Opieka nad niepełnosprawnym w domu jest trudnym zadaniem – bardzo często na przeszkodzie do normalnego funkcjonowania pacjenta stoi bowiem szereg barier architektonicznych, które dla zdrowych osób nie stanowią problemu, ale dla osób z niepełnosprawnością ruchową wydają się być nie do pokonania. Ponadto brak fachowego doświadczenia członków rodziny zajmujących się osobą niesprawną utrudnia i wydłuża każdą codzienną czynność, jaką trzeba wykonać przy chorym. Na szczęście istnieją sposoby, odpowiedni sprzęt i akcesoria, które sprawiają, że opieka nad niepełnosprawnymi w domu staje się znacznie łatwiejsza.

Opieka nad osobą niepełnosprawną ruchowo obejmuje wiele różnych czynności: od jej karmienia i przemieszczania, aż po mycie, przebieranie oraz wykonywanie różnorakich ćwiczeń rehabilitacyjnych z pacjentem. Jeśli wnętrza domu lub mieszkania nie są przystosowane do tego typu działań, opieka nad niepełnosprawnym może być trudna i bardzo uciążliwa nie tylko dla opiekuna, ale także i dla samego pacjenta. Jak to usprawnić? Odpowiedzią na ten problem są przedmioty i urządzenia, dzięki którym niepełnosprawny może samodzielnie poruszać się na wózku, a także te, które redukują wysiłek opiekuna – przykładowo podczas podnoszenia pacjenta czy w trakcie jego kąpieli. Do takich akcesoriów należą m.in. podnośniki dla niepełnosprawnych, odpowiednie wyposażenie łazienki, a także wszelkie konstrukcje, dzięki którym bariery architektoniczne są złagodzone lub całkowicie wyeliminowane.

 

Folia i mata poślizgowa ułatwią przesuwanie pacjenta

Istnieją również pomoce, które znacząco ułatwiają przesuwanie lub na przykład zmianę pozycji chorego na łóżku, noszach, a także na wózku inwalidzkim czy w fotelu. Jednym z takich produktów jest mata poślizgowa lub folia poślizgowa.

folia poślizgowa

Fot. Mobilex.pl. Korzystanie z folii poślizgowej

Mata poślizgowa służy do sprawnego przemieszczania pacjenta na łóżku czy leżance. Dzięki macie można w bezpieczny – dla opiekuna i chorego – sposób przesunąć pacjenta leżącego (bez użycia siły jego rąk) w dowolne miejsce na łóżku, nie narażając przy tym na żadną kontuzję czy przeciążenie kręgosłupa opiekuna ani kręgosłupa osoby niepełnosprawnej. Pacjent przesuwany jest w odpowiednie miejsce na łóżku w sposób komfortowy dla niego samego i dla opiekuna.  Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie w sytuacjach, gdy osoba niepełnosprawna często zsuwa się na łóżku w dół lub na przykład ma częsty problem z wygodnym ułożeniem się w odpowiednim miejscu łóżka. Mata wyposażona jest w specjalny (opatentowany) materiał poślizgowy oraz w trzy wyjątkowo mocne uchwyty, dzięki którym możliwe jest łatwe przesuwanie chorego za pomocą dwóch rąk opiekuna (lub dwóch opiekunów w przypadku osób bardzo ciężkich). Nie zajmuje wiele miejsca, może być powieszona przy każdym łóżku pacjenta, by zawsze być pod ręką.

Folia poślizgowa natomiast jest obecnie jednym z najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w opiece nad pacjentem leżącym, niepełnosprawnym ruchowo lub po prostu starszym. To produkt szczególnie przydatny w szpitalach, ośrodkach opieki, ale także w domu pacjenta. Folia jest kompatybilna ze skórą, odporna na rozerwanie, wolna od lateksu i całkowicie bezpieczna dla chorego. Specjalna, opatentowana kompozycja materiału zwiększa poślizg, znacznie ułatwiając wykonywanie czynności związanych z codzienną pielęgnacją pacjenta. Folię poślizgową produkowaną przez niemiecką firmę Petermann cechuje bardzo wysoka jakość. Folia ta jest używana do zmian pozycji pacjenta oraz jego transferu w pozycji leżącej. Produkt NIE JEST jednorazowy, ale powinien być przypisany do jednego pacjenta. Zapewnia ogromny komfort pracy opiekunom i wygodę pacjentom. W większości przypadków folia zmniejsza potencjalne zagrożenia w czasie przemieszczania pacjentów i spełnia wymagania przepisów BHP.

mata poślizgowafolia poślizgowadeska poślizgowa

Fot. Mobilex.pl. Mata, folia i deska poślizgowa do transferu osoby niepełnosprawnej z łóżka na wózek, z wózka do auta etc.

Dysk obrotowy ułatwi obracanie niepełnosprawnego

Świetnym rozwiązaniem w przypadku opieki nad osobą niepełnosprawną jest również dysk obrotowy, dzięki któremu opiekun bez problemu może obracać pacjenta w pozycji siedzącej na łóżku czy krześle. Dysk obrotowy występuje w dwóch wersjach: miękkiej i twardej – jego konstrukcja jest dobierana w zależności od tego, w jakiej pozycji jest pacjent – siedzącej, lezącej czy może stanąć. Dysk obrotowy miękki sprawdza się wówczas, gdy chce się pacjenta obrócić na łóżku w pozycji siedzącej, czy z pozycji leżącej do siedzącej lub odwrotnie.  Dysk twardy kładzie się na podłodze, kiedy osoba potrzebująca asysty może stanąć na nim. Wtedy dysk obraca się tak, aby ułatwić jej przemieszczenie ciała w stronę wózka inwalidzkiego, krzesła czy łóżka.

dysk obrotowy twardydysk obrotowy miękki

Fot. Mobilex.pl. Dysk obrotowy twardy i dysk obrotowy miękki, pozwalające bez użycia siły obracać pacjenta.

Przystosowana dla niepełnosprawnych łazienka ułatwi czynności higieniczne

Jednym z pomieszczeń, w którym opieka nad osobą niepełnosprawną stanowi duże wyzwanie, jest łazienka. Śliskie kafelki, brak uchwytów, konieczność transportowania chorego z wózka do wanny i odwrotnie – to najczęstsze problemy, z którymi stykają się opiekunowie osób niepełnosprawnych, ale również niesprawnych (czy mniej sprawnych) ruchowo seniorów. Jak sobie z tym poradzić? Istnieje kilka rozwiązań, które znacząco ułatwiają korzystanie z łazienki i toalety osobom o ograniczonej sprawności.

  • Jednym z nich jest taboret prysznicowy, który sprawdza się zwłaszcza w opiece nad osobami starszymi czy cierpiącymi na reumatyzm. Jeśli łazienka dla niepełnosprawnych wyposażona jest jedynie w prysznic, to stołek czy taboret prysznicowy jest niezbędny dla zachowania komfortu pacjenta podczas mycia. Chory może wtedy wygodnie usiąść, a opiekun bez problemu zajmie się wykonywaniem niezbędnych czynności higienicznych. Stołki są okrągłe, trójkątne, mocowane do ściany, z oparciem i bez. Ta różnorodność pozwala na dopasowanie odpowiedniego produktu do każdej – małej i dużej kabiny prysznicowej. Wszystkie produkty powinny być regulowane na wysokość, aby można było ułatwić choremu tą regulacją proces siadania.
  • Podobną funkcję spełnia również ławeczka wannowa, nakładana na brzegi wanny, która może być zdejmowana, w związku z czym nie przeszkadza innym domownikom w braniu kąpieli. Świetnym rozwiązaniem, ułatwiającym opiekę nad niepełnosprawnym jest również podnośnik wannowy, który automatycznie (za pomocą pilota) podnosi się i opada, umożliwiając rehabilitantowi czy opiekunowi wygodne, bezwysiłkowe zanurzenie niepełnosprawnego w wannie oraz jego podniesienie po kąpieli bez użycia siły własnych mięśni.
  • Warto pomyśleć o tym, by łazienka dla niepełnosprawnych była wyposażona w uchwyty wannowe czy poręcze, za które osoba chora może się złapać podczas transportu do wanny i w trakcie jej opuszczania.
  • Oprócz akcesoriów montowanych przy ścianach łazienki czy pod prysznicem lub w wannie, warto pomyśleć o mobilności osób niepełnosprawnych i wygodzie opiekunów wykonujących przy chorym czynności toaletowe. Odpowiedzią na takie potrzeby jest wózek prysznicowo-toaletowy, dzięki któremu podopieczny może być łatwo przewożony do i z łazienki w inne miejsca domu czy mieszkania, a także może załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne bez przenoszenia z wózka. Służy do tego specjalny rodzaj wiaderka, które wózek prysznicowo-toaletowy posiada zazwyczaj pod siedzeniem (jest ono zakryte maskownicą, dzięki czemu po zakończeniu procesu fizjologicznego przez chorego produkt staje się wózkiem np. kąpielowym.

ławeczka wannowa z oparciemwózek toaletowo-prysznicowyporęcze

Fot. Mobilex.pl. Ławeczka wannowa z oparciem, wózek toaletowo-prysznicowy dla niepełnosprawnych oraz poręcze.

Schodołaz i rampa dla niepełnosprawnych ułatwią pokonanie barier architektonicznych

Opieka nad osobą niepełnosprawną wymaga niekiedy pokonywania barier architektonicznych, które występują niemal w każdym budynku. Są to przede wszystkim wysokie progi pomiędzy pomieszczeniami, a także schody, które uniemożliwiają niepełnosprawnej osobie dostanie się na wyższe piętro budynku. W takich przypadkach wcale nie trzeba przeprowadzać remontu czy dźwigać pacjenta na własnych plechach po schodach – wystarczy zaopatrzyć się w akcesoria, dzięki którym bariery architektoniczne zostaną zniwelowane, a przemieszczanie pacjenta na wózku inwalidzkim nie będzie już stanowiło problemu.

  • Jednym z oczywistych rozwiązań, jakie można zastosować w domu czy mieszkaniu do zniwelowania kłopotliwych progów, jest rampa dla niepełnosprawnych. Ten przyrząd występuje w różnych odmianach – jako płozy montowane na niskich schodach, ułatwiające wprowadzenie wózka z chorym na podest, a także w formie gumowych ramp progowych, instalowanych pomiędzy progiem a podłogą, które całkowicie niwelują różnicę poziomów i umożliwiają swobodne poruszanie się osoby niepełnosprawnej w sposób samodzielny lub tylko z niewielkim wsparciem opiekuna. Rampa dla niepełnosprawnych jest więc niezbędna wszędzie tam, gdzie chory używa wózka inwalidzkiego.
  • Drugim urządzeniem, które ułatwia opiekę nad osobą niepełnosprawną, jest schodołaz. To niezależny, zaawansowany produkt, który przy asyście opiekuna chodzi po schodach z pacjentem. Bardzo często to właśnie schody stanowią największą barierę dla osób dotkniętych niepełnosprawnością ruchową – i to właśnie na potrzeby tych osób odpowiada schodołaz. Ten sprzęt występuje najczęściej w dwóch wersjach – do wyboru jest schodołaz kroczący lub gąsienicowy. Ten pierwszy pokonuje schodek za schodkiem (dzięki mechanizmowi wypychającemu chorego kolejno w płaszczyźnie pionowej i poziomej). Pacjent siedzi na specjalnym krzesełku wbudowanym w schodołaz i może przemieszczać się swobodnie w dół i w górę, po schodach prostych czy krętych. Schodołaz kroczący zajmuje mało miejsca i sprawdza się idealnie w przypadku wąskich klatek schodowych czy w miejscach użyteczności publicznej. Drugi rodzaj schodołazu, tak zwany schodołaz gąsienicowy (bo wyposażony w gąsienice), umożliwia bezproblemowy wjazd i zjazd pacjenta po schodach na własnym wózku inwalidzkim wpiętym w urządzenie. Takie rozwiązanie ułatwia pracę opiekunom i rehabilitantom zajmującym się osobami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich, a jednocześnie sprawia, że pacjent może korzystać z całej powierzchni domu bez żadnego problemu – schodołaz może bowiem z powodzeniem zastąpić windę, której budowa jest kosztowna i niesie za sobą konieczność przeprowadzenia skomplikowanych prac remontowych. Dzięki schodołazom, pacjent może wyjść na spacer z opiekunem, załatwić sprawy urzędowe czy na wakacjach poradzić sobie w ośrodkach, które nie mogą poszczycić się jeszcze likwidacją barier architektonicznych.

gumowa rampa progowaschodołaz gąsienicowy

Fot. Mobilex.pl. Gumowa rampa progowa i schodołaz gąsienicowy LG2004.

Leave a Reply