Wsparcie w rehabilitacji i codziennych czynnościach

Wiele osób sprawujących opiekę nad seniorami zastanawia się, jak ułatwić codzienne życie i poruszanie się słabnącym, starszym ludziom. Niektórzy myślą o zakupie kul, inni o wózkach inwalidzkich. Jest jednak jeszcze rozwiązanie pośrednie – balkonik rehabilitacyjny, o którego zaletach często się zapomina…

Balkonik rehabilitacyjny
Dlaczego balkoniki są lepsze niż kule ortopedyczne czy wózki inwalidzkie?

Balkoniki (inaczej określane również, jako chodziki rehabilitacyjne) to aluminiowe konstrukcje, które wspomagają proces chodzenia, wstawania lub rehabilitacji osób starszych czy niepełnosprawnych. Ich podstawową zaletą jest fakt, że parametry i funkcjonalność balkoników można dopasowywać do osobistych potrzeb i preferencji pacjenta.

Balkonik do chodzenia stanowi dla seniora ogromną pomoc w zakresie mobilności. Można używać go zarówno do wzmacniania sprawności osłabionych mięśni rąk i nóg, jak i na co dzień, w celu sprawniejszego poruszania się. Taki chodzik rehabilitacyjny jest dużo lepszym wyjściem niż kule ortopedyczne, bowiem daje choremu znacznie większą stabilność i pewność, dzięki którym może on poruszać się na dłuższych dystansach i bez odpoczynków.

Chodziki dla osób starszych są także mniej demotywujące dla seniorów niż wózki inwalidzkie, które nieodłącznie kojarzą się pacjentom z niemożnością poruszania, prowadzą do zwiotczenia mięśni nóg, a także… nadwagi, bowiem senior, przyzwyczajony do łatwiejszego przemieszczania się na wózku, w końcu może przestać z niego wstawać. Balkonik rehabilitacyjny z kolei zmusza starszą osobę do zażywania większej dawki ruchu, aktywizując ją i jednocześnie ułatwiając chodzenie.

Uwaga! Mitem jest twierdzenie, że ludzie o słabych rękach i zaburzonej równowadze nie mogą korzystać z balkoników. Obecnie produkowane chodziki dla osób starszych dostosowywane są bowiem do wielu rodzajów zaburzeń i przypadłości – dla każdego seniora można więc znaleźć konstrukcję dopasowaną do jego indywidualnych ograniczeń sprawnościowych.

Jaki balkonik do chodzenia wybrać?

Typy chodzików dla starszej i / lub rehabilitowanej osoby…

  • Balkonik sztywny (nazywany niekiedy także balkonikiem statycznym). Jego największą zaletą jest fakt, iż praktycznie uniemożliwia on przewrócenie się, bowiem konstrukcja jest wyjątkowo stabilna. Chodzik sztywny posiada antypoślizgowe nakładki na nogach, a spacer z nim wymaga od seniora nieco siły i samozaparcia – trzeba bowiem przy każdym kroku oderwać balkonik od ziemi. Polecany jest dla seniorów, których największym problemem jest utrzymanie równowagi podczas stania lub chodzenia, a także tym, którzy chcą rozruszać i wzmocnić mięśnie całego ciała (sprzęt idealnie nadaje się do rehabilitacji).
  • Balkonik kroczący. Model ruchomy, który podczas spaceru seniora dopasowuje się do zakresu ruchu jego ciała. To dobre rozwiązanie dla tych osób, które ze względu na niepełnosprawność lub podeszły wiek nie mają dość siły w mięśniach rąk, aby z każdym krokiem przestawiać balkonik sztywny. Chodzenie z balkonikiem kroczącym przypomina nieco ruchy, które wykonuje się podczas jazdy na łyżwach lub rolkach – pracują więc całe mięśnie nóg, rąk i tułowia, co znacznie wpływa na ich wytrzymałość i elastyczność. Niektóre modele balkoników kroczących są tak skonstruowane, że – w razie potrzeby – prosty mechanizm umożliwia unieruchomienie stelaża, co doprowadza do usztywnienia konstrukcji, w efekcie czego chodzik staje się balkonikiem statycznym.
  • Balkonik na kółkach to z kolei idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają problemu z równowagą. Kółka w największym stopniu ułatwiają płynne poruszanie się, ale stanowią też największe niebezpieczeństwo sytuacji, w której senior traci stabilność i upada wraz z chodzikiem. Warto więc pamiętać o tym, że wyposażone w kółka balkoniki rehabilitacyjne dla osób starszych sprawdzają się na spacerach i w domu pod warunkiem, że senior ma zarówno silne mięśnie rąk i korpusu, jak i dobre poczucie równowagi.

Istnieje również wiele sprzętów, które – podobnie jak chodziki – wspomagają proces poruszania się seniorów i / lub rehabilitacji osób z niepełnosprawnością, pełniąc przy tym dodatkowo także wiele innych funkcji. Są to między innymi: podpórki inwalidzkie, tak zwane ambony (modele chodzików z podpórkami), chodziki z siedziskiem, torbami i koszykami… Najczęściej mają one dwa lub cztery kółka różnej wielkości. Urządzenia takie nie tylko pomagają niepełnosprawnym w poruszaniu się, ale dodają również pewności tym, którzy czują się niepewnie, wychodząc z domu. Dzięki takim udogodnieniom senior czy osoba niepełnosprawna mogą na przykład samodzielnie przenosić różne rzeczy, przysiąść i odpocząć w trakcie spaceru, kiedy mają na to ochotę, chodzić na zakupy i po prostu aktywnie – na miarę swoich możliwości – żyć… A taka aktywność i samodzielność w starszym wieku to przecież marzenie każdego z nas.

 

Na co zwracać uwagę, kupując balkonik rehabilitacyjny czy chodzik dla osoby starszej?

Wśród wielu parametrów i różnych rodzajów ofert sprzętu rehabilitacyjnego dla seniorów, należy poszukiwać takich modeli, które dokładnie odpowiadają na potrzeby danej osoby. Dopasowanie chodzika jest kwestią zależną od poziomu mobilności seniora, a także od indywidualnych możliwości finansowych, dlatego zawsze warto zwracać uwagę na aspekty, które pozwalają na komfortowe i bezproblemowe użytkowanie sprzętu.

  • Wysokość chodzika. Należy dopasować ją do wzrostu seniora – tak, aby nie musiał niepotrzebnie zginać kolan czy stawać na palcach. Zbyt wysokie lub zbyt niskie balkoniki rehabilitacyjne dodatkowo eksploatują mięśnie rąk, przez co starsza osoba może zniechęcić się do używania chodzika już od pierwszych chwil. Eksperci radzą, aby wysokość uchwytów czy rączek chodzika dobrana była do wysokości, na której znajdują się biodra pacjenta. Tylko takie ustawienie sprzętu pozwala seniorowi na sprawne wykonywanie manewrów bez uczucia zmęczenia. Ponadto, warto pamiętać o tym, że chodzik dla starszej osoby, która ma kłopoty z równowagą, powinien być wysoki i obejmować stelażem ciało dookoła, aż do wysokości pach, aby w razie utraty równowagi przez pacjenta balkonik nie przewrócił się razem z seniorem i stabilnie spełniał zadanie podpory.
  • Materiał, z którego balkonik jest wykonany i jego ciężar. Większość balkoników produkuje się z aluminium. Są one więc zazwyczaj lekkie i łatwe do przenoszenia, zarówno dla starszego pacjenta, jak i jego opiekuna. Osobom, które są słabsze, ale cechują się prawidłowym działaniem zmysłu równowagi, można kupować modele balkoników niższych, o lekkiej konstrukcji, często wspomaganych kółkami, których przestawianie czy prowadzenie jest znacznie łatwiejsze.
  • Warto zaopatrywać się w praktyczne balkoniki składane. Sprzęt taki zajmuje w domu znacznie mniej miejsca, kiedy nie jest używany, a poza tym łatwiej go przetransportować nawet niewielkim autem osobowym.
  • Aby nie żałować wydanych pieniędzy i nie martwić się niczym w razie awarii chodzika, najlepiej przed zakupem dokładnie sprawdzić warunki i udogodnienia, jakie oferuje sprzedawca. Chodzi o okres gwarancji, w którym można zgłaszać wszelkie usterki dystrybutorowi bądź producentowi, a także o dostępność części zamiennych i opcję serwisu. To bardzo ważne aspekty, choć niewiele osób zwraca na nie uwagę przy zakupie sprzętu rehabilitacyjnego. Sprawdzony serwis w razie konieczności naprawi balkonik natychmiast, a dostępność części i akcesoriów zagwarantuje długie użytkowanie zakupionego sprzętu, bez konieczności wymiany go na nowe urządzenie.

Zdjęcie: Designed by Freepik

Leave a Reply