Poduszka ortopedyczna, zwana także niekiedy poduszką rehabilitacyjną, korekcyjną, a nawet leczniczą – wbrew swojej nazwie – nie jest przeznaczona wyłącznie dla osób cierpiących na przewlekłe schorzenia ortopedyczne, ból szyi, pleców czy kręgosłupa. Jest to po prostu profilowana poduszka o ergonomicznym i anatomicznym kształcie, który gwarantuje odpowiednie ułożenie i odciążenie kręgów oraz rozluźnienie mięśni. Czy zatem poduszki ortopedyczne powinny zastąpić klasyczne jaśki w naszych sypialniach i czy każdy ich potrzebuje?

Biorąc pod uwagę fakt, że ludzka głowa waży kilka kilogramów, a „mamy ją na karku” średnio przez 16 godzin na dobę, to te pozostałe 8 godzin snu, podczas którego kręgi i mięśnie szyjne powinny odpoczywać, musi być optymalnie wykorzystane. Zwykły jasiek tego nie gwarantuje. Poduszka ortopedyczna TAK.

Skoro przesypiamy 33% życia, śpijmy zdrowo i wygodnie!

Ergonomiczne poduszki ortopedyczne zapewniają komfort, lepszy sen, niwelują lub łagodzą szereg dolegliwości bólowych, a także działają profilaktycznie, co może przekonać każdego z nas do stosowania takiego rozwiązania.

Jak działa taka poduszka ortopedyczna do spania?

Specjalnie opracowany przez ortopedów i fizjoterapeutów korekcyjny kształt poduszki rehabilitacyjnej sprawia, że w czasie snu stale utrzymywana jest naturalna krzywizna kręgosłupa. Szyja podpierana jest dokładnie z taką siłą i w takim miejscu, aby kręgi szyjne nie były obciążane, a mięśnie karku i ramion nie pozostawały spięte. Dzięki takiemu – narzucanemu przez profil poduszki – ułożeniu ciała, odciążane są również plecy.

poduszka ortopedyczna

Fot. Mobilex.pl. Poduszka ortopedyczna Soft Sleep w wersji Contour.

Najbardziej klasyczna poduszka ortopedyczna wyprofilowana jest w taki sposób, że idealnie wypełnia ona przestrzeń pomiędzy materacem, barkiem i szyją, co zapewnia nam ergonomię snu i stwarza dużą szansę na to, że wstaniemy wyspani, wypoczęci, bez bólu pleców i zesztywnienia karku, co niezwykle często zdarza się w przypadku układania głowy na zwykłym, nieergonomicznym jaśku. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko profil poduszki ma znaczenie, liczy się też materiał…

Poduszka z pamięcią – najlepsze towarzystwo w łóżku

Poduszki ortopedyczne są takie skuteczne nie tylko ze względu na swój anatomiczny kształt, ale również dlatego, że wykonywane są z pianki poliuretanowej o specyficznych, unikalnych właściwościach. Najbardziej polecane produkty dostępne obecnie na rynku to tak zwane poduszki z pamięcią kształtu – termoplastyczne (memory foam), które reagują na zmianę temperatury. Pod wpływem ciepła ciała robią się bardziej miękkie i elastyczne, precyzyjnie wpasowując się tym samym w przestrzeń wyznaczaną przez szyję, bark i materac. Dopasowują się do indywidualnego kształtu karku i głowy, dzięki czemu poprzez optymalne uformowanie redukują potencjalny ból szyi czy charakterystyczne bóle pleców odczuwane przez tak wielu z nas o poranku… Gdy nie korzystamy z poduszki, powraca ona do swojego stałego kształtu, a na skutek obniżenia temperatury staje się nieco twardsza i sztywniejsza.

poduszka ortopedyczna z pamięcią

Fot. Mobilex.pl. Poduszka ortopedyczna z pamięcią kształtu.

W czym pomagają poduszki ortopedyczne i komu przydają się najbardziej?

Rehabilitacyjna poduszka korekcyjna ma wiele zastosowań…

 • Przede wszystkim poprzez zwiększenie komfortu snu, poduszka ortopedyczna może pomóc w rozwiązaniu problemu bezsenności i opanowaniu stresu z tym związanego.
 • Polepsza samopoczucie i poprawia wygląd, dzięki zapewnianiu skutecznego relaksu.
 • Niejednokrotnie wpływa na złagodzenie chronicznych bólów głowy, poleca się więc poduszki rehabilitacyjne między innymi także osobom cierpiącym na migreny.
 • Profilowana poduszka łagodzi albo całkowicie usuwa ból szyi, ból kręgosłupa, ból pleców (spowodowane złą pozycją podczas snu, siedzącym trybem życia czy pracy) i / lub zapobiega tym dolegliwościom.
 • Poprawia krążenie.
 • Zapobiega mrowieniu / drętwieniu odczuwanemu w karku, plecach i kończynach, napięciu i zesztywnieniu mięśni.
 • Poduszki ortopedyczne stosuje się na co dzień w rehabilitacji przeciążeń, schorzeń i zwyrodnień kręgosłupa (na przykład w przypadku dyskopatii odcinka szyjnego).

sztywność karku, bół szyi

Fot. Poduszka ortopedyczna niweluje sztywność karku i ból szyi.

Kiedy taka poduszka NIE jest wskazana?

Poduszki ortopedyczne stosuje się w rehabilitacji i profilaktyce zdrowotnej. W tym pierwszym przypadku są one zazwyczaj podsuwane nam (lub odradzane) przez specjalistę, w drugim natomiast decydujemy się na nie samodzielnie – i w porządku, bo jest tylko kilka sytuacji, w których poduszka korekcyjna jest niewskazana.

 • Nie stosuje się takiej poduszki w przypadku niemowlaków.
 • Nie powinny jej używać także osoby po urazach kręgosłupa szyjnego, noszące kołnierze ortopedyczne.

We wszystkich pozostałych przypadkach poduszką ortopedyczną można śmiało zastąpić jaśka. Trzeba pamiętać przy tym jednak, że dobroczynne działanie poduszki korekcyjnej odczuwamy wtedy, gdy jest ona dobrze dobrana…

Jak dobrać sobie poduszkę ortopedyczną i gdzie ją kupić?

Decydując się na zakup poduszki profilowanej, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań…

 1. Czy poduszka ortopedyczna ma pełnić funkcję rehabilitacyjną czy profilaktyczną?

  Jeśli cierpimy już na jakieś schorzenia kręgosłupa, najlepiej wybór konkretnego modelu poduszki korekcyjnej skonsultować z rehabilitantem, który dobierze produkt optymalny do naszych indywidualnych potrzeb. Jeżeli natomiast poduszka ma mieć głównie zastosowanie profilaktyczne, można zdecydować o jej wyborze samodzielnie, z ewentualną pomocą konsultanta ze sklepu medycznego.

 2. Czy poduszka rehabilitacyjna ma służyć do spania czy do siedzenia?

  Mówiąc o produktach typu poduszki ortopedyczne, mamy zazwyczaj na myśli poduszki do spania, jednak w tym miejscu warto zasygnalizować, że na rynku dostępne są również poduszki ortopedyczne do siedzenia, z których często i chętnie korzystają między innymi pracownicy biurowi, osoby pracujące przy komputerze, prowadzące siedzący tryb życia, spędzające wiele godzin za kierownicą w aucie etc. Poduszki ortopedyczne do spania zapewniają optymalną pozycję kręgosłupa w nocy, podczas odpoczynku, poduszki ortopedyczne do siedzenia korygują natomiast pozycję kręgosłupa w ciągu dnia, wymuszając niejako podczas naszych zwyczajowych aktywności dziennych anatomicznie poprawną postawę.

 3. Czy naszą dominującą pozycją podczas snu jest leżenie na plecach, na boku czy na brzuchu?

  To istotne z punktu widzenia wyboru poduszki i jej ergonomii. Najpopularniejsze są modele umożliwiające wygodną pozycję boczną, po podobno najwięcej z nas śpi właśnie na boku, oraz komfortowe spanie na plecach. Poduszki te mają podobny kształt, wiele modeli zaprojektowanych jest zresztą w taki sposób, aby miały uniwersalne zastosowanie. Niektórzy producenci oferują też specjalne, piankowe poduszki ortopedyczne do spania na brzuchu, ale cieszą się one mniejszą popularnością, a taka pozycja podczas snu (mimo poduszki korekcyjnej) uznawana jest za najbardziej niekorzystną dla naszego organizmu.

 4. Czy potrzebujemy poduszki w mniejszym czy raczej większym rozmiarze?

  Ten parametr określający poduszkę ortopedyczną nie zależy od naszych upodobań i przyzwyczajeń, choć tak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Optymalny dla nas rozmiar poduszki rehabilitacyjnej zależy – mówiąc najkrócej – od naszej postury. Poduszki dostępne są, podobnie jak ubrania, w rozmiarach oznaczanych jako: S, M, L… Zgodnie z zasadą ogólną, osoby o drobnej budowie ciała, niewielkim wzroście, szczupłe wybierają poduszki mniejsze (to znaczy niższe), osoby „mocniej” zbudowane, barczyste, o większej masie ciała powinny decydować się z kolei na większe rozmiary poduszek ortopedycznych. Większe oznacza w tym przypadku wyższe (kilkanaście centymetrów).

poduszka ortopedyczna z pamięcią

Fot. Mobilex.pl. Rehabilitacyjna poduszka ortopedyczna z pamięcią kształtu

Gdzie najlepiej kupić poduszkę rehabilitacyjną i ile to kosztuje? Mimo że koszt poduszki ortopedycznej nie należy do najniższych, bo przekracza 100 – 130 zł, nie warto nabywać okazyjnie na aukcjach tanich podróbek ani kupować poduszek korekcyjnych w marketach. Pewność, co do jakości i pochodzenia produktu, jego wykonania, a także sposobu działania dają nam sklepy medyczne i produkty dostarczane przez uznanych w tej branży producentów. Ponadto, nabywając poduszkę ortopedyczną w takim specjalistycznym sklepie, możemy przy zakupie liczyć na fachową poradę konsultanta, który pomoże w wyborze jej modelu czy rozmiaru.

Profilowana poduszka zamiast jaśka!

TAK. To zdecydowanie dobry wybór! Ergonomia, komfort, higiena, dobre właściwości wentylacyjne i antyalergiczne poduszki, rehabilitacja i profilaktyka ortopedyczna, którą można wdrożyć samodzielnie i to od zaraz… Efekty będą tym lepsze, im szybciej zatroszczymy się o zdrowy sen w optymalnej dla naszego kręgosłupa pozycji. Jeśli dołączymy do tego jeszcze odpowiednie, regularnie wykonywane ćwiczenia i zadbamy o właściwy tryb życia, unikniemy lub zniwelujemy swoje problemy zdrowotne.

 

Leave a Reply