Likwidacja barier architektonicznych nie dotyczy tylko niepełnosprawnych. Na takie przeszkody napotyka na swojej drodze każdy człowiek. Wysokie schody, podesty czy nierówne chodniki szczególnie przeszkadzają osobom, które zajmują się transportem ciężkich przedmiotów o dużych gabarytach. Czy istnieje optymalne rozwiązanie tego problemu?

Transport mebli czy innych ciężkich przedmiotów sprawia trudność nie tylko ze względu na obecność barier architektonicznych, ale również na wysiłek fizyczny, który trzeba w tę czynność włożyć. Osoby pracujące w firmach transportowych czy przeprowadzkowych po latach pracy odczuwają dolegliwości związane z ciągłym dźwiganiem dużych ciężarów, połączone z negatywnymi skutkami wielu godzin spędzonych za kierownicą. Doskwierają im bóle pleców, zwyrodnienia stawów oraz inne schorzenia, prowadzące niekiedy do ograniczeń narządu ruchu. Można temu zapobiegać, stosując masaże czy specjalnie dobrane ćwiczenia, ale świetną metodą profilaktyki jest również zaopatrzenie firmy w schodołaz transportowy, który znacząco ułatwia pracownikom wykonywanie zadań, odciążając ich kończyny i kręgosłupy.

Jak działa schodołaz transportowy i dlaczego warto go mieć?

Schodołaz transportowy jest najczęściej wyposażony w mechanizm kroczący – oznacza to, że w trakcie pokonywania schodów siłowniki „przenoszą” platformę transportową na kolejne stopnie – bez wysiłku operatora. Taki sprzęt może być wykorzystywany tylko przez jedną osobę – jeśli więc dotychczas na przykład wniesienie lodówki na piętro wymagało trójki pracowników, to ze schodołazem kroczącym radzi sobie z tym jedna osoba. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest likwidacja barier architektonicznych w pracy dostawców, meblarzy, osób pracujących w transporcie czy przy przeprowadzkach. To nie tylko oszczędność na liczbie zatrudnianych pracowników, ale również ochrona ich zdrowia i zapobieganie absencji w pracy z powodu częstych zwolnień lekarskich, związanych z urazami kręgosłupa czy stawów. Jaki schodołaz transportowy wybrać, by w pełni wykorzystać jego możliwości i stworzyć osobom zatrudnionym w przedsiębiorstwie komfortowe warunki pracy?

likwidacja barier architektonicznych

Fot. Likwidacja barier architektonicznych jest ważna również w branży transportowej i dostawczej.

Schodołaz transportowy Donkey – funkcjonalność i wygoda w jednym urządzeniu

Jednym z najbardziej funkcjonalnych schodołazów transportowych na rynku jest obecnie schodołaz kroczący Donkey, renomowanej firmy ANTANO GROUP. Dlaczego to urządzenie jest tak wyjątkowe? Przede wszystkim można za jego pomocą transportować ładunki ważące aż 160 kg – to znacznie więcej, niż w przypadku standardowych schodołazów. Ponadto, posiada on wygodną rączkę – możliwą do ustawienia w trzech pozycjach – tak, aby sprzętem z zapakowanym ładunkiem mogła łatwo manewrować jedna osoba. Dla bezpieczeństwa uchwyty te pokryte są antypoślizgowym materiałem, a sam schodołaz posiada opcję blokady w momencie rozpoznania kroków. Po złożeniu, urządzenie ma niewielkie rozmiary. Waży tylko nieco ponad 50 kg, co znacząco ułatwia jego transport. Dodatkowe – centralne koło stabilizuje schodołaz i sprawia, że wygodnie się go prowadzi.

Schodołaz transportowy Donkey pozwala nie tylko na wygodne pokonywanie stopni i progów wraz z ciężkim ładunkiem, ale również na komfortowe przewożenie go. Wszystko to dzięki systemowi składania, napędowi elektrycznemu (dostępnemu w wersji SPEED) i platformie dla operatora. Pracownik może po prostu stanąć na niej i przejechać wygodnie z ładunkiem po wąskich uliczkach czy przez dużą halę produkcyjną. Ten kroczący schodołaz przeznaczony do transportu ładunków posiada również dużą platformę (48 cm x 46 cm) dla paczek czy przedmiotów o większej podstawie.

Wielofunkcyjność schodołazu Donkey opiera się również na dostępności całego wachlarza dodatkowych akcesoriów, wśród których warto wyróżnić między innymi:

  • wspomnianą wcześniej platformę, idealną do transportowania dużych ładunków,
  • dodatkowe koła, ułatwiające przekształcenie schodołazu w wózek i przemieszczanie się nim po płaskich powierzchniach (kółka montowane są do korpusu urządzenia),
  • wygodne pasy do bezpiecznego mocowania ładunku na platformie,
  • elektryczną windę, która – w zależności od potrzeb – unosi bądź opuszcza ładunek, co jest wygodne zwłaszcza w przypadku wkładania i wyciągania paczek z samochodów i niweluje konieczność korzystania z podstawek czy schodków,
  • widły, które ułatwiają przenoszenie palet.

Fot. Schodołaz kroczący (transportowy) Donkey firmy ANTANO GROUP z dodatkowymi widłami

 

Omawiany schodołaz transportowy firmy ANTANO GROUP cechuje się również dużą wydajnością – pojemna bateria i mocny silnik (350 W) zapewnia pokonanie 700 schodów na jednym ładowaniu. Co jednak w sytuacji, gdy ładowność schodołazu kroczącego do 160 kg nie wystarcza? Odpowiedzią może być inny, jeszcze bardziej wytrzymały model…

Schodołaz transportowy CargoMaster C400 – silny partner do pracy

Rewelacyjnym urządzeniem, stosowanym do transportu naprawdę ciężkich ładunków, jest schodołaz kroczący CargoMaster C400 firmy AAT. Jego wytrzymała konstrukcja, mocny silnik i kilka innych parametrów pozwalają na przenoszenie po schodach bądź przewożenie na płaskim podłożu ładunków ważących aż do 400 kg! Pojemne akumulatory (które można ładować ze zwykłego gniazdka elektrycznego) gwarantują pokonanie od 120 do nawet 225 stopni (od 3 do 8 stopni na minutę) – w zależności od wagi załadunku.

Schodołaz CargoMaster wyposażony jest w zintegrowany z jego konstrukcją podnośnik, dzięki czemu załadunek towarów na wysokie półki i ich rozładunek nie stanowi problemu. Ponadto, ruchoma platforma załadunkowa ułatwia ustawienie środka ciężkości sprzętu wraz z obciążeniem, co zwiększa bezpieczeństwo osoby obsługującej schodołaz oraz ułatwia jej pracę. CargoMaster firmy AAT może być użytkowany zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków – nawet zimą, ponieważ model ten wyposażony jest w mocne hamulce bezpieczeństwa, uniemożliwiające ślizganie się kół po nawierzchni. Co do samych kół – są one zaopatrzone w niezwykle wytrzymałe opony – przystosowane do pracy pod bardzo wysokim obciążeniem, odporne na uszkodzenia mechaniczne (w tym na przebicie).

Podobnie jak schodołaz transportowy Donkey, model CargoMaster po złożeniu osiąga niewielkie wymiary, a jego waga to nieco ponad 70 kg. W związku z tak korzystnymi parametrami, można bez problemu przewozić urządzenie z miejsca na miejsce lub na stałe wyposażyć w nie samochód przeznaczony do transportu. Schodołaz CargoMaster, przenoszący ładunki o wadze 400 kg sprawdza się przede wszystkim w dużych halach produkcyjnych i magazynowych oraz w branży przeprowadzkowej i transportowej. Jego główni użytkownicy – dostawcy czy magazynierzy – chwalą go zwłaszcza za niebywałą mobilność, zwrotność, a także prostotę użytkowania oraz za możliwość odciążenia ich w aspekcie fizycznym.

Fot. Schodołaz transportowy CargoMaster C400 – idealny do przewożenia bardzo ciężkich ładunków.

Schodołazy nie są nowością na rynku, ale nowością są ich możliwości
Schodołazy transportowe nie są dziś nowością na rynku – innowacją są natomiast urządzenia, których parametry pozwalają na przenoszenie ładunków o wadze ponad 150 kg. Przywołane powyżej modele doskonale zdają egzamin nawet w trudnych warunkach i wyręczają pracowników w najcięższym, fizycznym aspekcie ich zawodowych zadań. Mimo ogromnych możliwości udźwigu, nadal pozostają sprzętami zwrotnymi, stosunkowo lekkimi i mobilnymi, co dodatkowo przemawia na ich korzyść i znacząco ułatwia ich wykorzystywanie podczas każdego – nawet najbardziej męczącego – dnia pracy.

Leave a Reply