Nie „rozsiadaj się” na starość!

spacer po parku

Reklamy telewizyjne nieustannie raczą nas obrazem szczęśliwych seniorek i seniorów, którzy w gronie swoich najbliższych lub przyjaciół uprawiają sport, podróżują, spędzają czas na świeżym powietrzu – słowem, są aktywni. Czy świat przedstawiony w reklamach to fikcja, która ma na celu zachęcić starsze osoby do kupowania kolejnych leków? Z całą pewnością rzeczywistość może różnić się czasem od wykreowanego w reklamach świata; nie znaczy to jednak, że miejsce seniora jest wyłącznie w domu. Dzięki wielu udogodnieniom starsi ludzie mają dziś możliwość spędzania czasu wedle własnych preferencji i niezależnie od stanu zdrowia. Wystarczy tylko chcieć!

Nie zamykaj się w czterech ścianach

Wreszcie nadeszła upragniona emerytura! Masz teraz czas na wszystko: możesz odespać zarwane kiedyś noce i ciężkie poranki, nadrobić braki w lekturze, spotykać się z przyjaciółmi, podróżować… Tyle możliwości, a tymczasem często słyszymy o wykluczeniu społecznym seniorów. Dlaczego? Aktywna starość dalej jest w Polsce sporą nowością, bowiem stereotypowy wizerunek osoby starszej przedstawia schorowaną, pozbawioną przyjaciół i samotną osobę spędzającą czas przed telewizorem. Walczmy z tym krzywdzącym stereotypem! Badania wskazują, że starsze osoby aktywne fizycznie i społecznie zachowują większą niezależność, lepiej odpoczywają oraz odzyskują wiarę w siebie i poczucie własnej wartości. Pobudzanie aktywności umysłowej i społecznej zapewnia prawidłowy rozwój psychospołeczny seniora (więcej informacji znajdziesz w książce „Człowiek wobec starości. Szkice z gerontologii społecznej”, A. Zych). Domy kultury, biblioteki, kina, teatry, Uniwersytety Trzeciego Wieku – propozycji dla seniorów jest coraz więcej. Kto powiedział, że na starość można wybierać się tylko do lekarza? Aktywny senior to zdrowy senior – zadbaj zatem o siebie i swoje zdrowie!

Na aktywność fizyczną nigdy nie jest za późno!

Brak ruchu jest problemem, który dotyka Polaków w każdym wieku, jednak jest on widoczny szczególnie u osób starszych. Starzenie się jest procesem naturalnym, ale współwystępujące choroby mogą powodować znaczne ograniczenie możliwości podejmowania aktywności fizycznej przez ludzi starszych. Badania seniorów z województwa pomorskiego w latach 2010 – 2013 wykazują związek aktywności fizycznej z samopoczuciem oraz subiektywną oceną poziomu jakości życia u osób starszych. Aktywni fizycznie seniorzy uważają się za zdrowszych i bardziej zadowolonych z życia, dlatego odpowiedni rodzaj aktywności może być uznawany za receptę na długowieczność. Nie oznacza to oczywiście, że masz zacząć treningi do maratonu (choć jeśli jest to Twoim marzeniem – czemu nie?); wiele form aktywności fizycznych jest wręcz stworzonych dla seniorów. Basen, rozciąganie, ćwiczenia na zdrowy kręgosłup, nordic walking, a nawet regularne spacery sprawią, że poczujesz się o wiele lepiej. Co jednak mają zrobić osoby, którym stan zdrowia nie pozwala na żadne dalsze wyprawy czy udział w zajęciach sportowych? Z całą pewnością nie powinny one rezygnować z porcji ruchu na świeżym powietrzu! Profesjonalny sprzęt dla osób starszych i mających ograniczenia ruchowe umożliwia nie tylko lepsze funkcjonowanie, ale również podejmowanie aktywności fizycznej i społecznej.

Balkoniki, chodziki, laski i kule do chodzenia – skorzystaj z dodatkowej pomocy

Podeszły wiek rządzi się swoimi prawami: nie wstydź się sięgać po udogodnienia, dzięki którym Twoje życie stanie się łatwiejsze. Mobilex wychodzi naprzeciw potrzebom seniorów i oferuje wygodne, idealnie dopasowane do potrzeb osób starszych laski do podpierania oraz kule. Możesz zdecydować się na tradycyjny, drewniany model z ozdobami lub wybrać nowoczesną laskę składaną, która będzie dla Ciebie podporą w każdej sytuacji i jednocześnie bez problemu zmieści się w torbie. Stabilność zapewnia szeroka, gumowa końcówka. Model typu czwórnóg posiada cztery punkty podparcia, co z kolei zapewnia jeszcze większą stabilność i bezpieczeństwo podczas poruszania. Osobom w okresie rekonwalescencji oraz rehabilitacji polecamy profesjonalne kule ortopedyczne. To jednak nie wszystko. Są też inne pomoce.

Lekkie balkoniki rehabilitacyjne stanowią dodatkową podporę nie tylko przy chodzeniu, ale również wstawaniu lub siadaniu. Z takim wsparciem możesz bez problemu wybrać się na spacer w słoneczny dzień! W naszej ofercie znajdziesz także nowoczesne podpórki inwalidzkie, wyposażone dodatkowo w torby, dzięki którym każdy senior może wybrać się na zakupy do osiedlowego sklepu. Lekkie i wyjątkowo wygodne wózki inwalidzkie przystosowane są nie tylko do krótszych tras, ale również dalszych wyjazdów – dzięki nam możesz spełnić swoje marzenie o podróżowaniu. Oferujemy także części zamienne do wszystkich urządzeń oraz dodatkowe wyposażenie dla domu osoby starszej – podpórki, uchwyty i poręcze zapewniające dodatkowe zabezpieczenie. Dzięki naszym akcesoriom możesz cieszyć się aktywnością w każdym wieku! Sprawdź, które z tych rzeczy najlepiej spełnią Twoje oczekiwania i zamów je w sklepie internetowym – dzięki nim wykorzystasz w pełni każdy dzień. Ograniczenia ruchowe nie muszą wpływać na Twoją niezależność; wybierając profesjonalny sprzęt dedykowany osobom starszym masz szansę na powrót do większej samodzielności.

Fot. Mobilex – pomoce dla seniorów: lekki, aluminiowy, składany balkonik – idealny chodzik dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej i słabszej kondycji fizycznej spowodowanej wiekiem, oraz uniwersalna, składana podpórka trójkołowa.

Seniorze, pamiętaj: nie jesteś sam!

Choć w trudnych chwilach niełatwo jest zachować uśmiech, pamiętaj – w Twoim otoczeniu znajdziesz wiele osób w podobnym wieku i z podobnymi problemami zdrowotnymi. Nasze społeczeństwo określane jest coraz częściej jako starzejące się, co oznacza, że seniorów przybywa – oraz stają się oni coraz ważniejszą grupą społeczną. Z myślą o osobach w starszym wieku instytucje oferują szereg udogodnień, również architektonicznych. Problemy z poruszaniem wcale nie oznaczają, że możesz spędzać czas tylko w domu; wybierz profesjonalny sprzęt wspierający chodzenie dedykowany osobom starszym i ciesz się atrakcjami przygotowanymi specjalnie dla Ciebie! W domach kultury, muzeach czy bibliotekach możesz nawiązać nowe znajomości. Nie „rozsiadaj się” na starość na kanapie – na aktywność nigdy nie jest za późno!

Dodaj komentarz