obuwie medyczne

 

Wygodne buty do pracy i komfort chodzenia są ważne dla każdego, istnieją jednak takie zawody i takie miejsca pracy, gdzie ma to szczególne znaczenie. Jednym z takich przypadków są placówki medyczne i szpitale. Tutaj obuwie ma zapewniać bezpieczeństwo, higienę pracy i maksymalny komfort dla stóp, podczas wielogodzinnego stania. Buty przeznaczone dla pracowników służby zdrowia obejmują zarówno te, dedykowane dla personelu szpitalnego, jak również modele dla pracowników zawodów pokrewnych i pomocniczych. Jak dobrać odpowiedni rodzaj obuwia medycznego do trybu i miejsca pracy oraz do własnych potrzeb?

Prezentujemy krótki przegląd wytrzymałych butów do zadań specjalnych.

Rodzaje obuwia medycznego

Na szczęście pracownicy szpitali nie są już skazani na jeden – uniwersalny model dla wszystkich. Aktualnie można dopasować odpowiednie obuwie do indywidualnych potrzeb użytkownika, uwzględniając przy tym estetykę i specyficzne wymogi stanowiska pracy, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich właściwości, które umożliwiają wielogodzinną pracę bez szkody dla nóg i kręgosłupa.

Drewniaki i chodaki medyczne

To bodajże najbardziej rozpoznawalny rodzaj obuwia spotykany na szpitalnych korytarzach. Jak się okazuje, nie bez przyczyny. Dobrze wyprofilowana podeszwa, wykonana z lekkiego drewna (olcha, buk, brzoza) nigdy nie dopuszcza do pocenia się i odparzeń stóp. Nawet podczas wielogodzinnej pracy w pozycji stojącej, buty takie wymuszają prawidłową postawę i dobrze wpływają na kształt stopy.

 Clog S/Comf. B/S CEClog S/Comf. B/S CE

Fot. Wygodne buty do pracy Clog Super Comfort – drewniany klasyk marki Schol, który pojawił się na rynku jako pierwszy. Obuwie dostępne w wersji białej lub granatowej, unisex.

Clog Back Guard

Fot. Clog Back Guard – tym, którzy nie lubią drewniaków, Scholl proponuje skórzane kryte klapki, dostępne w wersji białej i granatowej.

Pozostaje pytanie, skąd można mieć pewność, że drewniaki są odpowiedniej jakości? Jeżeli chodzenie w nich przez kilka godzin spowoduje zmęczenie i spocenie stopy, niestety takie buty nie będą zbyt dobrze służyły w czasie wielogodzinnej pracy i należy poszukać innych drewniaków. Dodatkowo wierzch powinien być wykonany ze skóry (najczęściej grubej – bydlęcej lub cieńszej skóry licowej podszytej naturalną podszewką).

Klapki medyczne damskie

Dla osób, które preferują obuwie z odkrytymi palcami powstały klapki medyczne, które mogą mieć konstrukcję drewniaków, a jedyną różnicą jest wolna przestrzeń w przedniej części. Dostępne są również klapki na podeszwie z tworzywa. Damskie buty medyczne zazwyczaj są na delikatnym obcasie (wys. ok. 4 cm), co pozwala ich użytkowniczce na trzymanie prawidłowej postawy podczas chodzenia, amortyzacje wstrząsy oraz odciąża kręgosłup i stawy.

WeekendWeekend

Fot. Zgrabne klapki medyczne Weekend (dostępne w bieli, granacie i brązie) na lekkim podwyższeniu z unikatową wkładką massage!

Obuwie medyczne męskie

Mężczyźni mogą do pracy wybierać obuwie spośród pełnych drewniaków i różnego rodzaju klapek — na drewnianej lub skórzanej podeszwie, wykonanych z tworzywa, z naturalną skórzaną wkładką i wierzchnią częścią. Męskie kolekcje charakteryzują się większymi rozmiarami. Poza typowo damskimi fasonami (podwyższony obcas, węższa i mniejsza rozmiarówka) większość butów medycznych to modele unisex.

To, co wyróżnia wszystkie buty medyczne, to naturalny materiał, zarówno na podeszwie jak i na górze buta. Tylko w takich warunkach stopa i układ kostny są w stanie przetrwać bez szwanku wielogodzinne obciążenia.

Kapcie, baleriny

To modele znacznie rzadziej wybierane przez kobiety jako buty medyczne do ciągłej pracy, choć chętnie noszą je lekarze i osoby pracujące z dziećmi. Kolorowe i zdobione buty „pani doktor”, fartuch czy stetoskop w zabawnym kolorze dużo łatwiej przełamują pierwszy opór przestraszonych maluchów.

Tego typu obuwie używane jest też w wielu zawodach okołomedycznych (farmaceuci, personel salowy, szpitalna rejestracja, obsługa klienta itp.) oraz w placówkach edukacyjnych (przedszkola, żłobki, sale zabaw).

Obuwie operacyjne

Specyficzne warunki sal zabiegowych i operacyjnych wymagają obuwia ułatwiającego zachowania higieny, czyli łatwego do dezynfekcji czy umycia. Te warunki spełnia m.in. tworzywo TPR, które Scholl wykorzystał do stworzenia oddychającego(!), anatomicznego buta, z wyjmowaną wkładką i możliwością sterylizacji w temperaturze do 134°C. W trakcie różnych czynności medycznych wykorzystywane są urządzenia elektryczne i może w związku z tym wystąpić zjawisko statyczności, dlatego personel operacyjny musi posiadać buty o właściwościach antystatycznych. Antypoślizgowa podeszwa i dobra amortyzacja w takim obuwiu zapewniają stabilną pozycję i umożliwiają wielogodzinną pracę.

                Jak dobieramy buty operacyjne?

Stopa włożona do buta powinna odczuwać niewielki luz. Rozmiar obuwia należy dobrać tak, aby możliwe było wkładanie butów bez użycia rąk. Jeżeli w bucie jest pasek — powinien mieć on możliwość założenia go na przednia część buta, jeżeli nie jest w danej chwili używany.

 CLOG EVOCLOG EVO

Fot. CLOG EVO – buty przeznaczone na operację. Boczna perforacja podnosi komfort wielogodzinnego użytkowania. Dostępne w wielu kolorach i rozmiarach.

 Buty medyczne nie tylko dla lekarzy

Praca w placówkach medycznych właściwie wymusza na personelu noszenie anatomicznego obuwia. Okazuje się jednak, że wygoda drewniaków i klapek medycznych wyszła daleko poza ramy szpitala. Niejeden zawodowy kierowca wozi w samochodzie parę drewniaków. Spotykane są one w szkołach, przedszkolach, profesjonalnych kuchniach, salonach fryzjerskich i wreszcie także… zwyczajnie – w domu czy w ogrodzie. Wszędzie tam, gdzie stojąca praca trwa wiele godzin, a wygoda i komfort stopy, leżą właścicielowi na sercu.

Jak dbać o buty?

Znalezienie tych wyjątkowych, wygodnych butów do pracy często jest poprzedzone serią mniej udanych zakupów. Posiadając więc sprawdzony model, warto odpowiednio o niego zadbać. Higiena obuwia jest uzależniona od rodzaju materiału, z którego jest ono wykonane. Najczęściej są to naturalne skóry, drewno i specjalne tworzywo (buty operacyjne).

Pasty, kremy, spraye do skóry całkowicie zadbają o skórzane elementy butów, tworzywo sztuczne wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką z detergentem (wyjątkiem są buty operacyjne, które można i należy sterylizować w odpowiednich warunkach). Skórzane buty warto dodatkowo co jakiś czas odstawić, aby skóra nieco odpoczęła, więc trzeba zaopatrzyć się w dodatkową parę na zmianę.

W warunkach szpitalnych ważną czynnością jest dezynfekcja i sterylizacja. Do butów można zastosować spraye antybakteryjne likwidujące większość drobnoustrojów. Należy je też regularnie czyścić, dezynfekować i wymieniać zużyte wkładki w obuwiu.

Leave a Reply