pływalni. Baseny mogą być niedostępne również dla osób starszych, które nie będą sobie w stanie poradzić ze ściankami, drabinkami czy barierkami. Dlatego podnośniki powinny być dostępne również w miejscach na które uczęszczają seniorzy.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
W przypadku awarii systemu elektrycznego, będziemy mogli ręcznie podnosić i opuszczać podopiecznego. W kołach zamontowany jest automatyczny system hamulcowy. Dodatkowo przed stoczeniem się do wody chroni nas system automatycznych stoperów i czujnik podłoża, wykorzystujący podczerwień. Za pomocą pionowego przełącznika łopatkowego dodatkowo zabezpieczono układ napędowy. O bezpieczeństwo operatora dbają specjalne przyciski umieszczone na kierownicy, natomiast podopiecznych zabezpiecza 2-punktowy pas. Dodatkowy komfort pracy zapewnia automatyczna obsługa urządzenia. Opuszczanie odbywa się za pomocą podnośnika sterowanego pilotem. Dostępne są również w pełni automatyczne modele (PANDA POOL) wyposażone w silnik, których nie trzeba popychać. – Są to najnowsze rozwiązania dostępne na rynku. Najbardziej nowoczesny podnośnik basenowy, który jest całkowicie automatyczny zarówno podczas prowadzenia, jak i wykonywania wszystkich funkcji opuszczania i podnoszenia osoby siedzącej na podnośniku – dodaje Aneta Fendorf z firmy Mobilex. Nowoczesny ośrodek powinien zadbać o to by każdy mógł skorzystać z dostępnych w nim usług. Przystosowanie obiektu do potrzeb niepełnosprawnych i seniorów to kosztowna lecz konieczna inwestycja, która przyczyni się do niwelowania barier społecznych i zapewni równomierny dostęp dla każdego kto będzie chciał skorzystać z kojących właściwości wody. Przepisy dotyczące likwidacji barier architektonicznych to jeden z aspektów do jakich powinniśmy dostosować istniejące i nowo budowane obiekty. Ale tak naprawdę posiadanie podnośnika basenowego na basenie sprawia, że jest to obiekt nowoczesny, dający dużo większe możliwości każdemu, kto na taki basen chce przyjść i z niego skorzystać.
Wodna aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów na rehabilitację i powrót do pełnej sprawności fizycznej. Podnośniki basenowe powoli stają się standardem i niezbędnym wyposażeniem każdego ośrodka basenowego, dając komfort pracy zarówno opiekunowi, jak i podopiecznemu.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.