Wózki inwalidzkie z refundacją NFZ

Ceny wózków inwalidzkich zaczynają się, co prawda, już od kilkuset złotych w przypadku ręcznych modeli podstawowych, ale górna granica sięga nawet kilkunastu tysięcy PLN, gdy bierze się pod uwagę na przykład wózki specjalne, wózki do aktywnej rehabilitacji, elektryczne czy spacerowe wózki inwalidzkie dla dzieci. Stając przed koniecznością nabycia takiego sprzętu, na pewno warto skorzystać z refundacji oferowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a także z innych źródeł finansowania tego typu zakupów (MOPS, PCPR). Jak to zrobić i jaki wózek inwalidzki można kupić z dofinansowaniem?

Aby dowiedzieć się: kto, na jaki wózek, w jakiej wysokości i na jakich warunkach może otrzymać finansowanie ze środków publicznych przydzielanych przez NFZ, należy zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Fragment tego dokumentu (z dnia 29 maja 2017 r.) dotyczący wózków inwalidzkich zamieszczamy poniżej. Pełny wykaz refundowanych przez NFZ wyrobów medycznych dostępny jest zawsze na stronie Ministerstwa Zdrowia www.mz.gov.pl/leki/refundacja/wykaz-refundowanych-wyrobow-medycznych.  W treści rozporządzenia znajdują się również informacje dotyczące między innymi tego, który lekarz może wydać zlecenie na określony typ wózka inwalidzkiego, a także jak często można uzyskiwać dofinansowanie na dany sprzęt.

tabela refundacji

Jak kupić wózek z refundacją NFZ?

Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza, który ma uprawnienia do tego, aby wypisać zlecenie na zaopatrzenie w odpowiedni wózek inwalidzki. Najczęściej robią to chirurdzy, ortopedzi, neurolodzy, ale także lekarze medycyny rodzinnej, interniści, geriatrzy, reumatolodzy czy onkolodzy, a w przypadku dzieci oczywiście pediatrzy. Z wypisanym przez lekarza zleceniem należy udać się do najbliższego oddziału NFZ, aby potwierdzić realizację zlecenia. Potem pozostaje już tylko wizyta w sklepie medycznym i kupno wybranego wózka. Produkty podlegające refundacji są zazwyczaj odpowiednio oznaczone. Przy każdym wózku inwalidzkim, którego zakup może być dofinansowany ze środków NFZ, podana jest ta informacja wraz z numerem odpowiedniej pozycji z w/w wykazu refundowanych wyrobów medycznych.

Jaki wózek z refundacją NFZ można kupić?

Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia obejmuje podstawowe modele wózków ręcznych, składanych dla osób dorosłych, w zasadzie wszystkie dziecięce wózki inwalidzkie, jak również wózki specjalne dla dorosłych, do których zalicza się obecnie także wózki o napędzie elektrycznym (jeszcze kilka lat temu były one wyłączone z refundacji, podobnie jak teraz wyłączone są na przykład wózki toaletowe). Oto kilka przykładowych modeli wózków inwalidzkich, które można nabyć w sklepie GaleriaZdrowia.pl z refundacją NFZ w wysokości 100%…

wózki inwalidzkie

Fot. Mobilex. Wózki inwalidzkie ręczne podstawowe z refundacją NFZ: New Classic (600 zł), Delfin (1700 zł), Classic Komfort (3000 zł).

New Classic to podstawowy model wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym i najtańsza z refundowanych przez NFZ propozycji. Wózek gwarantuje użytkownikowi standardowe wygody, jak odchylane podłokietniki czy regulowane podnóżki oraz umożliwia – w razie potrzeby – korzystanie ze schodołazów. Polecany jest często seniorom o nieco słabszej kondycji fizycznej, a także osobom potrzebującym wózka na krótki czas, na przykład tylko w okresie rehabilitacji pourazowej czy pozabiegowej.

Model nieco bardziej zaawansowany – Delfin, to z kolei bardzo łatwy do złożenia, lekki, aluminiowy wózek inwalidzki z możliwością szybkiego demontażu kół, co pozwala na przewożenie go nawet w niewielkim bagażniku samochodowym, jeśli zachodzi akurat taka konieczność. Poza standardowym wyposażeniem i funkcjami takimi, jak te prezentowane powyżej – w modelu najprostszym, tutaj pojawia się dodatkowo między innymi także możliwość regulacji głębokości siedziska oraz regulacja tylnych kół. Wózek polecany jest do długotrwałego użytkowania, szczególnie osobom po amputacjach kończyn dolnych.

Najdroższy z podstawowych modeli wózków inwalidzkich – Classic Komfort, to jednocześnie najbardziej zaawansowany z trzech przywołanych tu przykładów wózków. Oprócz regulacji i udogodnień takich, jak wspominane przy okazji dwóch poprzednich modeli, ten oferuje także możliwość odchylania oparcia (które podtrzymuje również głowę chorego), dodatkowe (miękkie) podparcie dla łydek czy hamulce dla osoby prowadzącej wózek. Jest to model przeznaczony dla pacjentów, u których zalecana jest częsta zmiana pozycji ciała oraz indywidualna stabilizacja tułowia.

Zaprezentowane powyżej ręczne wózki inwalidzkie podstawowe NFZ refunduje w 100%. Ich ceny mieszczą się bowiem w limicie finansowania wyznaczonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nieco większy problem stanowi jednak dla pacjentów często zakup wózka inwalidzkiego, którego cena przekracza oferowane przez NFZ 3 tys. zł. Co zrobić w takiej sytuacji?

Inne źródła finansowania wózków inwalidzkich

W przypadku chęci lub konieczności nabycia modelu droższego niż 3 tys. zł, co dotyczy właściwie większości wózków specjalnych, wózków do aktywnej rehabilitacji, elektrycznych, jak również spacerowych wózków inwalidzkich dla dzieci, warto skorzystać (poza refundacją NFZ) także z innych źródeł finansowania zakupu sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, jak MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej) czy PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie).

Jak uzyskać dofinansowanie zakupu wózka z MOPS lub PCPR?

O dofinansowanie z tych źródeł można starać się zarówno po dokonaniu zakupu wózka z refundacją NFZ, jak i jeszcze przed realizacją tego zakupu, ale już z potwierdzoną przez Narodowy Fundusz Zdrowia refundacją. Jak w praktyce wygląda taka dopłata do zlecenia NFZ? Załóżmy, że kogoś interesuje zakup wózka inwalidzkiego, w przypadku którego limit finansowania NFZ wynosi 3 tys. zł, ale cena tego wózka jest znacznie wyższa. Można w takim przypadku pozyskać do 150% kwoty limitu, co w tym przypadku oznacza nawet dodatkowe 4,5 tys. zł na zakup wybranego wózka. Po zsumowaniu kwoty refundacyjnej z NFZ (3 tys. zł) i wsparcia z MOPS lub PCPR (4,5 tys. zł) na zakup wybranego wózka inwalidzkiego jest już 7,5 tys. zł. Nie zawsze stanowi to – co prawda – już sumę wystarczającą na zakup upatrzonego wózka, ale z pewnością większą jej część, dlatego zdecydowanie warto powalczyć o taką pomoc. Dla przykładu – w ofercie sklepu medycznego Galeria Zdrowia ceny spacerowych wózków inwalidzkich dla dzieci zaczynają się już od 3 tys. zł, ceny wózków elektrycznych od 7,8 tys. zł, ceny wózków do aktywnej rehabilitacji od 5,2 tys. zł. Szczegóły dotyczące całej procedury, wymaganych dokumentów etc. opisane są na stronie www.mobilex.pl/refundacja/uzyskac-refundacje-nfz-oraz-mops-pcpr.

Dodaj komentarz