Podczas zakupu sprzętu rehabilitacyjnego dla seniora lub osoby po operacji, poważniejszym zabiegu czy urazie, należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami: czy dany sprzęt medyczny jest idealnie dopasowany do potrzeb i zakresu ruchu chorej i / lub starszej osoby, czy może ona używać go samodzielnie, czy łatwe jest na przykład składanie, transportowanie, przechowywanie danego sprzętu ortopedycznego…

sprzęt rehabilitacyjny
Te i wiele innych pytań spędzają sen z powiek osobom, które muszą poddać się rehabilitacji. Dodatkowo, całe przedsięwzięcie może utrudniać fakt, że obecnie wybór sprzętu rehabilitacyjnego jest ogromny – i nie chodzi tu wyłącznie o ofertę tradycyjnych sklepów stacjonarnych, ale także o internetowe sklepy medyczne i aukcje online, dzięki którym również można obecnie szybko i niedrogo nabywać sprzęt medyczny i różnego rodzaju pomoce rehabilitacyjne. Łatwo pogubić się w mnogości propozycji podczas porównywania cen i parametrów. Szukanie najlepszej opcji jakościowej i kosztowej to jednak czynności niezbędne przy wyborze idealnego sprzętu rehabilitacyjnego. Jak odnaleźć się więc w gąszczu ofert sklepów medycznych i na co przede wszystkim zwracać uwagę?

Jaki sprzęt rehabilitacyjny jest odpowiedni do konkretnych schorzeń?

To, jakie zakupy należy poczynić w zakresie optymalnego dla danej osoby sprzętu rehabilitacyjnego, czy wyboru już konkretnego modelu jakiegoś urządzenia lub pomocy rehabilitacyjnej, najlepiej skonsultować z lekarzem i / lub rehabilitantem tej osoby.

  • Dla osób o ograniczonych możliwościach w poruszaniu się (osoby starsze ze zwyrodnieniami stawów, chorobą Parkinsona, a także młode po przebytych operacjach kręgosłupa czy nóg) idealnym sprzętem rehabilitacyjnym są balkoniki. Zwiększają one niewątpliwie mobilność osoby chorej czy starszej, przydając się nie tylko w zaciszu domowym, ale również na spacerze. Przy zakupie balkonika należy zwracać uwagę na jego wysokość, materiał, z jakiego jest wykonany (od czego może zależeć masa urządzenia), a także mobilność samej konstrukcji (balkonik kroczący vs sztywny). Dokładną specyfikację balkonika warto więc ustalić z rehabilitantem lub choćby doradcą sklepu medycznego.
  • Seniorom, a także wszystkim osobom, które mają trudności z chodzeniem, ale nadal chcą poruszać się całkowicie o własnych siłach, w rehabilitacji pomagają wszelkiego rodzaju kule i laski, odpowiednio wyprofilowane względem dłoni oraz z gumową nakładką, zapobiegającą ślizganiu się sprzętu po podłodze. Laski mogą występować pod postacią jednej nogi, ale są również takie, które posiadają ich więcej – rozgałęziają się na końcu i dają pacjentowi większą stabilność. Są to tak zwane trój- i czwórnogi. Do wyboru są modele kul pachowych, łokciowych, z obejmą lub bez. Dobiera się je zawsze w zależności od siły nóg osoby, która ma ich używać.
  • Po operacjach i w procesie rehabilitacji bardzo ważny jest również odpoczynek, dlatego warto poprzez właściwie dobrane pomoce rehabilitacyjne zapewnić pacjentowi odpowiedni komfort snu. Dla osób ze schorzeniami kręgosłupa czy sztywnością karku polecane są więc specjalne poduszki ortopedyczne. Dzięki swojej specyficznej strukturze z łatwością reagują one na każdy ruch śpiącej osoby, idealnie dopasowując się do jej głowy, szyi i ramion. Ich budowa sprawia, że odcinek kręgosłupa szyjnego jest odpowiednio podparty, w wyniku czego prawidłowa jego pozycja utrzymywana jest przez całą noc. W trakcie zakupu warto zwracać uwagę przede wszystkim na rozmiar poduszki – za mały model w stosunku do rozstawu barków chorego i długości szyjnego odcinka kręgosłupa nie zapewnia bowiem odpowiedniego podparcia.
  • W rehabilitacji osób leżących niezwykle istotna jest profilaktyka odleżyn – dobrze więc zaopatrzyć się w materac przeciwodleżynowy, dopasowany do preferencji chorego. Najbardziej uniwersalnym, a zarazem najbardziej efektywnym w profilaktyce odleżyn materacem jest model pneumatyczny, z kompresorem – nawet, jeśli osoba chora leży przez cały dzień (np. z powodu gipsu na dolnych kończynach czy po ciężkiej operacji), rehabilitacji może być poddawana górna część ciała, a materac dodatkowo zapobiega powstawaniu odleżyn.
  • Dla osób, które do procesu rehabilitacji podchodzą w sposób aktywny, idealnym wyborem jest rotor do ćwiczeń. Dzięki jego prostej budowie, treningowi rehabilitacyjnemu mogą być poddawane zarówno kończyny górne, jak i dolne. Urządzenie ma konstrukcję podobną do konstrukcji stacjonarnego roweru, ale jest od niego znacznie mniejsze i wygodniejsze dla osób z ograniczoną sprawnością. Senior lub osoba po operacji może wygodnie usiąść w fotelu i… pedałować za pomocą rotora do ćwiczeń rękami lub nogami – w zależności od tego, jaka partia ciała potrzebuje tego rodzaju rehabilitacji.
  • Jeśli chory lub senior wymaga z kolei terapii manualnej w domowych warunkach, warto zwrócić uwagę na proste w swojej konstrukcji, ale niezwykle efektywne w procesie rehabilitacji piłeczki żelowe lub z gumowymi kolcami, tzw. jeżyki. Dzięki ich toczeniu i ściskaniu chory na nowo nabywa skomplikowane umiejętności manualne, a także jest zdolny do trenowania nowych bodźców dotykowych. Przy zakupie piłeczek najlepiej kierować się szczegółową specyfikacją produktu, w której przede wszystkim musi być wzmianka o tym, iż piłeczka przeznaczona jest dla niepełnosprawnych. Zwykłe piłeczki, które można kupić przykładowo w sklepach z zabawkami, nie mają odpowiedniej twardości czy specjalnie opracowanej powierzchni stymulującej.
  • Z kolei dla osób, które mają problemy z kontrolą mięśni nóg oraz procesem siadania i wstawania, można zakupić fotele pionizujące. Są one zaprojektowane tak, aby ich ergonomiczny kształt przyczyniał się do relaksu całego ciała, a w razie potrzeby do bezproblemowej zmiany pozycji z siedzącej do leżącej (i odwrotnie) w sposób płynny i – co najważniejsze – wygodny dla pacjenta, dzięki sterowaniu fotelem za pomocą specjalnego pilota. Taki sprzęt rehabilitacyjny, może stać się niemalże w jednej chwili kanapą, a w drugiej złożyć się i za pomocą mechanizmu, który podnosi siedzisko, ułatwić choremu uzyskanie pionowej pozycji i wstanie z fotela. Fotel pionizujący – co jest nie bez znaczenia – wygląda jak normalny mebel, niepostrzeżenie pomagając pacjentowi być bardziej samodzielnym we własnym mieszkaniu czy domu. To skuteczne i nowoczesne rozwiązanie.

Zakup sprzętu rehabilitacyjnego

Jeśli wiadomo już, jaki sprzęt rehabilitacyjny jest potrzebny i zapada decyzja o nabyciu go, należy jeszcze wybrać odpowiedni sklep medyczny – najlepiej taki, który ma już swoja historię na rynku i cieszy się przy tym dobrymi opiniami klientów. Ponadto, przed zakupem dobrze jest upewnić się dodatkowo, czy dany sklep ułatwia / umożliwia nabywanie produktów finansowanych lub częściowo finansowanych ze środków NFZ oraz czy oferuje także serwis sprzętu rehabilitacyjnego, aby w razie kłopotów z danym urządzeniem nie tracić czasu na szukanie punktu, w którym ktoś podejmie się przeglądu, naprawy czy na przykład wymiany części. Dobrą zasadą jest również korzystanie z doradztwa oferowanego przez profesjonalnych konsultantów reprezentujących dany sklep medyczny. W przypadku zakupu drobnych pomocy rehabilitacyjnych, jak choćby w/w poduszki ortopedyczne, materace przeciwodleżynowe czy piłeczki żelowe, najlepszym, najszybszym i najbardziej opłacalnym zazwyczaj sposobem jest nabywanie ich online – w medycznych sklepach internetowych. Jeżeli ktoś natomiast przymierza się do kupna bardziej zaawansowanego urządzenia rehabilitacyjnego albo na przykład wózka inwalidzkiego, można w niektórych sytuacjach zamówić wizytę przedstawiciela sklepu w domu, gdzie odbywa się prezentacja produktu i / lub indywidualne dopasowanie go do potrzeb czy wymagań klienta.

Który sklep medyczny wybrać?

Jednym z renomowanych sklepów medycznych z bogatą ofertą i serwisem sprzętu rehabilitacyjnego jest Galeria Zdrowia. Można tu nabyć między innymi urządzenia i pomoce rehabilitacyjne, ale także sprzęt pozwalający osobom niepełnosprawnym pokonywać uciążliwe dla nich bariery architektoniczne i ułatwiający im samodzielne poruszanie się. Sklep ten zapewnia także – w razie potrzeby – wizytę przedstawiciela handlowego w domu u pacjenta, w celu przymierzenia i dopasowania zamówionego sprzętu rehabilitacyjnego.  Duży wybór produktów (w tym uznane produkty markowe) i konkurencyjne ceny, a także obszerne informacje o zakupie i refundacji sprzętu ortopedycznego w ramach środków NFZ sprawiają, że ten sklep medyczny jest dobrym wyborem.

Leave a Reply