Fotelik rehabilitacyjny dla dziecka to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą zapewnić swoim pociechom możliwie największy zakres ruchu i skuteczne ćwiczenia rehabilitacyjne w przypadku różnorakich chorób związanych z ograniczeniem mobilności maluchów. Foteliki rehabilitacyjne to konstrukcje zaprojektowane z dbałością o najmniejsze szczegóły, a także o bezpieczeństwo dziecka oraz jego wygodę.

W jakich przypadkach foteliki rehabilitacyjne sprawdzają się najlepiej? Najpopularniejszym zastosowaniem jest oczywiście rehabilitacja w przypadku MPD – mózgowego porażenia dziecięcego. Fotel rehabilitacyjny może być w tej sytuacji wykorzystywany w ciągu całego dnia: podczas spożywania posiłków, w trakcie ćwiczeń ruchowych, zabawy, odpoczynku, oglądania telewizji czy czytania. Taki sprzęt do rehabilitacji dzieci sprawdza się również u małych pacjentów wymagających ćwiczeń po przebytych urazach nóg, rąk czy kręgosłupa – pomaga im odzyskać maksimum niezależności i sprawność oraz zapobiega wiotczeniu mięśni. Fotelik rehabilitacyjny i ćwiczenia w nim wykonywane zapewniają też odpowiednie ułożenie pleców, a co za tym idzie – zapobiegają wadom i skrzywieniom kręgosłupa.

Warto wspomnieć również o tym, że krzesełko rehabilitacyjne bądź fotel nadają się zarówno dla dzieci z bardzo wiotkimi mięśniami, jak i dla tych, których choroba wiąże się ze spastycznością ruchów. Dzięki odpowiedniej konstrukcji krzesełko rehabilitacyjne pionizuje dziecko w każdej z tych sytuacji, gdy samo nie może utrzymać ono pionowej postawy lub gdy nie kontroluje własnych, gwałtownych ruchów wynikających ze spięcia mięśni.

krzesełko rehabilitacyjne krzesełka rehabilitacyjne

Fot. Mobilex. Po lewej fotelik rehabilitacyjny Ormesa Birillo, po prawej Jenx Bee.

Foteliki rehabilitacyjne – zalety ich stosowania

Fotel rehabilitacyjny czy krzesełko dla dzieci to niezastąpione akcesoria w codziennych ćwiczeniach z dzieckiem, jak i podczas zabawy czy odpoczynku. Każdy rodzic dziecka o ograniczonej mobilności powinien zastanowić się nad zakupem takiego fotelika – nie tylko w kontekście rehabilitacji i ćwiczeń dziecka, ale również własnej wygody, którą daje świadomość, że krzesełko zapewnia bezpieczeństwo i… rehabilitację. Jakie są zalety stosowania takiego rozwiązania i w jaki sposób fotelik rehabilitacyjny pomaga utrzymać sprawność dziecka lub mu ją przywrócić?

  • Przede wszystkim tego rodzaju sprzęt do rehabilitacji dzieci odpowiada za utrzymanie prawidłowej postawy – w tym za pionizację kręgosłupa oraz odpowiednie ułożenie mięśni grzbietu i stawów (od obręczy barkowej, poprzez staw biodrowy, aż po staw kolanowy i skokowy). Pozycja dziecka w takim foteliku rehabilitacyjnym bez wątpienia wpływa na poprawę krążenia krwi, zapobiega drętwieniu kończyn, a także wiotczeniu mięśni. Fotel rehabilitacyjny wspiera dziecko w odzyskaniu pełnej sprawności po urazach w wypadkach, a dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, dzięki odpowiedniej postawie ciała, nie odczuwają w dużym stopniu konsekwencji pełnego lub częściowego mózgowego porażenia dziecięcego (ból mięśni i ich osłabienie, uciążliwość ruchów spastycznych).
  • Fotelik rehabilitacyjny dla dzieci ma specyficzną budowę umożliwiającą wykorzystanie go zarówno do pracy z kilkulatkami i nastolatkami o wiotkich mięśniach, jak i z dziećmi o mięśniach sztywnych (wykonujących ruchy spastyczne). Krzesło rehabilitacyjne posiada bowiem odpowiednie oparcie (w zależności od modelu wykonane z różnego rodzaju przyjaznych dziecku materiałów), stabilizujące kręgosłup w newralgicznych miejscach (na odcinku szyjnym i lędźwiowym). Ponadto foteliki rehabilitacyjne dla dzieci często wyposażone są w stabilizujące pasy na wysokości klatki piersiowej oraz bioder, które dodatkowo przytrzymują dziecko i wspomagają utrzymanie prawidłowej, siedzącej pozycji. Niektóre modele foteli rehabilitacyjnych posiadają również sandałki na podeście, w które wkłada się stopy dziecka tak, by nie doznało urazu w trakcie przemieszczania fotela.
  • Kolejną zaletą, jaką wykazują się foteliki rehabilitacyjne dla dzieci, jest ich mobilność. Większość modeli wyposażona jest w kółka, dzięki którym fotel wraz z dzieckiem może być dowolnie przemieszczany. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy dzieckiem opiekuje się wyłącznie jedna osoba – można więc zabrać ze sobą dziecko do pokoju, w którym aktualnie przebywa rodzic czy opiekun, bez większego wysiłku. Cała konstrukcja sprzętu do rehabilitacji dzieci pozwala na większą swobodę opiekunów: połączenie mobilności i bezpieczeństwa, jakie dają kółka oraz pasy stabilizujące sprawia, że rodzic może spokojnie przygotować posiłek, zrobić pranie czy wykonywać inne czynności domowe bez obawy o bezpieczeństwo dziecka.
  • Krzesło rehabilitacyjne opcjonalnie może być wyposażone w wygodny dla dziecka blat, przydatny w wielu codziennych sytuacjach. Wykorzystuje się go najczęściej w trakcie terapii manualnej, kiedy dziecko ma wykonać określone ćwiczenia własnymi rękami. Rodzice również korzystają z blatu w foteliku rehabilitacyjnym: mogą porozkładać na nim zabawki, a także postawić naczynie z posiłkiem i w łatwy sposób nakarmić dziecko.
  • Rehabilitacja dzieci z wykorzystaniem tego typu sprzętu wspomaga nie tylko ich rozwój ruchowy, ale również psychiczny. Dziecko siedzące w foteliku w standardowej pozycji, z wygodnym blatem do zabawy czy ćwiczeń czuje się bardziej niezależne i może zajmować się wyłącznie sobą, nie skupiając się na ograniczeniach wynikających ze swojej niepełnosprawności – przyjmuje przecież pozycję taką, jaką przyjmują całkowicie zdrowe osoby.

fotelik rehabilitacyjny
Fot. Mobilex. Krzesełko rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży Jenx Multiseat.

Fotelik rehabilitacyjny dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Tak jak przed zakupem każdego sprzętu, warto zastanowić się, jakie potrzeby powinien spełniać fotelik rehabilitacyjny dla dziecka. Czy ma on być używany przez cały dzień czy może tylko przez kilka godzin dziennie? Jakie funkcjonalności powinny znaleźć się w podstawowym wyposażeniu? Czy warto inwestować w krzesło rehabilitacyjne mobilne? I wreszcie – na jakie materiały i rozwiązania warto zwracać uwagę? Te i inne wątpliwości pojawiają się przed zakupem tego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci – to zrozumiałe, zwłaszcza, że fotelik rehabilitacyjny nie jest małym wydatkiem. Na co warto więc zwrócić uwagę przy jego zakupie?

  • Warto rozważyć kwestię mobilności. Najbardziej funkcjonalne foteliki rehabilitacyjne to te, które posiadają kółka, umożliwiające swobodne przemieszczanie się dziecka. Ich brak sprawia, że przenoszenie sprzętu jest nieco utrudnione i mało komfortowe dla jego użytkownika, tym bardziej, jeśli jest on na przykład już nastolatkiem. Dobrze więc zainwestować w model, który posiada kółka umożliwiające poruszanie się w każdym kierunku i łatwy skręt, a także blokadę, aby – w razie potrzeby – unieruchomić krzesełko rehabilitacyjne.
  • Kupując foteliki rehabilitacyjne dla dzieci powinno się również zastanowić, przez jaki okres sprzęt ma być wykorzystywany. Jeśli dziecko choruje na mózgowe porażenie dziecięce i jego stan w zakresie sprawności fizycznej raczej nie ulegnie poprawie, warto pomyśleć o modelu, który „rośnie wraz z dzieckiem”. Chodzi o to, by można było regulować wysokość siedziska, oparcia, a także długość pasów. Obecnie na rynku dostępne są modele, które mogą wspomagać rehabilitację dzieci w wieku od 18 miesięcy do 12 lat czy od 8 do 18 lat. Ten aspekt jest ważny nie tylko ze względu na oszczędności, jakie daje jednorazowy zakup sprzętu, ale również ze względu na samego pacjenta – nie musi się on bowiem dostosowywać i za każdym razem na nowo przyzwyczajać do nowej konstrukcji.
  • Ważnym aspektem przy wyborze fotelika rehabilitacyjnego jest również materiał, z jakiego jest wykonane siedzisko oraz oparcie (zarówno poszycie, jak i wypełnienie). Dobrym pomysłem jest inwestycja w fotel rehabilitacyjny dla dzieci, którego siedzisko i oparcie wykonane są ze specjalnej pianki zapamiętującej kształt ciała oraz ruchy użytkownika. To sprawia, że dziecku zawsze jest wygodnie i miękko.

fotelik rehabilitacyjny
Fot. Mobilex. Fotelik rehabilitacyjny dla dzieci Jenx Junior Seat.

Gdzie kupować foteliki i krzesła rehabilitacyjne dla dzieci?

Fotelik rehabilitacyjny dla dziecka to – zależnie od modelu i dobranych do niego dodatków – wydatek rzędu kilku do kilkunastu, a nawet więcej tysięcy złotych. Należy je kupować w specjalistycznych sklepach medycznych oferujących sprzęt do rehabilitacji uznanych na rynku marek, zapewniających fachowe konsultacje przy zakupie, a także wsparcie serwisowe w razie potrzeby i umożliwiających nabycie fotelików w ramach dofinansowania NFZ.

Leave a Reply