Wózek inwalidzki, tak jak każdy pojazd, wymaga regularnych przeglądów technicznych oraz napraw czy wymiany zużytych części. W zależności od trybu użytkowania oraz rodzaju takiego sprzętu, zniszczeniom  , uszkodzeniom  czy zużyciu najczęściej ulegają: dętki, opony i koła wózków dla niepełnosprawnych, a także sterowniki oraz akumulatory w wózkach elektrycznych. Co zrobić, gdy nasz wózek odmawia nam posłuszeństwa i kiedy zdecydować się na przegląd wózka inwalidzkiego?

Warto pamiętać o tym, że regularny przegląd wózków inwalidzkich nierzadko jest wymaganiem producenta do zachowania wszystkich warunków gwarancji. Takie działanie zapobiega również ewentualnym, nieoczekiwanym awariom sprzętu, których ryzyko można wykryć i wyeliminować właśnie podczas technicznego przeglądu wózka. Jakie elementy kontroluje więc osoba, która jest odpowiedzialna za przegląd wózków inwalidzkich? W przypadku urządzeń o napędzie elektrycznym przede wszystkim sprawdza, czy akumulator wózka nie jest uszkodzony, ponieważ to on głównie odpowiada za sprawną i nieprzerwaną jazdę wózkiem. Pracownik czyści więc styki, weryfikuje jakość przewodnika lub całkowicie wymienia jednostkę zasilającą. Dodatkowo, kontroluje ciśnienie powietrza w kołach wózka, zużycie dętek i opon, stabilność i sztywność konstrukcji oraz działanie hamulców i sterowników wózka inwalidzkiego. Po takim przeglądzie użytkownik może bezpiecznie korzystać ze swojego sprzętu i mieć pewność, że wszystkie części do wózka inwalidzkiego są w dobrym stanie.

wózek inwalidzki
 

Jak często należy wykonywać przegląd wózków inwalidzkich?

Jeśli model nie jest bardzo skomplikowany, na przykład jest to podstawowy wózek ręczny, można ograniczyć się do corocznych przeglądów wózka (ważne jednak, aby były one regularne). Jeśli z kolei ktoś używa wózka elektrycznego, który dodatkowo oferuje różne, dodatkowe funkcje elektryczne (wbudowany podnośnik, stabilizator, elektryczne unoszenie podnóżków, czy siedziska lub oparcia itp. ), należy kontrolę sprzętu wykonywać raz na pół roku. Okresowe przeglądy wózka dają pewność, co do stanu urządzenia i pomagają zapobiegać poważniejszym i kosztownym naprawom wózka inwalidzkiego w przyszłości.

Naprawa wózków inwalidzkich – jak wybrać serwis?

Aby w pełni cieszyć się posiadaniem wózka inwalidzkiego i korzystaniem ze wszystkich możliwości tego urządzenia, trzeba mieć pewność, że poszczególne części wózka są sprawne i działają bez zarzutu. W tym celu należy zgłaszać wózek do regularnych przeglądów, a także korzystać z usług zaufanego, godnego polecenia serwisu wózków inwalidzkich. Jak taki znaleźć? Weryfikując kilka rzeczy! Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na to, czy dany serwis wózków inwalidzkich oferuje kompleksowe usługi, także z dojazdem na miejsce wskazane przez klienta lub z możliwością przesłania sprzętu kurierem do serwisu i odebrania go tą samą drogą. Takie kryteria zapewniają klientowi wygodę (wszystko załatwia się w jednym miejscu: serwis, przegląd, wymiana części wózka) oraz bezpieczeństwo – jeśli klient nie jest w stanie dostarczyć wózka do serwisu, może go odebrać pracownik firmy lub kurier.

wózek inwalidzki
 

Jaką ofertę serwisu wózków inwalidzkich uznaje się za kompleksową?

Taką, która zawiera następujące usługi…

 • Naprawy wózków wykonywane zarówno w okresie gwarancyjnym, jak i po zakończeniu gwarancji. Niektóre firmy dokonują napraw wyłącznie podczas trwania gwarancji, niektóre natomiast wyłącznie po zakończeniu tego okresu – w takim wypadku wiadomo od razu, że taki serwis wózków nie działa kompleksowo.
 • Naprawy wózków inwalidzkich ręcznych i elektrycznych (w tym skuterów elektrycznych dla niepełnosprawnych). Taka oferta usług w zakresie serwisowanych urządzeń daje pewność, że w danym serwisie pracują fachowcy specjalizujący się konkretnie w przeglądach sprzętu medycznego i naprawach wózków inwalidzkich, a nie osoby „przypadkowe”, naprawiające dowolne urządzenia elektryczne czy mechaniczne.
 • Regulacja, montaż i demontaż elementów zamiennych, w tym opon i kół do wózków dla niepełnosprawnych oraz akumulatorów do wózków inwalidzkich (w tym wymiana pełnego ogumienia i dętek, a także siłowników).
 • Spawanie części metalowych wózków inwalidzkich oraz klejenie poszczególnych elementów.
 • Naprawy kosmetyczne: szycie akcesoriów do wózków inwalidzkich, w tym pokrowców, poduszek, toreb, tapicerek, pasów, podpór bocznych, a także malowanie konstrukcji wózka.
 • Serwisowanie joysticków w wózkach elektrycznych oraz instalacja i wymiana sterowników.
 • Wymiana akcesoriów zamiennych, które nie tylko poprawiają bezpieczeństwo i komfort osoby niepełnosprawnej na wózku, ale także zwiększają jej widoczność na drodze: hamulców, podłokietników, żarówek w światłach, odblasków, silników, widelców w konstrukcji wózka.

Części do wózków inwalidzkich: koła, opony wózków dla niepełnosprawnych, akumulatory

Oprócz kompleksowych napraw oraz przeglądów, dobry serwis wózków inwalidzkich powinien umożliwiać także zakup części zamiennych do wózków. To niezwykle ważne, by w jednym miejscu dostępne były zarówno części do wózków inwalidzkich, jak i usługi fachowców, którzy potrafią te części zamontować lub wymienić. Jakie części powinny być podstawą funkcjonowania dobrego serwisu wózków inwalidzkich?

 • Każdy dobry serwis powinien posiadać w asortymencie koła do wózków dla niepełnosprawnych. To jedne z najbardziej eksploatowanych elementów, wymagające niekiedy wymiany. Wysokiej jakości koła wózków inwalidzkich są niezbędna do tego, by przemieszczanie się było dla osoby chorej lub starszej bezproblemowe i komfortowe, nawet na nieco trudniejszym podłożu. Warto dodać w tym miejscu, że koła wózków dla niepełnosprawnych mogą występować w kilku wariantach, a najpopularniejsze z nich to te gumowe oraz pneumatyczne (w różnych rozmiarach).

 • Drugim, niezbędnym elementem wózka, zapewniającym stabilną jazdę nawet po trudnym podłożu, są odpowiednie opony do wózków dla niepełnosprawnych. Dobry sklep medyczny i serwis posiada w swoim asortymencie opony wózków inwalidzkich przeznaczone zarówno do modeli elektrycznych, jak i ręcznych. Trzeba pamiętać o tym, by wśród opon wózków dla niepełnosprawnych szukać odpowiednich profili (kostka, V, rowki wzdłużne, lekki, jodełka) lub pełnych (bezdętkowych) opon do wózków inwalidzkich ręcznych.

 • Kolejne części do wózków inwalidzkich, które podlegają wymianie, to akumulatory. Warto poszukiwać modeli, w których elektrolit przybiera postać żelu. Takie akumulatory do wózków inwalidzkich są niemal bezobsługowe, przystosowane do pracy cyklicznej, a także odporne na wstrząsy przy jeździe po wyboistej nawierzchni. Akumulatory do wózków dla niepełnosprawnych z żelowym elektrolitem mogą być także używane do pełnego rozładowania, a ich ładowanie przebiega prosto i szybko – wystarczy podłączyć je na noc, na około 8 godzin do gniazdka elektrycznego.
 • Inne części i akcesoria do wózków inwalidzkich, które powinny pojawić się w asortymencie niemal każdego sklepu medycznego i serwisu takiego sprzętu, to m.in. hamulce, dętki o różnych wentylach, dostosowane do samodzielnej obsługi wózka lub do pompowania ich przez osoby trzecie, joysticki i sterowniki, a także pasy, torby, żarówki i inne elementy, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo poruszania się na wózku.

Serwis wózków inwalidzkich – obsługa i dofinansowanie na naprawy wózków

Serwis wózków inwalidzkich to nie tylko wymiana części, opony, akumulatory, koła do wózków dla niepełnosprawnych, akcesoria oraz przeglądy sprzętu. Liczą się także ludzie – ich fachowość , dostępność i przyjazne nastawienie dla klienta oraz dodatkowe usługi, które powinny towarzyszyć podstawowej naprawie wózka (doradztwo, transport sprzętu, naprawa w domu klienta etc.). Istotnym kryterium przy wyborze konkretnego punktu serwisowego bywa często także oferta usług naprawy wózków zakupionych z dofinansowaniem NFZ lub PFRON,  bowiem na wszelkie naprawy również można otrzymać dofinansowanie – wystarczy zapytać pracowników serwisu, w jaki sposób odzyskać część kosztów naprawy lub przeglądu a czasem nawet ich całość zrefundować ze środków publicznych.

Leave a Reply