Rodzaje i ceny schodołazów, rampy, windy, podnośniki dla niepełnosprawnych…

Największym problemem ludzi niepełnosprawnych jest brak mobilności, co wpływa nie tylko na komfort ich życia, ale również na poczucie własnej wartości. Osoba niepełnosprawna, która z dnia na dzień utraciła możliwość poruszania się, może popaść w depresję. Podobna sytuacja często dotyka seniorów, którzy – wraz z wiekiem i postępującymi chorobami – stają się niesamodzielni. W jaki sposób pomóc im odzyskać wiarę w siebie i ułatwić samodzielne funkcjonowanie? Z pomocą przychodzą producenci sprzętu umożliwiającego pokonywanie barier architektonicznych, oferujący schodołazy, specjalne rampy podjazdowe dla wózków inwalidzkich, windy i podnośniki dla niepełnosprawnych.

Główną przeszkodą stojącą przed niepełnosprawnymi poruszającymi się na wózkach lub przed osobami starszymi o ograniczonej sprawności, są schody. Niemożność ich pokonywania, zarówno w domu, urzędzie, jak i na ulicy, skutecznie uprzykrza codzienne życie. Dzięki najnowocześniejszym technologiom można się dziś jednak cieszyć urządzeniami, które skutecznie znoszą tego typu bariery architektoniczne. Jednym z takich urządzeń jest schodołaz. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje schodołazów dla niepełnosprawnych – w jaki sposób dokonać więc wyboru, aby sprzęt służył długo i bezawaryjnie?

Znak osób niepełnosprawnych
 

Schodołazy dla niepełnosprawnych – model kroczący czy gąsienicowy?

Przede wszystkim warto wiedzieć o tym, że schodołaz jest urządzeniem przeznaczonym głównie dla osób, które jeżdżą na wózku inwalidzkim lub ich sprawność jest na tyle ograniczona, że nie są w stanie samodzielnie pokonać schodów (z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów, amputacji kończyn dolnych czy zaawansowanych chorób układu oddechowego lub krążenia, uniemożliwiających nadmierny wysiłek fizyczny). Przed jego zakupem należy dokładnie rozpatrzeć wszystkie potrzeby i preferencje osoby niepełnosprawnej, ponieważ na rynku dostępne są również inne urządzenia niwelujące bariery architektoniczne. Być może któreś z nich wyda się zainteresowanemu lepszym wyborem niż schodołaz. Jeśli jednak decydujemy się na schodołaz (cena urządzenia w podstawowej wersji to zazwyczaj kilkanaście tysięcy złotych), wybieramy go spośród dwóch podstawowych modeli

  1. Schodołaz kroczący, którego niewielkie gabaryty i niska waga czynią niezwykle funkcjonalnym i zwrotnym. Jest on idealny dla osób, które mieszkają na przykład w starych blokach, gdzie na klatkach schodowych nie ma dużo miejsca na wykonywanie manewrów samym urządzeniem. Przy zakupie schodołazu kroczącego należy pamiętać, że jego maksymalny udźwig wynosi zazwyczaj 120 kg, a do obsługi urządzenia potrzebna jest druga, dość sprawna fizycznie, osoba, która musi schodołazem sterować. Zaletą modelu w wersji kroczącej jest fakt, iż taki schodołaz bardzo łatwo rozmontować i przewozić w bagażniku samochodu – do miejsca pracy osoby niepełnosprawnej czy do budynków użyteczności publicznej. Dodatkowo, dzięki specyficznemu mechanizmowi działania, kroczące schodołazy dla niepełnosprawnych bez problemu obsługują schody z zaokrąglonymi brzegami, a także schody kręte. Dzięki silnikowi kroczą z siedziskiem i siedzącym na nim pacjentem, w łatwy sposób pokonując kolejne kondygnacje.

 

  1. Schodołaz gąsienicowy, który jest cięższy i masywniejszy, ale łatwo się go prowadzi po schodach, bez konieczności wyważenia go i złapania odpowiedniego balansu w prowadzeniu. Nadaje się on dla osób, które mieszkają bardzo wysoko (ma zasięg aż do 50 pięter). Niestety, schodołaz gąsienicowy jest większy niż model kroczący, zajmuje więc zdecydowanie więcej miejsca – może być zatem przeznaczony między innymi do przemysłowej eksploatacji, np. w budynkach użyteczności publicznej, gdzie klatki schodowe są naprawdę szerokie i umożliwiają swobodne manewrowanie schodołazem. Cena takiego urządzenia jest taka sama, jak modelu kroczącego, chyba, że wybiera się bardziej skomplikowaną formę schodołazu gąsienicowego – ze specjalnymi, dodatkowymi płozami i windą. Takie rozwiązanie pozwala na wpięcie różnych rodzajów wózków inwalidzkich w schodołaz. W podstawowej wersji można wpiąć zazwyczaj jedynie wózek ręczny, podstawowy.

Schodołaz gąsiennicowy Schodołaz kroczący
 

Każdy model ma więc swoje wady i zalety – należy dobrać schodołaz tak, aby odpowiadał on potrzebom niepełnosprawnego, a jednocześnie bezproblemowo działał w jego specyficznym otoczeniu. Jeśli jednak schodołazy dla niepełnosprawnych nie trafiają w preferencje danej osoby, warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. Można rozważyć montaż dźwigu osobowego w postaci krzesełka, które na specjalnych szynach sunie w górę i w dół schodów przy ścianie lub poręczy. To rozwiązanie dobre dla osób, które mieszkają w domach jednorodzinnych i nie wymagają pomocy w zajęciu odpowiedniej pozycji na siedzisku dźwigu.

Winda dla niepełnosprawnych, rampy podjazdowe… jak niwelować bariery?

Oprócz schodołazów dla niepełnosprawnych oraz dźwigów osobowych w postaci krzesełka, istnieją jeszcze inne sprzęty i akcesoria, w które warto zaopatrzyć się, aby usprawnić codzienne funkcjonowanie osób jeżdżących na wózku inwalidzkim lub o ograniczonej sprawności. Można dziś wybierać ze stosunkowo szerokiej gamy dostępnych na rynku urządzeń i akcesoriów – tak, aby przystosować dom lub mieszkanie do indywidualnych dysfunkcji podopiecznego lub seniora…

  • Jednym z bardzo wygodnych rozwiązań może być winda dla niepełnosprawnych. Przybiera ona postać poruszającej się po osi pionowej (w górę i w dół) platformy, na którą niepełnosprawny może bez problemu wjechać wózkiem inwalidzkim (jej powierzchnia jest dostosowana do niemal wszystkich rodzajów wózków). Zaletą jest niewątpliwie fakt, iż osoba chora nie musi korzystać z pomocy przy użytkowaniu urządzenia. Taką platformę dla niepełnosprawnych można zamontować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu, jednak zajmuje ona dużo miejsca, więc klatka schodowa, na której powstaje konstrukcja, powinna być naprawdę szeroka (właśnie dlatego tego rodzaju windy dla niepełnosprawnych montuje się zazwyczaj w budynkach użyteczności publicznej). Niestety, jest to dość kosztowne rozwiązanie, wymagające dodatkowo uzyskania różnych pozwoleń technicznych.
  • Innym rodzajem ułatwienia architektonicznego, które można zapewnić chorym podopiecznym, jest podjazd dla niepełnosprawnych. Jeśli do zniwelowania jest niewielka liczba schodów, nie trzeba budować murowanego podjazdu, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie rampy podjazdowe (a wybiera się spośród modeli ramp teleskopowych, żebrowanych czy aluminiowych – są idealne do zamontowania na zewnątrz domu, a także gumowych i typu „Doorstep”, które sprawdzą się w łagodzeniu wysokości progów). To najprostsze i najtańsze rozwiązania z zakresu likwidacji barier architektonicznych. Stanowią też fantastyczną pomoc w wielu różnych sytuacjach, na przykład choćby przy wprowadzaniu wózka do samochodu… W doborze właściwej rampy podjazdowej pomagają profesjonalne sklepy medyczne, których obsługa doradza sprzęt odpowiedni do wagi wózka, rodzaju progów czy schodów etc.

likwidacja barier architektonicznych
 

Likwidacja innych barier… podnośniki dla niepełnosprawnych

Poza schodołazami, windami i rampami podjazdowymi, które umożliwiają osobom niepełnosprawnym pokonywanie schodów i progów, na rynku dostępne są jeszcze inne urządzenia pomagające chorym w zmaganiu się z codziennością. To różnego typu podnośniki dla niepełnosprawnych wspomagające ich przemieszczanie się z miejsca na miejsce – najczęściej z wózka inwalidzkiego do łóżka, wanny, basenu, na krzesło itp.). Do wyboru są obecnie: podnośniki dla niepełnosprawnych w wersji sufitowej (konstrukcja opiera się na szynie zamontowanej na stałe na suficie, co sprawdza się zwłaszcza w szpitalach czy w prywatnych domach, w obrębie sypialni), podnośniki dla niepełnosprawnych basenowe, które przydają się zwłaszcza w ośrodkach rehabilitacyjnych i wodnych, a także podnośniki wannowe, ułatwiające niepełnosprawnemu wejście do wanny i wyjście z kąpieli. Podnośniki dla niepełnosprawnych znacząco usprawniają nie tylko funkcjonowanie samego pacjenta, ale również opiekę nad nim i jego pielęgnację.

Leave a Reply