Schodołaz wspiera mobilność ludzi niepełnosprawnych – nie tylko w ich domach, ale również poza nimi – w aptekach, urzędach oraz wszędzie tam, gdzie mają zamiar się udać. Klasyczne schodołazy, zarówno gąsienicowe, jak i kroczące, mają pewne ograniczenia w zakresie ich użytkowania. Na rynku dostępnych jest jednak kilka modeli, dzięki którym pokonywanie schodów przez osoby niepełnosprawne jest możliwe nawet w obrębie wąskich przestrzeni czy z użyciem nietypowych wózków…

Likwidacja barier architektonicznych w przestrzeniach użyteczności publicznej, a także w domach niepełnosprawnych to niezwykle ważny aspekt opieki nad ludźmi poruszającymi się na wózkach inwalidzkich. Rampy, podjazdy, podnośniki… to tylko niektóre z urządzeń wspierających mobilność osób niesprawnych fizycznie i wspomagających ich poczucie samodzielności – zwłaszcza poza domem. Sprzętem niezwykle istotnym dla likwidacji barier architektonicznych są schodołazy – gąsienicowe lub kroczące. Ich zadaniem jest umożliwienie choremu „wejścia” po schodach – nawet wtedy, gdy do przemieszczania się używa on wózka inwalidzkiego. Schodołazy to rozwiązanie stosowane zwłaszcza w placówkach medycznych, urzędach, w aptekach czy na pocztach. Niestety, nie wszystkie modele tych urządzeń są na tyle uniwersalne, by można było zamontować je na każdej klatce schodowej. Dodatkowo, w znakomitej większości tradycyjne schodołazy z mechanizmem gąsienicowym bądź kroczącym są przystosowane wyłącznie do przemieszczania zwykłych, najprostszych wózków inwalidzkich.

Na jakie problemy mogą napotkać użytkownicy schodołazów dla niepełnosprawnych?

Zależy to od rodzaju urządzenia. Schodołazy kroczące „wymuszają” utrzymanie równowagi przez osobę, która siedzi na wózku i jest „przenoszona” za pomocą schodołazu. Niestety, często wymaga to silnych rąk, więc nie jest to idealne rozwiązanie dla osób starszych, słabszych lub takich, które mają niesprawne również kończyny górne. Ten problem likwiduje z kolei klasyczny schodołaz gąsienicowy, ponieważ zamontowane w nim gąsienice niwelują chybotliwość wózka, a sam chory nie musi „pomagać” urządzeniu siłą własnych mięśni. Wadą klasycznych urządzeń gąsienicowych są natomiast ich gabaryty – często schodołazy te nie mieszczą się po prostu na wąskich klatkach schodowych, a ich przewożenie stanowi duży problem (w przypadku małych samochodów osobowych jest wręcz niemożliwe).

Na szczęście producenci schodołazów dla niepełnosprawnych wychodzą swoim klientom naprzeciw i proponują nowoczesne rozwiązania, niwelujące wyżej przywołane przeszkody. W jakie modele warto się więc zaopatrzyć, jeśli miejsce na urządzenie wspierające mobilność osoby niepełnosprawnej jest ograniczone, a ona sama nie może utrzymać równowagi w trakcie użytkowania schodołazu kroczącego?

dziewczynka na wózku

Fot. Schodołaz to jedna z najlepszych metod likwidacji barier architektonicznych.

Schodołaz gąsienicowy LG EVACU Plus El z krzesełkiem – nowe rozwiązanie dla małych przestrzeni

Znana z produktów służących likwidacji barier architektonicznych firma ANTANO GROUP wypuściła na rynek nowość – schodołaz gąsienicowo-krzesełkowy LG EVACU Plus E1. Dzięki wykorzystanym przy jego projektowaniu zaawansowanym technologiom, schodołaz ma niewielkie rozmiary i niską wagę – niespotykaną dotychczas w przypadku podobnych urządzeń (to jedynie 33 kg – o kilkadziesiąt mniej, niż w przypadku tradycyjnych schodołazów gąsienicowych). W związku z tym może być przechowywany i stosowany nawet na najmniejszych klatkach schodowych i na wąskich półpiętrach – sprawdza się w blokach, a także w kamienicach czy domach jednorodzinnych. Ponadto, istnieje możliwość dokupienia specjalnej szafki, dopasowanej wymiarami do urządzenia, oraz pokrowca, dzięki czemu można łatwo przechowywać schodołaz (np. w szafce zamontowanej na klatce schodowej) oraz w prosty sposób go przewozić (po złożeniu bez problemu mieści się on w bagażniku standardowego samochodu osobowego).

Schodołaz gąsienicowy LG EVACU Plus E1 posiada również krzesełko, na które z łatwością można przesadzić pacjenta (przy czym osoba niepełnosprawna nie musi utrzymywać w trakcie „wchodzenia” po schodach odpowiedniego balansu – tak, jak ma to miejsce w przypadku użytkowania schodołazów kroczących). Produkt cechuje się również wysokim poziomem bezpieczeństwa – krzesełko wyposażone jest w pas biodrowy oraz pas utrzymujący głowę, a także w asekuracyjne rączki (zarówno dla osoby przenoszącej, jak i dla samego pacjenta). Wygodny w użyciu i wydajny akumulator, ładowany przez port USB (podobnie jak w telefonach komórkowych), pozwala na pokonanie jednorazowo około 144 stopni.

Z uwagi na swój niewielki rozmiar, a także niską wagę i łatwość przechowywania czy transportu, schodołaz gąsienicowy z krzesełkiem LG EVACU Plus E1 jest doskonałym rozwiązaniem wspierającym mobilność pacjentów w domu, w ośrodkach zdrowia, w miejscach użyteczności publicznej, sklepach, aptekach czy na poczcie. Sprawdza się również, jako wyposażenie jednostek pogotowia ratunkowego i straży pożarnej (zwłaszcza, że tapicerka krzesełka wykonana jest z ognioodpornego materiału). Co jednak w sytuacji, w której schodołaz gąsienicowy musi być przystosowany do różnego rodzaju wózków? Włoska firma ANTONO GROUP znalazła odpowiedź również na ten problem.

Fot. Schodołaz LG EVACU Plus EL – uniwersalny, lekki i łatwy w transporcie oraz w przechowywaniu

Schodołaz LG 2004 – nieograniczona funkcjonalność i wygoda użytkowania

Tradycyjne modele schodołazów gąsienicowych mogą być – niestety – użytkowane wyłącznie przez osoby niepełnosprawne poruszające się na prostych, klasycznych wózkach inwalidzkich – w innym przypadku nie da się „wpiąć” wózka o niestandardowej budowie do schodołazu. Firma ANTONO GROUP, dostrzegając ten problem, stworzyła schodołaz gąsienicowy przystosowany do transportu niestandardowych wózków inwalidzkich – dziecięcych, sportowych, elektrycznych. Jest to model LG 2004 – dostępny w wersji podstawowej lub w wersji z wygodnymi rampami, pozwalającymi na łatwe wpięcie różnego rodzaju wózków. Takie rozwiązanie to ogromne ułatwienie dla wielu pacjentów poruszających się przy pomocy różnych modeli wózków inwalidzkich, w związku z czym doskonale sprawdza się ono nie tylko w prywatnych domach, ale również w instytucjach użyteczności publicznej. Oprócz tego, schodołaz LG 2004 daje możliwość zamontowania akcesoriów A007 i A023, pozwalających na wpięcie wózka „aktywnego”, który zazwyczaj nie pasuje do mocowania żadnego ze standardowych urządzeń tego typu.

Schodołaz LG 2004 to synonim bezpieczeństwa – model wyposażony jest w wysuwane koło manewrowe, które zapobiega niebezpiecznemu balansowaniu urządzeniem (także w przypadku poruszania się po płaskim podłożu). Komfort i bezpieczeństwo zapewniają również: wygodny pas z klamrą samochodową, odpowiednio wyprofilowany zagłówek, awaryjny przycisk „STOP” oraz wskaźnik bezpiecznego nachylenia schodów. Dzięki solidnej konstrukcji model ten może przyjmować duże obciążenie – aż do 150 kg, a dwa pojemne akumulatory zapewniają dużą wydajność – aż do 27 pięter dla pacjenta o wadze do 80 kg i 12 pięter dla pacjenta o wadze 130 kg. Wskaźnik alarmuje użytkownika, gdy akumulator wchodzi w stan rezerwy (na której schodołaz może pokonać jeszcze 4 piętra). Czas ładowania akumulatorów wynosi jedynie 8 godzin – urządzenie można więc podłączać do ładowania np. na noc.

Fot. Schodołaz gąsienicowy LG 2004 w wersji z rampami i podstawowej – basic

Leave a Reply