Schodołazy transportowe to urządzenia pozwalające na bezpieczne przenoszenie nawet bardzo ciężkich towarów w trudnych warunkach, bez konieczności angażowania więcej niż jednej osoby. Sprytna konstrukcja na co dzień sprawdza się w pracy magazynierów czy dostawców towarów, ale można spotkać ją także np. w wojsku czy muzeach.

schodołaz transportowy

Sprytny transport po schodach, dzięki schodołazom

Zgodnie z zasadami BHP, pracownicy, którzy w zakresie swoich obowiązków mają dźwiganie i przenoszenie ciężkich ładunków, powinni posiadać odpowiednie narzędzia, by pracę wykonywać bezpiecznie i bez narażania się na problemy zdrowotne. W budynkach, w których napotyka się bariery architektoniczne, takie jak brak windy, pozwalającej na przedostanie się z ładunkiem na wyższe kondygnacje budynku, sprawdzają się schodołazy transportowe, dzięki którym możliwe jest przenoszenie po schodach ciężarów, ważących nawet kilkaset kilogramów. Co szczególnie istotne, jest to możliwe bez narażenia operatora na niebezpieczeństwo.

Przenoszenie ciężkich towarów po schodach to czynność, którą zna każdy, kto choć raz mieszkał na wyższym piętrze wielokondygnacyjnego budynku lub w ramach swojej pracy, dostarczał przesyłki do takich miejsc. Zwykle do transportu mebli, sprzętu AGD czy innych ciężkich i mających duże gabaryty przedmiotów, potrzebne były co najmniej dwie osoby, które pokonywały kolejne stopnie w warunkach stałego obciążenia kręgosłupa i ograniczonej przez gabaryty przenoszonego ładunku widoczności. Dźwiganie towaru na wyższe piętra nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem i wymaga sporego zaangażowania, by nie powiedzieć podjęcia ryzyka. Na szczęście jakiś czas temu na rynku pojawiło się rozwiązanie, eliminujące ten problem, a co więcej, wykluczające konieczność udziału przy transporcie ciężkich towarów większej liczby operatorów.

Gdzie sprawdzają się schodołazy transportowe?

Obsługa schodołazów transportowych wymaga koncentracji, ale w porównaniu do innych metod przenoszenia ciężarów jest bezpieczna i niewymagająca od operatora szczególnego wysiłku czy narażania się na jakiekolwiek przeciążenia. Już nawet najprostsze urządzenie tego typu, w znacznym stopniu zwiększa komfort i bezpieczeństwo pracy, np. kurierów, dostarczających ciężkie lub mające duże gabaryty przesyłki na wyższe piętra budynków. Prosty schodołaz, taki jak model Donkey od Antano Group, pozwala przetransportować ładunek do 160 kg w pojedynkę. Jest on wyposażony w silnik elektryczny, zasilany z baterii litowo-jonowej. Silnik wprawia w ruch specjalne stopki, zapierające się o kolejne stopnie schodów i unoszące cały schodołaz, wraz z ładunkiem ku górze. Dzięki nim, w minutę pokonamy ok. 36 schodów. Model posiada także dodatkowe kółka, które umożliwiają poruszanie się z ładunkiem także po płaskich powierzchniach w trybie wózka elektrycznego. Schodołaz posiada także elektryczną platformę, która unosi ładunek do góry. To rozwiązanie docenią zwłaszcza osoby, załadowujące ciężkie towary do samochodu. Jednymi z najlepszych na rynku schodołazów, dedykowanych podobnym co Donkey obciążeniom są również modele Cargomaster C141 i C171 od firmy AAT.

schodołaz transportowy Cargomaster

Schodołaz transportowy Cargomaster C141

Schodołaz Donkey to oczywiście zaawansowana, ale jednocześnie dość prosta konstrukcja na tle innych transportowych schodołazów dostępnych na rynku. W niektórych branżach niezbędne są urządzenia transportowe, pozwalające na przenoszenie znacznie większych ciężarów. Przykładem może być branża remontowo-budowlana, gdzie często konieczne okazuje się przenoszenie materiałów po schodach, które – z racji prowadzonych prac – bywają zabrudzone, nierówne bądź śliskie. Schodołazy takie jak Cargomaster A350 od firmy AAT sprawdzają się idealnie w takich warunkach. Są w stanie przewieźć po schodach nawet towary ważące 350 kg. Urządzenie posiada mocny silnik elektryczny i pojemną baterię. Ze względu na trwałą konstrukcję i masywne koła, nie poddaje się nawet w szczególnie trudnych warunkach. Dodatkowe, wysuwane kółeczka blokujące, zapobiegają niekontrolowanemu zsunięciu się ładunku ze stopnia (np. w wyniku napotkania śliskiej powierzchni). Ze względu na bardzo duży prześwit, Cargomaster A350 można określić mianem prawdziwego „SUVa wśród schodołazów”. Ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie, dużą moc, czas pracy na baterii oraz system ich szybkiej wymiany na drugi komplet, sprawdza się w warunkach ekstremalnych. Nietrudno wyobrazić go sobie np. podczas pracy w bazie wojskowej, gdzie w leciwych, surowych obiektach, naszpikowanych różnego rodzaju barierami architektonicznymi, przenosi skrzynie z amunicją czy szafy pancerne po nierównych, często wyszczerbionych schodach. Przypomnijmy, że do obsługi tego zaawansowanego technicznie urządzenia, potrzebny jest tylko jeden operator.

schodołaz transportowy donkey

Schodołaz transportowy Donkey

Jeszcze większe obciążenia, nawet do 400 kg, przewieziemy po schodach z urządzeniem Cargomaster C400. Jest to rozwiązanie, które z kolei moglibyśmy porównać do wózka widłowego o kompaktowym kształcie. System napędowy C400 umożliwia transport na praktycznie każdych schodach wewnątrz i na zewnątrz budynków, nad bezpieczeństwem czuwają wydajne hamulce bezpieczeństwa. Ogromną zaletą urządzenia jest platforma załadunkowa, którą można unosić i opuszczać w sposób całkowicie automatyczny, bez wkładania w to wysiłku. Platforma umożliwia bezpieczne załadowanie nawet bardzo ciężkich towarów, np. do samochodu dostawczego.

schodołaz transportowy C400

Schodołaz transportowy Cargomaster C400

Zastosowania schodołazów  – nie tylko komercyjnych

Schodołazy transportowe to rozwiązanie wręcz rewolucyjne dla wielu branż, w których konieczne jest pokonywanie z ciężkimi ładunkami różnorodnych barier architektonicznych. Tego typu rozwiązania sprawdzają się jednak także w transporcie osób, podnosząc codzienny komfort życia tysiącom niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Jedną z ważnych funkcji schodołazów jest umożliwianie korzystania osobom niepełnosprawnym czy też starszym, borykającym się z ograniczeniami ruchowymi, z ośrodków kultury i sztuki, w tym także muzeów, skansenów czy zabytkowych budynków, gdzie niemożliwe jest zamontowanie windy lub innego środka transportu pomiędzy kondygnacjami.

Schodołazy transportowe służą likwidacji barier architektonicznych w sposób nieinwazyjny, bez obaw o zniszczenie powierzchni schodów czy podłóg. Właśnie dlatego na ich zakup decyduje się coraz więcej muzeów i innych ośrodków kultury. Są one coraz popularniejsze także w urzędach, szkołach czy innych instytucjach publicznych, w których z różnych względów nie jest możliwe zainstalowanie wind, ramp czy podjazdów.

Schodołazy transportowe to zarazem nowoczesne jak i genialne w swojej prostocie rozwiązanie, posiadające wiele różnorodnych, profesjonalnych zastosowań.

Leave a Reply