W łóżku spędzamy jedną trzecią całego swojego życia. To właśnie podczas snu zachodzą niezwykle ważne dla naszego organizmu procesy, mające za zadanie odpowiednie zregenerowanie wszystkich jego elementów. Dlatego bardzo ważne jest to, na czym śpimy. Jak dokonać tego właściwego wyboru?

materac bąbelkowy
Wybór wcale nie jest prosty. Często na konkretne rozwiązanie nie możemy sobie pozwolić ze względu na wysokie koszty zakupu bądź ograniczenia naszego mieszkania. Jeśli jednak możemy sobie pozwolić na komfort wyboru, postawmy na dobry materac. Sofa, czy wersalka może i ładnie wyglądają w salonie, ale na pewno nie zapewnią idealnego wypoczynku naszym plecom podczas nocnego snu, czy poobiedniej drzemki. Materac możemy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb, dzięki czemu zadbamy o wygodny sen i przede wszystkim nasze zdrowie.

Jedno z podstawowych pytań, na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć to – materac twardy czy miękki? – Przez wiele lat panowało – jak się okazuje – błędne przekonanie, że lepszy jest miękki materac. Jego twardość dobieramy do masy ciała, wieku i stanu zdrowia. – Przede wszystkim musi podtrzymywać kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Ten zbyt twardy może uciskać naczynia krwionośne, wywoływać skurcze i drętwienie mięśni, zaś za miękki może nienaturalnie wyginać kręgosłup, powodować bólu pleców, a nawet prowadzić do problemów z oddychaniem – tłumaczy Agata Włodarczyk ekspert z firmy Mobilex. Jeżeli już cierpimy na któreś z wyżej wymienionych schorzeń, zakup materaca należy skonsultować z ortopedą.

Jednym z podstawowych czynników, determinujących wybór odpowiedniego materaca powinna być waga naszego ciała. To od niej zależy, jaka twardość materaca będzie dla nas odpowiednia. Należy przy tym pamiętać, że twardość jest odczuciem bardzo subiektywnym, zależnym m.in. od naszych dotychczasowych przyzwyczajeń czy wspomnianej już masy ciała. Dla osoby ważącej ponad 80 kilogramów materac twardy może się wydać średnio twardy, dlatego nie ograniczajmy się wyłącznie do przeczytania informacji na opakowaniu. Zalecane jest, aby przed zakupem przetestować materac i położyć się na nim. Standardowo poleca się materac oznaczony poziomem twardości H2 osobom o wadze do 80 kilogramów, H3 polecany jest domownikom ważącym ponad 80 kilogramów, natomiast twardość H4 zarezerwowana jest dla osób z wagą ponad 100 kilogramów.

Ważne jest również to, ile osób śpi na materacu. W przypadku dwóch osób o rożnej wadze często mamy do czynienia z oddziaływaniem ruchów jednego śpiącego na drugiego. W celu wyeliminowania tego efektu można kupić dwa oddzielne materace do jednego szerokiego łóżka lub zdecydować się na zakup jednego szerokiego materaca, np. kieszeniowe lub lateksowego.

Osoby szukające materaca do łoża małżeńskiego często zastanawiają się, czy powinien to być jeden materac bardziej uniwersalny, czy dwa dostosowane do indywidualnych potrzeb. Wszystko zależy od tego, czy nasze preferencje bardzo się różnią, jeżeli nie, wybierzmy jeden. Jeżeli już decydujemy się na dwa materace, pamiętajmy, by miały dokładnie tą samą wysokość – uzupełnia ekspert z firmy Mobilex.

Kluczowe dla naszej wygody jest również wypełnienie materaca. Poza wspomnianymi wcześniej materacami kieszeniowymi lub lateksowymi, można również nabyć materace piankowe. Czym różnią się od siebie?

Pierwszy typ materaca doskonale dopasowuje się do naszego ciała, odpowiednie rozwiązania techniczne, dają mnóstwo elastycznych punktów podparcia dla kręgosłupa. Drugi typ charakteryzuje się doskonałą wentylacją, posiadając właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne. To znakomity produkt dla alergików. Ostatni typ to najnowsza technologia, ma wysoką elastyczność, a także niezwykle długą żywotność – wyjaśnia Agata Włodarczyk. Kluczowy dla naszej wygody jest również wybór odpowiedniego pokrowca. Chroni on materac przede wszystkimi przed uszkodzeniami, jednak dobry pokrowiec potrafi wzbogacić nasze łóżko o dodatkowe właściwości, zapewnić wentylację oraz zadbać o odpowiednią higienę.

Ze względu na swoje właściwości lecznicze coraz popularniejszym rozwiązaniem stają materace gorczycowe lub wypełnione łuską gryczaną. Często stosowane jako cienkie nakładki na materac. Mają również inne zalety – są bardzo dobrym środkiem wspomagającym leczenie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz walkę z reumatyzmem, przez co szczególnie polecane są osobom starszym.

Niewątpliwie jest jeszcze jeden aspekt, który wpływa na nasz ostateczny wybór, a mianowicie cena. Zazwyczaj wraz z jej wzrostem, rośnie również jakość. Jeżeli chcemy dokonać zakupu na lata, warto sięgnąć głębiej do naszego portfela. Tańszy produkt szybciej ulegnie deformacji. Zakup odpowiedniego materaca zapewni nam wygodny sen i przede wszystkim zadba o nasze zdrowie, które przecież nie ma swojej ceny.

Leave a Reply