Sprzęt rehabilitacyjny niezbędny seniorom, osobom stale albo czasowo niepełnosprawnym, pacjentom po urazach i / lub zabiegach ortopedycznych lub innych, wypożycza się albo nabywa na własność. Dodatkowo, kupując sprzęt do rehabilitacji, można zdecydować się na zakup sprzętu nowego, z gwarancją – w profesjonalnym sklepie medycznym, lub używanego – z komisu. Którą opcję wybrać?

waga

Wiele zależy od konkretnych okoliczności: rodzaju schorzenia czy raczej niesprawności, czasu potrzebnego na terapię, sytuacji finansowej pacjenta, a także – rzecz jasna – od rodzaju potrzebnego w danej chwili sprzętu. Zazwyczaj najbardziej opłaca się zakup nowego sprzętu rehabilitacyjnego w sklepie medycznym, są jednak też wyjątkowe przypadki, w których można udać się do wypożyczalni sprzętu do rehabilitacji i skorzystać z oferty używanego sprzętu medycznego.

Osobisty i indywidualny sprzęt rehabilitacyjny – tylko na własność

W sytuacji, w której pacjent chce (lub musi) korzystać ze sprzętu do rehabilitacji, który ma być indywidualnie dostosowywany do jego wymagań czy potrzeb wynikających z samej choroby albo bezpośrednio z terapii, w grę wchodzi oczywiście wyłącznie zakup danego produktu. Indywidualnie dopasowuje się – zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty lub fizjoterapeuty – na przykład różnego rodzaju wkładki ortopedyczne, gorsety czy rehabilitacyjne kołnierze, ale niekiedy także większy i bardziej skomplikowany sprzęt, jak choćby wózki inwalidzkie dla dzieci. Kupuje (a nie wypożycza) się również te rzeczy, które mają charakter bardziej osobisty, co jest całkowicie zrozumiałe. Wielu pacjentów nie wyobraża sobie bowiem korzystać w domu na przykład z używanego, wypożyczonego krzesła toaletowego czy powiedzmy materaca przeciwodleżynowego, który stanowił wcześniej wyposażenie szpitala. Są to zresztą produkty stosunkowo tanie i – choćby z tego względu – nie warto ich wypożyczać. Wspomniany tu materac przeciw odleżynom można obecnie kupić w większości sklepów medycznych już za 100 – 150 zł (w zestawie z kompresorem powietrza za 300 – 400 zł), a wypożyczenie go z wypożyczalni kosztuje co najmniej 50 – 60 zł miesięcznie i należy jeszcze przy tym opłacić jednorazowo kaucję w wysokości mniej więcej 100 – 200 zł.

Sprzęt do rehabilitacji potrzebny na dłużej… lepiej sobie kupić

Jeżeli wiadomo, że sprzęt rehabilitacyjny potrzebny jest komuś na stałe lub na jakiś dłuższy okres (na przykład co najmniej na kilka – kilkanaście miesięcy), decyzja o jego zakupie jest jak najbardziej oczywista, a przede wszystkim także opłacalna. Sklep medyczny, w którym kupuje się sprzęt rehabilitacyjny zapewnia gwarancję, z której w razie jakichkolwiek problemów można skorzystać, a po jej upływie – także regularne przeglądy techniczne i serwisowanie sprzętu, co jest szczególnie istotne w przypadku urządzeń mocno eksploatowanych, jak na przykład pionizatory, parapodia czy wózki inwalidzkie. Dla porównania – podstawowy model ręcznego wózka dla niepełnosprawnych kosztuje w sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym około 600 zł, a wypożyczenie takiego samego (tylko że używanego, a więc – siłą rzeczy – w gorszym stanie) modelu to koszt kilkudziesięciu złotych (minimum 50) miesięcznie plus kaucja w wysokości kilkuset złotych. Z prostego rachunku wynika więc, że korzystniejszy jest zakup nowego wózka inwalidzkiego w przypadku zamiaru czy też konieczności używania go przez rok lub dłużej. W sytuacji nieuleczalnej niepełnosprawności pacjenta sprawa też jest oczywista – wyłącznie nowy wózek na własność (zwłaszcza, że można w takim przypadku korzystać z refundacji NFZ).

Czasami warto zdecydować się na zakup używanego sprzętu rehabilitacyjnego

Jedną z takich sytuacji jest konieczność tymczasowego zainstalowania w domu pacjenta, na czas jego rehabilitacji, specjalnego, regulowanego łóżka szpitalnego z odpowiednimi funkcjami i zabezpieczeniami. To dość drogi sprzęt, a jego wypożyczanie przez dłuższy czas jest zupełnie nieopłacalne (bo to wydatek ok. 150 zł na miesiąc plus kilkaset złotych zwrotnej kaucji). Dobrym wyjściem pośrednim jest więc zakup używanego łóżka rehabilitacyjnego, który pozwala zmieścić się mniej więcej w jednorazowym koszcie rzędu 500 – 600 zł. Podobnie wygląda sprawa z kulami ortopedycznymi, które – szczególnie, jeśli potrzebne są pacjentowi „na chwilę”, a nie na długie tygodnie rehabilitacji, można kupić używane w cenie ok. 20 zł za sztukę. Para nowych kul kosztuje 80 zł, więc także nie jest to zbyt duży wydatek, który na pewno warto ponieść, jeżeli na przykład kule są potrzebne komuś na stałe, jak to się dzieje powiedzmy w przypadku starszej osoby cierpiącej na zwyrodnienia stawów, która ma coraz większe problemy z poruszaniem się – wtedy zdecydowanie lepiej kupić nowy sprzęt.

Kiedy i gdzie wypożyczać sprzęt do rehabilitacji?

Sprzęt rehabilitacyjny można niekiedy wypożyczyć w specjalistycznym szpitalu czy poradni lub ośrodku rehabilitacyjnym, ale funkcjonują również samodzielne wypożyczalnie sprzętu do rehabilitacji, które oferują czasami także inne usługi poza wypożyczaniem – na przykład naprawę niektórych urządzeń rehabilitacyjnych. Ceny w tych punktach nie są jednak zazwyczaj zbyt atrakcyjne dla większości, zwłaszcza starszych, utrzymujących się ze skromnej renty lub emerytury pacjentów. Wypożyczanie sprzętu do rehabilitacji to rozwiązanie dobre na tak zwaną krótką metę, nie dla wszystkich i nie w każdej sytuacji. Warto na pewno skorzystać z takiej opcji przed zakupem jakiegoś sprzętu, aby na przykład zapoznać się z nim, nauczyć z niego korzystać, wypróbować, sprawdzić czy to dobry wybór, by potem już świadomie dokonać zakupu.

Co zrobić z niepotrzebnym sprzętem rehabilitacyjnym?

Pacjenci, których stan zdrowia poprawia się na tyle, że zwyczajnie mogą zakończyć proces rehabilitacji i nie potrzebują już swojego sprzętu, a także ci, którzy zmuszeni są do jego zmiany (na przykład ze względu na zmianę wytycznych terapeutycznych) zawsze mogą oddać niepotrzebny sprzęt rehabilitacyjny jakiejś fundacji, która akurat pilnie potrzebuje takiego dla swoich podopiecznych lub po prostu sprzedać go. Istnieją komisy z używanym sprzętem do rehabilitacji, które cały czas skupują wózki inwalidzkie, kule ortopedyczne, łóżka szpitalne, używane schodołazy, materace rehabilitacyjne, podnośniki dla niepełnosprawnych, krzesła toaletowe, baloniki i podpórki… Do takiego komisu (lub także do wypożyczalni, która oferuje skup sprzętu medycznego) można także wstawiać dziecięce urządzenia rehabilitacyjne, z których najmłodsi niesprawni ruchowo pacjenci po prostu „wyrastają” i muszą mieć nowy, odpowiedni do swoich rozmiarów i wieku oraz zmieniających się potrzeb sprzęt do rehabilitacji.

Leave a Reply