koronawirus

SARS-CoV-2 jest nowym koronawirusem, którego specyfika jest dopiero poznawana. Codziennie pojawiają się nowe doniesienia naukowców oraz lekarzy, mających kontakt z chorymi na COVID-19. Po wielu tygodniach walki z objawami choroby, mając wiedzę na temat minimalizowania ryzyka zakażenia, można przedsięwziąć środki ostrożności chroniące przede wszystkim osoby starsze i bardziej podatne na ciężki przebieg choroby.

Jak się chronić? Jak prawidłowo dezynfekować dłonie i przedmioty codziennego użytku? Co powinny wiedzieć osoby starsze zanim wyjdą z domu?

Kogo atakuje koronawirus?

Każdego z nas. Niestety skutki tej infekcji bywają różne. Dzieci mogą ją przechodzić bezobjawowo lub bardzo łagodnie, ale jednocześnie mogą przenieść nieświadomie chorobę na innych ludzi.

Seniorzy są grupą najbardziej narażoną na ciężki przebieg infekcji ze względu na ogólne osłabienie organizmu spowodowane wiekiem oraz często chorobami współistniejącymi, charakterystycznymi dla starszego wieku.

Jak ochronić się przed wirusem — podstawowe zalecenia dla seniorów

Z dnia na dzień wiedza lekarzy i naukowców rośnie, a sami zainteresowani, osoby potencjalnie najbardziej zagrożone, mogą zrobić wiele, aby zminimalizować ryzyko zakażenia…

 • Kwarantanna — oznacza zalecenie pozostania w domu. Typowa kwarantanna i zakaz opuszczania miejsca pobytu dotyczy osób chorych lub podejrzanych o chorobę wywołaną koronawirusem. W codziennym życiu zaleca się jednak, aby seniorzy pozostali w domach możliwie długo, wychodząc jedynie w sytuacjach wyjątkowej potrzeby.
 • Nie podajemy ręki na powitanie! Nowe zachowania dotyczące witania z utrzymaniem odległości, robienia zakupów czy dotychczasowych zwyczajów muszą stać się nawykiem w trosce o bezpieczeństwo.
 • Zachowanie odległości 2 metry to przepisowa odległość od drugiego człowieka w kolejce czy w ogóle podczas wyjścia z domu. Jeżeli osoba wykazuje oznaki jakiejkolwiek choroby (kaszel, katar, chrypka itp.) najrozsądniejszą radą dla seniorów jest jak najszybsze oddalenie się lub znaczne zwiększenie odległości od chorego.
 • Noszenie maseczki — aktualnie jest zalecana w miejscach publicznych. Zwłaszcza osoby przeziębione czy mające innego typu infekcje, powinny minimalizować przy jej pomocy ryzyko przeniesienia wirusów i bakterii. Osobom starszym często trudno jest swobodnie oddychać z maseczką na twarzy. W takiej sytuacji warto poprosić kogoś o pomoc w zakupach i załatwieniu wszelkich niezbędnych spraw wymagających wyjścia z domu.
 • Unikanie skupisk ludzkich. Osoby starsze szczególnie powinny zwrócić uwagę na miejsca typu: autobusy, tramwaje, wielkopowierzchniowe sklepy etc. Jeżeli tylko jest taka możliwość, należy zrezygnować z bywania w tych miejscach. Według aktualnej wiedzy, większe zgromadzenia osób są najłatwiejszym źródłem rozprzestrzeniania się koronawirusa.
 • Tylko niezbędne zakupy — choć kwarantanna może być uciążliwa, warto, by seniorzy ograniczyli wyjścia na zakupy do rzeczy niezbędnych. Wszystkie zakupy związane z uprawą działki, ubraniami, kwestią napraw czy remontów, lepiej odłożyć na bardziej bezpieczny czas.
 • Godziny dla seniorów — zakupy w wyznaczonych godzinach pomagają osobom starszym zminimalizować ryzyko spotkania osoby, która przechodzi infekcję bezobjawowo.

Jak korzystać z porady lekarskiej?

Rzecz niezwykle ważna dla ludzi starszych, spośród których wiele odbywa regularne wizyty lekarskie i badania w związku z leczeniem różnych chorób przewlekłych. Aktualnie dużo poradni jest zamkniętych, a wizyty są przesuwane na późniejszy termin.

W tej sytuacji warto telefonicznie skontaktować się z rejestracją danej poradni i zapytać o możliwość „wizyty telefonicznej” lub online. Wiele spotkań z lekarzem może odbyć się w ten sposób (o możliwości takiej konsultacji decyduje oczywiście ostatecznie sam lekarz).

Higiena — codzienna dezynfekcja

Profilaktyka większości chorób zakłada szczególny reżim sanitarny, jednak kwestia higieny i prawidłowego mycia rąk teraz nabrały szczególnego znaczenia.

 • Mycie rąk — należy je myć każdorazowo po powrocie do domu przy użyciu ciepłej wody z mydłem i przez minimum 30, a jeszcze lepiej 90 sekund. Po umyciu, dłonie należy zdezynfekować przeznaczonym do tego środkiem. Uwaga! W trakcie mycia rąk nie należy dotykać dłońmi twarzy, nosa czy ust!
 • Dezynfekcja — oprócz standardowo wykorzystywanych powierzchni, które powinny być regularnie dezynfekowane (telefony, klamki, włączniki światła, blaty, poręcze schodów itp.), seniorzy muszą też zwrócić uwagę na sprzęt specjalistyczny, który codziennie wykorzystują. Odkażać trzeba bowiem również chodziki, balkoniki, poręcze wózków inwalidzkich, uchwyt laski, a także wszelkie uchwyty i poręcze zamontowane na przykład w łazience oraz inne używane pomoce rehabilitacyjne.

Czym skutecznie zdezynfekować takie powierzchnie?

W sklepach stacjonarnych i internetowych można nabyć specjalistyczne środki do dezynfekcji skóry i pozostałych powierzchni. Można jednak również stworzyć skuteczny preparat z wykorzystaniem dostępnych w domu składników.

WHO, wychodząc naprzeciw potrzebom i przejściowym brakom w dostępie do środków dezynfekcyjnych, podała przepis na skuteczny preparat dezynfekcyjny do zrobienia we własnym zakresie. Do przygotowania litra płynu potrzebne będą:

 • spirytus 96% — 833 ml,
 • woda utleniona 3% — 42 ml,
 • gliceryna 98% — 15 ml,
 • woda destylowana lub zimna przegotowana,
 • pojemnik odpowiedniej objętości do szczelnego przechowywania płynu.

Składniki należy ze sobą zmieszać i dopełnić do jednego litra wodą. Oryginalna receptura WHO dostępna jest tutaj.

Jak radzić sobie z lękiem przed nieznaną dotąd chorobą?

Czas pandemii jest wyjątkowo trudny dla seniorów ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania i potencjalnie ciężki przebieg choroby. Ta ewentualność wywołuje niepokój i ma swoje konsekwencje dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego.

 • Telewizja i Internet — aktualnie stanowią główny kontakt ze światem zewnętrznym dla wielu seniorów. Warto korzystać z tych mediów… uważnie. Potrafią niekiedy zupełnie niepotrzebnie nastraszyć.
 • Rozsądna ilość informacji — ciągłe szukanie informacji na temat koronawirusa, zagrożeń, aktualnych statystyk wpływa na pogorszenie kondycji psychicznej, a często również fizycznej (wzrost ciśnienia krwi, depresje, problemy kardiologiczne i neurologiczne). Po informacje warto sięgać przede wszystkim do sprawdzonych źródeł. Należą do nich m.in. oficjalne organy stworzone do walki i informowania o bieżącej sytuacji w sprawie pandemii (np. informacja dla seniorów Głównego Inspektora Sanitarnego, aktualne informacje i zalecenia dla seniorów na oficjalnym serwisie rządowym).
 • Kontakt z bliskimi — dla osób starszych jest w tym trudnym czasie wyjątkowo cenny. Daje poczucie bezpieczeństwa i bycia zaopiekowanym. Osoby, które nie mają rodziny lub przyjaciół powinny zainteresować się projektem „Dobre Słowa – Telefon dla Seniorów” — to oferta telefonicznego wsparcia i pomocy seniorom oraz ludziom samotnym.

Zagrożenie koronawirusem jest realne i nie należy go lekceważyć. Z drugiej strony warto zadbać o swoje dobre samopoczucie na tyle, na ile jest to możliwe.

Jak pomóc osobie starszej w związku z pandemią?

Przede wszystkim seniorzy nie powinni obawiać się próśb o pomoc czy zgłaszania (np. lekarzowi rodzinnemu) złego samopoczucia albo lęku przed wirusem.

Osoby opiekujące się starszymi mogą natomiast:

 • zaoferować im rozmowę telefoniczną,
 • załatwić codzienne zakupy czy jakieś sprawy urzędowe,
 • pomóc w dostarczeniu niezbędnych leków, wyprowadzeniu psa, wyniesieniu śmieci i wielu czynnościach życia codziennego.

Osoby samotne mogą również uzyskać tego typu wsparcie w różnych instytucjach: Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej, Straży Miejskiej. Pomoc oferują również wolontariusze. Warto też poprosić o wsparcie sąsiadów. Wzajemna życzliwość i pomoc seniorom jest teraz gestem szczególnym i w wielu sytuacjach niezbędnym.

Leave a Reply