Coraz częściej nowo powstające budynki użyteczności publicznej w sposób naturalny uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych, tworząc dla nich przyjazną infrastrukturę. Do ideału wciąż jednak daleko, stąd często konieczność samodzielnego radzenia sobie z problemem (bezpośrednio z wózka) lub stosowania rozwiązań doraźnych, co jest wyzwaniem dla właścicieli/użytkowników budynków. Montaż wygodnych progów gumowych w domu lub wożenie ze sobą składanych, lekkich, aluminiowych ramp podjazdowych – rozwiązuje wiele problemów komunikacyjnych osób na wózkach inwalidzkich.

Gumowe rampy progowe – wygodne rozwiązanie dla domu

Progowe rampy gumowe (najazdowe) stosowane są powszechnie, a dla osoby poruszającej się po domu na wózku inwalidzkim stanowią w zasadzie konieczność. Lista zalet takiego rozwiązania jest długa…

  • Gumowe progi niwelują różnice w poziomach podłóg poszczególnych pomieszczeń.
  • Ułatwiają osobom niepełnosprawnym przejazd wózkiem inwalidzkim.
  • Zapobiegają również ślizganiu się kół wózka.
  • Ich montaż jest naprawdę łatwy i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy.
  • Wytrzymałość gumowej rampy progowej jest duża – maksymalne obciążenie takiego progu to nawet 300 kg.
  • I wreszcie… to niedrogie rozwiązanie, na które może pozwolić sobie każdy, aby sprawnie pokonywać niewygodne progi.

Co istotne, współczesne gumowe rampy nie dominują wizualnie we wnętrzach, czego obawia się wiele osób. To naturalnie wyglądający i bardzo estetycznie wykonany element wyposażenia, który nie zwraca na siebie niepotrzebnej uwagi.

Uniwersalny i przenośny charakter tego elementu sprawia, że jego montaż jest bardzo prosty. Należy dokonać wyboru gumowej rampy progowej o odpowiedniej wysokości (w zakresie 4 do 60 mm), następnie trzeba ją dociąć na żądaną długość (można to zrobić własnoręcznie), po czym stabilnie zamocować, na przykład przykleić (w sklepach dostępne są gumowe progi w komplecie z klejem).

Łatwe niwelowanie różnic poziomów w starym budownictwie

Zastosowanie gumowych ramp w mieszkaniach i domach jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem, tymczasem świetnie sprawdzają się one również w budynkach użyteczności publicznej (w muzeach, urzędach, zabytkowych hotelach, kamienicach etc.), w których gumowe progi umożliwiają wyrównanie różnic w poziomach podłóg, bez konieczności ingerencji w konstrukcję podłoża. Prawidłowo dopasowana i szczelnie położona rampa doskonale spełnia swoje zadanie nawet bez stosowania kleju. Jako element przymocowany (położony) tymczasowo, nie stanowi też problemu dla konserwatora zabytków, który niechętnie godzi się na jakiekolwiek „bardziej inwazyjne” modyfikacje zabytkowych wnętrz. Informacja ta jest szczególnie cenna dla właścicieli i zarządców tego typu obiektów, ze względu na powszechnie występujące w nich bariery architektoniczne pochodzące jeszcze z czasów, w których nikt nie uwzględniał potrzeb osób niepełnosprawnych.

rampa gumowa wózek inwalidzki na rampie gumowej

Fot. Gumowy próg najazdowy niwelujący różnice w poziomie podłóg – duże ułatwienie w poruszaniu się po domu na wózku inwalidzkim.

Długość odcinka najazdowego jest uzależniona od wysokości rampy, dlatego te najwyższe (z najdłuższym odcinkiem najazdowym) będą też najbardziej widoczne. Zazwyczaj w mieszkaniach i domach różnica poziomów podłóg nie jest na tyle duża, aby była potrzeba instalowania wysokich ramp. Wystarczają te najniższe, znacznie mniej rzucające się w oczy.

Poniżej prezentujemy dostępne grubości i zarazem możliwości poszczególnych progów…

rozmiary gumowych progów najazdowych

Fot. Gumowe progi najazdowe – dostępne rozmiary.

Gumowe rampy są mocowane w sposób trwały, co oznacza, że jeżeli jest potrzeba przemieszczana tego typu najazdu, należy zamocować kolejny lub wybrać egzemplarz mobilny (aluminiowy, rozkładany).

Wewnętrzne aluminiowe rampy progowe

aluminiowa rampa progowa

Fot. Aluminiowa rampa progowa do zastosowania we wnętrzach.

Tego typu standardowa rampa najazdowa posiada nóżki służące regulacji jej wysokości. Umożliwia ona sprawne pokonywanie progów na wózkach czy balkonikach inwalidzkich i łatwe przetransportowanie złożonej rampy w potrzebne miejsce.

  • Regulacja wysokości rampy możliwa jest w zakresie 3 do 7 cm.
  • Konstrukcja jest lekka i przenośna – wymiary standardowej rampy to 76×21 cm, waga 1,5 kg.
  • Maksymalne obciążenie (300 kg) można w razie konieczności zwiększyć nawet do 350 kg.

Bardziej wytrzymała wersja aluminiowego najazdu jest też dwukrotnie cięższa (3 kg), o nieco większych rozmiarach (40×76 cm) i nie oferuje regulowanej wysokości. Urządzenie (składane na pół) należy położyć nad progiem i można wygodnie pokonać przeszkodę.

kompaktowa rampa aluminiowa

Fot. Kompaktowa rampa aluminiowa.

Aluminiowa rampa przenośna to najbardziej kompaktowa wersja wśród progów. Zajmuje niewiele miejsca i może być wygodnie transportowana w zwykłej torbie, w postaci dwóch niewielkich (40×25 cm) elementów, ważących w sumie zaledwie 2 kg. Umożliwiają one pokonanie progu o maksymalnej wysokości 7 cm. Wykorzystywanie raczej jako rozwiązanie awaryjne, ze względu na konieczność umieszczenia i natychmiastowego demontażu po przejechaniu progu. W codziennym funkcjonowaniu (w domu czy biurze) takie rozwiązanie zabierałoby zbyt wiele czasu – tutaj polecane są gumowe progi najazdowe likwidujące problem pokonywania przeszkody na stałe.

Zewnętrzne przenośne rampy aluminiowe

Największe i najcięższe spośród ramp progowych umożliwiają pokonanie na przykład kilku stopni schodów. Ich przeniesienie wymaga jednak więcej siły i odrobinę dłuższego montażu. W zależności od rodzaju, najazdy zewnętrzne pozwalają podjechać/zjechać nawet z 6-stopniowych schodów. Ich masa waha się jednak w przedziale 8 do 27,5 kg, co stanowi pewne utrudnienie w samodzielnym użytkowaniu.

 podjazdowa rampa teleskopowa

Fot. Podjazdowa rampa teleskopowa

Popularnym rozwiązaniem jest rampa teleskopowa – uniwersalna konstrukcja wykorzystywana zarówno przez osoby jeżdżące na wózkach, jak i na przykład jako ułatwienie przy transporcie ciężkich ładunków. Dwie szyny, które można umieścić w dowolnej odległości od siebie, posiadają zabezpieczoną krawędź zewnętrzną, uniemożliwiająca zsunięcie się kół wózka. Jest to bardzo komfortowe w przypadku, kiedy osoba niepełnosprawna sama kieruje wózkiem, nie mogąc jednocześnie zbyt dokładnie widzieć sposobu, w jaki koła najeżdżają na rampę.

rampa żebrowana

Fot. Rampa żebrowana.

Inną opcją jest rampa żebrowana. Jej charakterystyczna nawierzchnia znacznie podnosi komfort wjazdu/zjazdu, ponieważ koła trzymają się jej bardzo dobrze. Pewności siebie dodaje użytkownikowi także niemal pełna powierzchnia, którą tworzy tego typu najazd po rozłożeniu. Ten składany, kompaktowy produkt dostępny jest w kilku rozmiarach, umożliwiających pokonanie przeszkód różnej wysokości. Najmniejsza z ramp ma wymiary 76×45 cm, natomiast najdłuższa 77×180 cm.

***

Możliwość korzystania z przenośnych, kompaktowych rozwiązań pozwala osobom niepełnosprawnym na bardziej komfortowe poruszanie się w terenie najeżonym niestety bardzo często przeszkodami architektonicznymi, niemożliwymi do pokonania przez wózek inwalidzki bez tego typu akcesoriów. Własna, składana rampa ułatwia codzienne funkcjonowanie i dodaje pewności siebie. Jej użytkownik wie, że w sposób bezpieczny i skuteczny dotrze dzięki takiej pomocy w wybrane miejsce. Sprawdź wszystkie rampy i podjazdy dla niepełnosprawnych

Leave a Reply