Życie osoby niepełnosprawnej usłane jest wieloma niedogodnościami. Na każdym kroku spotyka się bariery, które uniemożliwiają jej samodzielne funkcjonowanie. Tylko odpowiednie przyrządy i profesjonalne wyposażenie mogą uniezależnić taką osobę od pomocy opiekuna. Pomieszczeniem, które sprawia najwięcej problemów jest łazienka.

wózek toaletowo-prysznicowy
 

Krzesło toaletowe to rozwiązanie, które ułatwia codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych.
Łazienka dla niepełnosprawnych wymaga projektu

Na jakiej wysokości umieścić umywalkę? Jak szerokie mają być drzwi? Jakich użyć materiałów? To tylko kilka z wielu pytań, nasuwających się przy projektowaniu łazienki przyjaznej osobom niepełnosprawnym. Przy tworzeniu takiego pomieszczenia niezbędny jest profesjonalny projekt. Nawet najmniejszy błąd może znacznie utrudnić lub całkowicie uniemożliwić samodzielne korzystanie z łazienki. Wystarczy zapomnieć o kontaktach, czy włącznikach i umieścić je na standardowej wysokości. Ten pozornie błahy błąd może zniweczyć całą pracę włożoną w to, by osoba niepełnosprawna mogła samodzielnie funkcjonować w pomieszczeniu. Dlatego przy tego typu działaniach konieczny jest solidnie przygotowany projekt – przekonuje Adam Marciniak,  ekspert firmy Mobilex.

Dostosować należy również drzwi. Pamiętajmy o tym, aby były odpowiednio szerokie. Niepotrzebną barierę stanowić będzie próg. Ten problem można rozwiązać poprzez zastosowanie specjalnie przygotowanych i prostych w obsłudze ramp progowych. Kluczowym elementem wyposażenia takiej łazienki są uchwyty, mocowania i poręcze. Przesiadanie się z wózka na sedes i z powrotem na wózek jest bardzo uciążliwe bez odpowiednich uchwytów i poręczy, na których można się wesprzeć. Kolejnym ułatwieniem może się okazać podwyższająca nakładka na sedes, dzięki której stawy biodrowe i kolanowe poddawane są znacznie mniejszym obciążeniom. Aby zwiększyć komfort korzystania z łazienki, można zamontować pod prysznicem specjalne siedziska, które ułatwią korzystanie  z kabiny i poprawią bezpieczeństwo. Dobrze przygotowana łazienka powinna również posiadać antypoślizgowe podkładki pod prysznicem bądź w wannie oraz łatwo zmywalne ściany.

nasadka sedesowa
 

Nasadka toaletowa wyposażona w odchylane rączki ułatwiające osobie niepełnosprawnej wstanie z toalety.
Dofinansowanie nie dla wszystkich

Władze państwowe rozumieją, jak wiele wysiłku należy włożyć w zapewnienie godnej opieki osobie niepełnosprawnej. W tym celu ustawodawcy przygotowali szereg ulg i przywilejów, z których można korzystać podczas opieki nad potrzebującymi. Niestety pula środków przeznaczonych na ten projekt jest zdecydowanie zbyt niska. Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zdrowotnej i społecznej oraz rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, można ubiegać się o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację projektów, zakładających likwidowanie barier architektonicznych w najbliższym otoczeniu osób niepełnosprawnych. Odpowiednie organy mogą zwrócić nawet 80% kosztów budowy takiej infrastruktury. Niemniej ze względu na niewystarczającą ilość przeznaczonych na ten cel pieniędzy, nie wszyscy potrzebujący uzyskają tę formę pomocy. Wsparcie finansowe jest najbardziej potrzebne podczas zakupu zaawansowanego sprzętu, takiego jak podnośnik sufitowy. Służy on transportowania osób niepełnosprawnych w różnych pomieszczeniach. Urządzenie przesuwa się po szynach przytwierdzonych do sufitu, co pozwala sprawnie i bezpiecznie przemieszczać podopiecznych. Co ważne urządzenie jest niezwykle proste w obsłudze. Instalacja takiego podnośnika pozwoliłaby zneutralizować wiele barier i przeszkód, z którymi  na co dzień borykają się niepełnosprawni.

siedzisko przyścienne
 

Siedzisko przyścienne składane, ułatwiające toaletę pod prysznicem.
Profesjonalny sprzęt kluczem do sprawnego funkcjonowania

Rynek medyczny rozwija się dziś w szybkim tempie. Różnego rodzaju nowinki technologiczne z powodzeniem wykorzystywane są w medycynie i rehabilitacji, ułatwiając życie osobom wymagającym pomocy. W ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpił przełom w rozwoju technologii medycznej. Opracowano nowe techniki produkcji, takie jak druk 3D, co pozwala komponować nieregularne i skomplikowane kształty. Wytworzono również kilka niezwykle użytecznych materiałów o niespotykanych dotąd właściwościach. Dzięki temu przyrządy nowej generacji są często znacznie lżejsze, prostsze w obsłudze, znacznie bardziej wytrzymałe i co najważniejsze lepiej przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych dodaje ekspert firmy Mobilex.

We wszystkim pomaga dziś elektronika. Sprzęt dla osób niepełnosprawnych również został zautomatyzowany. Często na dworcach można zobaczyć rampy. Po wciśnięciu przycisku same przesuwają się wzdłuż poręczy, rozkładają i przewożą osobę niepełnosprawną nad schodami, które niejednokrotnie stanowią barierę nie do pokonania. Mieszkanie na piętrze w bloku, który nie ma windy często uniemożliwia opuszczenie domu. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest schodołaz. To urządzenie może się okazać przysłowiowym oknem na świat, gdyż pozwala na sprawny i komfortowy transport wózka inwalidzkiego po schodach. Pomocny okaże się również zautomatyzowany podnośnik wannowy. Dzięki niemu zażywanie kąpieli a przy okazji hydromasaży  będzie znacznie prostsze i zdecydowanie mniej męczące dla osoby z niepełnosprawnością jak i jej opiekuna. Zresztą rynek oferuje znacznie więcej praktycznych rozwiązań, dostosowanych do osób z różnymi schorzeniami i ograniczeniami ruchowymi. Ich przeznaczeniem jest pomoc w codziennych czynnościach, czyniąc pracę z podopiecznymi dużo bardziej przyjemną. Jednym z takich urządzeń jest wózek toaletowo-prysznicowy. Dzięki niemu przemieszczanie się po łazience, jak i korzystanie z niej może się okazać znacznie mniej uciążliwe i godne dla pacjenta.

Życie osoby niepełnosprawnej, jak i  jej opiekuna nie należy do najłatwiejszych. Zdarza się, że wykonanie najprostszej czynności, jak np. wchodzenie do wanny, wymaga nadludzkiego wysiłku i zaangażowania kilku osób. Na szczęście z pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Postępująca automatyka eliminuje kolejne bariery, ułatwiając codzienne funkcjonowanie potrzebującym. Istnieją też instytucje, które służą wsparciem finansowym przy zakupie takich rozwiązań. W tym celu należy zapoznać się z ofertami firm, jak i  programami instytucji państwowych, dzięki czemu przekonamy się, że nie ma przeszkód nie do pokonania.

Leave a Reply