Zazwyczaj spędzamy w nich większą część dnia. Nieodpowiednio dobrane  powodują choroby i dolegliwości stóp, które mogą prowadzić do poważnych problemów z kręgosłupem. Zadbajmy o to, aby obuwie zapewniało nam odpowiedni komfort.

Wygodne buty
Wielu z nas przy zakupie butów kieruje się wyłącznie modą lub kwestiami estetycznymi. Takie podejście jest popularne, ale powinno być wzmocnione o ważny czynnik jakim jest wygoda! Pamiętajmy, że niewłaściwie dobrane obuwie zmniejsza komfort chodzenia i może być bezpośrednią przyczyną wielu dolegliwości stóp, kolan, bioder, a nawet kręgosłupa. Na co zwrócić zatem uwagę przy ich doborze?

Swobodne oddychanie

Dobre obuwie powinno być dopasowane w taki sposób, aby było w nich możliwe swobodne poruszanie palcami, dzięki czemu zapewnimy stopie odpowiednie krążenie. Ponadto musi być w nich wystarczająco dużo miejsca, aby do wnętrza buta dopływało powietrze. Przyjęło się, że przerwa między noskiem, a naszymi palcami powinna wynosić ok. 5 milimetrów. Wówczas mamy pewność –  przy założeniu, że obuwie jest zrobione z dobrego, oddychającego materiału – że nasza stopa się nie spoci, a but nie będzie w środku wilgotny, co może prowadzić nawet do grzybicy. Zresztą nie jest to jedyna dolegliwość, która nam grozi w przypadku noszenia za małych butów. Poza zwykłymi, nieprzyjemnymi odciskami i obtarciami, jesteśmy również narażeni na wystąpienie chociażby płaskostopia.

Odpowiedni kształt

Buty powinny być również dopasowane do kształtu naszej stopy i korygować jej nieprawidłowości, które pojawiają się u 90% populacji po 40 roku życia lub wcześniej. To problem, z którym często mierzą się kobiety, ale i coraz częściej zwracają na to uwagę mężczyźni. Zapewne każda z Pań doświadczyła sytuacji, gdy but, który jej się podobał, nieznacznie ją uciskał, bo był za wąski, albo nie trzymał dokładnie stopy. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie zrezygnować z zakupu wymarzonej pary. Przyjemność noszenia będzie krótkotrwała i poskutkuje bólem stóp na początek  – Aneta Fendorf ekspert z firmy Mobilex, dystrybutora obuwia marki Scholl w Polsce. Podstawą każdego buta jest wkładka. Jej profil, budowa powinny sprzyjać naszym stopom i pomagać im w odpowiednim i prawidłowym ułożeniu podczas chodzenia. Mogą to być wkładki miękkie, które amortyzują stopy podczas chodzenia. Mogą to być także wkładki, które posiadają żelową podpiętkę wbudowaną w podeszwę, co powoduje odciążenie pięty. Przede wszystkim są to jednak odpowiednie profile korygujące płaskostopie podłużne czy poprzeczne (peloty) naszych stóp. Zadbajmy też o odpowiednią podeszwę. Ważne aby była antypoślizgowa – co daje bezpieczeństwo chodzenia, uniknięcie urazu. Warto zwracać uwagę na elastyczność podeszwy. Najtrudniejszą sztuką jest jednak dobór obuwia dla stóp z problemami. Szerokie stopy lub stopy z haluksami – które są jednym z najczęstszych problemów dzisiejszych kobiet – nie mogą znaleźć prawidłowych butów, w których będą wygodnie się poruszać. Szukajmy wtedy butów szerszych, z szerokością „G”  lub  „H”, posiadających wszyte po bokach siateczki lub materiał elastyczny – który powoduje, że haluks nie jest uciskany i nie boli.

Jeśli po przymierzeniu but  nie spełnia swojej roli, nie liczmy na to, że dostosuje się on do stopy lub się rozciągnie. To częsty chwyt stosowany przez sprzedawców w sklepach obuwniczych. Ma jednak niewiele wspólnego z rzeczywistością. Warto wówczas wybierać buty specjalistyczne, a nie pozornie nazwane zdrowotnymi.

Obcasy tak, ale z głową

Noszenie obcasów na co dzień nie jest wskazane, co oczywiście nie oznacza, że raz na jakiś czas nie można ich założyć. Przy ich zakupie zwróćmy jednak uwagę na to, by ciężar przeniesiony był na całą stopę, a nie tylko na jej przód lub tył, co ma miejsce w przypadku wysokiego kąta nachylenia obcasów. Jeśli stopa się zsuwa lub but uciska palce, to sygnał alarmowy, by odstawić go z powrotem na półkę – uzupełnia Aneta Fendorf. Wybierajmy te modele, które pasują do kształtu naszej stopy. Zawsze przymierzajmy je w skarpecie lub rajstopach. Pamiętajmy, że kobiece buty z klamerkami, sznurówkami lub rzepami lepiej trzymają się na stopach niż te wsuwane, przez co minimalizujemy ryzyko utraty równowagi lub nadwyrężenia kręgosłupa. Co najważniejsze dają nam możliwość regulacji – co jest ich bezcenną zaletą. Wysokie obcasy nie są najlepszym rozwiązaniem dla naszych stóp lub pleców. Jeśli już jednak zdecydujemy się na nie, znajdźmy czas, np. w pracy, żeby zdjąć je na chwilę lub ograniczyć chodzenie w nich.

Z troską o wygodę najmłodszych

Wybór obuwia dziecięcego jest szczególnie trudnym zadaniem, ponieważ stopa na każdym etapie rozwoju ma inne wymagania. Dzieciom zaczynającym swoją przygodę z chodzeniem najlepiej kupować buciki z cholewką sięgającą za kostkę oraz usztywnioną tylną częścią buta, co pomoże im utrzymać równowagę przy stawianiu pierwszych kroków. Możemy też wybrać buty, które mają wyprofilowane wkładki w kształcie „korytka”  – utrzymują one piętę stopy w odpowiednim położeniu. Po drugie, warto zwrócić uwagę w bucie dziecięcym na uniesione sklepienie podłużne we wkładce, które skutecznie supinuje stopę na zewnątrz przy chodzeniu co zapobiega koślawieniu kolan. Dzieci powyżej czwartego roku życia mogą praktycznie chodzić w każdym rodzaju obuwia,  pod warunkiem, że nie wykazują koślawienia, czy płaskostopia. W przypadku starszych dzieci każdy but jest dozwolony, o ile jest wygodny i dobrze dopasowany do kształtu stopy. W przypadku butów z obcasem zadbajmy o to, by nie był on wyższy niż 3,5 cm.

Ważne przymierzanie

Dużym błędem jest przymierzanie jednego buta. Pamiętajmy, że nasze stopy są niesymetryczne. Zazwyczaj mają różną wagę i rozmiar, dlatego sprawdźmy czy zarówno lewy, jak i prawy but leżą wygodnie na naszych stopach. I co ciekawe – zróbmy to po południu, kiedy stopy trochę się „zmęczą” i napuchną – dodaje ekspert z firmy Mobilex. Przymierzania butów nie ograniczajmy wyłącznie do pozycji siedzącej. Przejdźmy się w nich po sklepie, postójmy przez chwilę. To da nam większy obraz odnośnie wygody ich noszenia. Na koniec waga. Pewnie zabrzmi to jak banał, ale powinny być lekkie. W przeciwnym razie, po całym dniu noszenia, będą naciskać na nasz kręgosłup.

W przypadku osób ze stwierdzonym schorzeniem stóp lub kręgosłupa zakup dowolnych butów jest jak stąpanie po cienkim lodzie. Nawet jeśli wybrana przez nas para jest pozornie wygodna. W takiej sytuacji zalecana jest konsultacja z lekarzem specjalistą i wybór wskazanego przez niego obuwa. Uspokajamy, że większość tego typu butów pod względem wyglądu i estetyki nie odbiega od normalnego obuwia.

Wybór odpowiednich butów to niełatwy proces, w którym należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Rozważmy wszystkie za i przeciw, nie kierując się tylko modą czy atrakcyjnym wyglądem. W przeciwnym razie możemy doprowadzić nie tylko do problemu bolących stóp, ale również przeciążonego kręgosłupa. Potraktujmy zakup obuwia nie tylko w kategoriach przyjemności i dbania o nasz wizerunek, ale również, a może przede wszystkim w formie inwestycji w zdrową i sprawną sylwetkę.

Leave a Reply