Wybór wózka inwalidzkiego porównuje się dziś często – ze względu na bogatą ich ofertę – do wyboru skutera albo nawet samochodu! Nowoczesne technologie uczyniły z tego sprzętu prawdziwie zaawansowaną maszynę, która daje coraz lepsze możliwości w zakresie przemieszczania się w obrębie domu, jak i poza nim. Poczucie samodzielności i niezależności to coś, co dla osób niepełnosprawnych stanowi największą wartość – i to właśnie dają im obecnie nowoczesne wózki inwalidzkie.

Jeśli chcemy, aby wózek inwalidzki naprawdę wspierał osobę niepełnosprawną w prowadzeniu normalnego, mobilnego życia i nie zakłócał jednocześnie procesu rehabilitacji, musimy mieć świadomość, że trzeba wybrać dla niej odpowiedni model wózka. Kiedy bowiem nasz podopieczny lub członek rodziny skorzysta pierwszy raz z nowego wózka inwalidzkiego, który nie będzie optymalnie dobrany do stanu zdrowia chorego, jego sylwetki i preferencji, może tylko zrazić się do dalszych prób. Aby uniknąć takich sytuacji, przed zakupem wózka każdorazowo należy zasięgnąć opinii specjalisty – lekarza lub rehabilitanta, który jest w stanie stwierdzić, w jaki sposób dopasować sprzęt do potrzeb konkretnego pacjenta.

Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że nie w każdej sytuacji szybki zakup wózka inwalidzkiego jest najlepszym wyjściem. Czasem dla chorego, który nie może pogodzić się ze swoją niepełnosprawnością, może być to trudne przeżycie – wózek wydaje się mu bowiem ostatecznością. Jeśli więc zastanawiamy się, czy nowy sprzęt będzie dla pacjenta dobrym rozwiązaniem i naprawdę ułatwi mu codzienne czynności, skonsultujmy ten pomysł przede wszystkim z samym zainteresowanym – tak, aby go nie urazić i ewentualnie do wózka inwalidzkiego jednak przekonać… To w końcu szansa na samodzielne (lub przy asyście opiekuna) przemieszczanie się i raczej „okno na świat”, a nie „koniec świata” dla osoby niepełnosprawnej….

Kiedy trzeba kupić wózek inwalidzki, a kiedy lepszy jest balkonik?

Dla osób, u których ograniczona mobilność wynika wyłącznie z okresu rekonwalescencji po operacji i / lub urazie oraz dla tych, które mają dolegliwości związane z ograniczeniem ruchu (np. żylaki, sztywność nóg, zwyrodnienia stawów) idealny jest wybór balkonika rehabilitacyjnego. Chodzi o to, aby nie zniechęcać tych, którzy mają szansę na samodzielne przemieszczanie się do treningu i ćwiczeń rehabilitacyjnych. Wózek inwalidzki powinien być ostatecznym wyjściem wyłącznie dla osób, które bez niego nie byłyby w stanie normalnie funkcjonować. Jest to więc kolejny argument, który przemawia za szczegółową konsultacją zakupu wózka inwalidzkiego z samą osobą zainteresowaną. Wózek nie powinien stanowić tej „łatwiejszej opcji”, ani zniechęcać chorego czy seniora do podejmowania aktywności fizycznej.

Wózek inwalidzki – elektryczny czy ręczny?

Jeśli już decydujemy się na zakup wózka dla niepełnosprawnych, musimy określić przede wszystkim jego podstawową cechę – czy ma to być wózek z napędem elektrycznym, czy może raczej ręczny wózek inwalidzki? Odpowiedź na to pytanie znów kryje się w preferencjach, ale i możliwościach (zarówno tych czysto fizycznych, jak i lokalowych czy finansowych) osoby chorej lub seniora. Niestety, często osoba niepełnosprawna, która wolałaby korzystać z wózka elektrycznego, zmuszona jest wybrać wózek inwalidzki ręczny, który jest sprzętem o wiele tańszym od wózka z napędem elektrycznym (kilkaset złotych vs kilka tysięcy złotych), a także gabarytowo mniejszym i z opcją składania go, co ma ogromne znaczenie w sytuacji, w której pacjent mieszka na przykład w małym mieszkaniu lub musi móc zmieścić wózek do auta. Ale po kolei…

Jeżeli niepełnosprawny jest w stanie samodzielnie wprawiać w ruch wózek inwalidzki, warto postawić na wózek napędzany ręcznie. Ma on wiele zalet, z których najważniejsza to możliwość stałego utrzymywania przez pacjenta sprawności fizycznej górnej części ciała. Wózki ręczne, w przeciwieństwie do wózków elektrycznych, pozwalają osobie chorej zachowywać cały czas stosunkowo dużą sprawność ramion, co także jest jedną z form rehabilitacji i podnosi dodatkowo samoocenę pacjenta oraz poprawia mu samopoczucie.

Wózek inwalidzki ręczny Wózek inwalidzkich ręczny

Fot. Mobilex.pl. Wózki inwalidzkie ręczne.

Wózki elektryczne powinny z kolei zainteresować te osoby, które nie mają siły na samodzielne poruszanie się na wózku inwalidzkim ręcznym. Steruje się nimi bardzo wygodnie za pomocą intuicyjnego w obsłudze joysticka (różnego typu w przypadku różnych modeli wózków). Wózki elektryczne są idealne dla ludzi starszych i / lub niepełnosprawnych, którzy zupełnie nie radzą sobie z pokonywaniem nawet niewielkiego dystansu. Należy pamiętać jednak o tym, że również całkowicie niepełnosprawne osoby wymagają ćwiczeń rehabilitacyjnych – choćby po to, by mięśnie i ścięgna całkowicie nie zwiotczały i nadal pomagały niepełnosprawnemu utrzymywać na przykład prawidłową i wyprostowaną postawę ciała.

Wózek inwalidzki z napędem Wózek inwalidzki z napędem elektrycznym

Fot. Mobilex.pl. Wózki inwalidzkie z napędem elektrycznym.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka inwalidzkiego ręcznego?

W zależności od tego, czy decydujemy się na zakup wózka inwalidzkiego w wersji elektrycznej czy w wersji ręcznej, musimy zastanowić się nad kilkoma elementami cechującymi obie konstrukcje.

  • W pierwszej kolejności wybieramy oczywiście głębokość i szerokość siedziska oraz inne cechy, które znacząco wpływają na komfort użytkowania sprzętu.
  • Istotne jest również skonsultowanie wyboru z lekarzem lub fizjoterapeutą, który jednoznacznie podpowie, czy obrana przez nas opcja pasuje do danego typu niepełnosprawności lub schorzenia.
  • W przypadku zakupu wózka inwalidzkiego ręcznego, przeznaczonego dla osób o dużej sprawności rąk, musimy zwrócić uwagę na możliwość zmiany ustawienia osi. Chodzi o to, czy aktywny niepełnosprawny będzie mógł regulować nachylenie kół do podłoża (im kąt pomiędzy kołem i podłożem jest ostrzejszy, tym wózek staje się bardziej zwrotny – nawet rozpędzony do dużej prędkości).
  • Ponadto, trzeba zwrócić uwagę na sprawność hamulców – wózki ręczne powinny być pod tym względem stale kontrolowane, zwłaszcza, że niektóre modele posiadają hamulce podobne działaniem do tych w rowerach (oględzinom trzeba poddawać zwłaszcza klocki hamulcowe, które – w zależności od intensywności użytkowania wózka – należy regularnie wymieniać).
  • Poza tym, wózki ręczne, dla aktywnych seniorów i niepełnosprawnych, powinny mieć stosunkowo niskie oparcie, które wraz z siedziskiem może tworzyć delikatny kąt ostry. Taka postawa stymuluje mięśnie szkieletowe do bardziej intensywnej pracy, przyczyniając się do osiągania dobrych wyników w rehabilitacji.

Na co zwracać uwagę przy zakupie wózka elektrycznego?

Jak z kolei powinny wyglądać wózki elektryczne i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

  • Przede wszystkim należy stawiać w wózku elektrycznym na te opcje, które nie sprawiają użytkownikowi problemu podczas eksploatacji urządzenia. Dlatego właśnie, jako najwygodniejsze rozwiązanie, polecane są wózki z akumulatorami, z tzw. suchym żelem, których eksploatacja przebiega niemal bezobsługowo (nie trzeba dolewać do niego żadnych płynów, akumulator ładuje się od sześciu do ośmiu godzin, więc bez problemu można naładować go po prostu nocą).
  • Przed zakupem wózka z napędem elektrycznym można zastanowić się również między innymi nad mocą silnika i możliwościami, jakie daje ona niepełnosprawnemu. Nie jest to oczywiście priorytetowe kryterium wyboru, a tylko jeden z parametrów do rozważenia. Standardowe silniki pozwalają poruszać się od ośmiu do dziesięciu kilometrów na godzinę, a te najmocniejsze – nawet z szybkością do piętnastu kilometrów na godzinę. Przygodę z wózkiem elektrycznym najlepiej rozpocząć od słabszego silnika – tak, aby chory czuł się pewnie i bezpiecznie.
  • Ponadto, przy zakupie wózka elektrycznego trzeba zwrócić uwagę na rodzaj hamulców, oświetlenie (obecnie wymagany jest montaż świateł przednich i tylnych, a także kierunkowskazów), system sterowania (panel, joystick), jak również rodzaj siedziska, dostępne akcesoria, gadżety (torby, kieszonki, pokrowce). Wszystkie dodatkowe elementy warto wybierać zgodnie z wolą osoby, która będzie korzystała z danego wózka elektrycznego – tak, aby pacjent czy niepełnosprawny miał ochotę na codzienne używanie sprzętu, a tym samym – zwiększanie swojej samodzielności i mobilności.
  • Najważniejszym jednak aspektem przy doborze wózka elektrycznego jest komfort użytkowania. Sprzęt musi zapewniać pacjentowi utrzymanie jego prawidłowej pozycji w ciągu dnia oraz dawać mu możliwość ewentualnej zmiany tej pozycji na wózku. Odpowiadają za to specjalnie wyprofilowane poduszki siedziska i oparcia, podpory boczne, kliny, zagłówek, a także regulacja siedziska i oparcia na głębokość oraz szerokość. Regulacja podnóżków, podłokietników czy wychylenie wózka pod kątem – mogą być kluczowe i niezbędne dla pacjenta.
  • Należy zdawać sobie ponadto sprawę z tego, że wózki elektryczne są urządzeniami medycznymi, które muszą być całkowicie bezpieczne dla użytkownika. Warto więc sprawdzić przed zakupem danego modelu, czy posiada on oznaczenie CE, instrukcję obsługi w języku polskim, i czy dystrybutor oferuje serwis w Polsce. Najlepiej wybierać produkty markowe, które są tworzone przez wysokiej klasy specjalistów w tej dziedzinie, dlatego że jest to skomplikowany i zaawansowany technologicznie sprzęt, który musi bez zarzutu spełniać swoje zadania na wielu polach obsługi pacjenta (bezpieczeństwo, wygoda, rehabilitacja etc.).

Jak kupować wózek inwalidzki?

Oferty sklepów medycznych najlepiej zacząć przeglądać w Internecie. Na stronach WWW można dokładnie zapoznać się z różnymi typami wózków inwalidzkich, dowiedzieć się, jak działają wózki elektryczne, przejrzeć zdjęcia, instrukcje obsługi, porównać ceny…

Po wybraniu godnego zaufania sklepu, który – poza sprzedażą dobrej jakości produktów – oferuje także serwis wózków i części zamienne do nich – co w przypadku, zarówno wózków inwalidzkich ręcznych, jak i elektrycznych, ma duże znaczenie, bo sprzęt taki należy konserwować, robić mu regularne przeglądy techniczne etc., warto skontaktować się z przedstawicielem danego sklepu i poprosić o konsultację przy zakupie. Taka profesjonalna konsultacja bazuje zazwyczaj na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z klientem i / lub jego rodziną, aby sprecyzować potrzeby w zakresie sprzętu i doradzić optymalny dla danej osoby wózek inwalidzki. Czasami, na specjalne życzenie, odbywa się również prezentacja urządzenia w domu pacjenta.

Warto jeszcze mieć na uwadze, że osoby niepełnosprawne zainteresowane zakupem wózka inwalidzkiego mogą korzystać z opcji dofinansowania takiego sprzętu ze środków NFZ. Najlepiej więc wybierać te sklepy medyczne, które umożliwiają / ułatwiają nabywanie wózków w takim właśnie trybie.

Leave a Reply