Ortopedyczny sprzęt rehabilitacyjny do zastosowania w warunkach domowych

Rehabilitacja w domu jest nie tylko możliwa, ale i konieczna. Zarówno osoby dotknięte wrodzoną niepełnosprawnością czy borykające się z przewlekłymi schorzeniami ortopedycznymi, jak i pacjenci powracający do zdrowia po urazach kręgosłupa czy kończyn lub po prostu ci, którzy chwilowo utracili kondycję fizyczną (na przykład z przetrenowania) mogą i powinni wykorzystywać szansę samodzielnej rehabilitacji na co dzień – w warunkach domowych. Wizyty w ośrodkach fizjoterapii (nawet, jeśli mają miejsce stosunkowo często) uzupełnione dodatkowo regularnymi ćwiczeniami wykonywanymi w domu przy pomocy odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego dają nieporównanie lepsze efekty niż to, co udaje się osiągnąć tylko podczas pracy z rehabilitantem. Jakie zatem urządzenia i akcesoria dostępne obecnie na rynku medycznym mogą być w tej sytuacji pomocne?

W ofercie producentów ortopedycznego sprzętu rehabilitacyjnego łatwo dziś znaleźć propozycje odpowiadające na potrzeby wdrażania różnorodnych terapii: rehabilitacja niemowlaków i dzieci z dysfunkcjami ruchowymi, rehabilitacja seniorów cierpiących na zwyrodnienia stawów, osób fizycznie niepełnosprawnych, walczących z chronicznymi bólami kręgosłupa, pokontuzyjna rehabilitacja sportowców etc. Oto kilka przykładowych urządzeń i akcesoriów pomocnych podczas samodzielnej, domowej rehabilitacji…

Rehabilitacja najmłodszych – foteliki rehabilitacyjne dla dzieci

Foteliki rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych to w zasadzie podstawowe wyposażenie domu w sytuacji, gdy dziecko z dysfunkcjami potrzebuje długofalowej, kompleksowej rehabilitacji i pomocy w prawidłowym rozwoju fizycznym. Sprzęt tego typu pełni w domu (szczególnie w przypadku najmłodszych pacjentów) wiele praktycznych funkcji, będąc siedziskiem do karmienia malucha, miejscem umożliwiającym mu zabawę, aktywne uczestnictwo w codziennym życiu rodzinnym i poznawanie rzeczywistości poprzez wygodną obserwację otoczenia, ale jednocześnie koryguje on wady postawy i skutecznie zabezpiecza niepełnosprawne ruchowo dziecko na przykład przed upadkiem czy przykurczem mięśni i ścięgien.

krzesełko rehabilitacyjne krzesełka rehabilitacyjne fotelik rehabilitacyjny fotelik rehabilitacyjny

Fot. Mobilex. Krzesełka i foteliki rehabilitacyjne dla dzieci firm Jenx i Ormesa.

W zależności od wieku i etapu rozwojowego pacjenta oraz – rzecz jasna – jego dysfunkcji, dobiera się foteliki na kółkach umożliwiające dziecku samodzielne poruszanie, foteliki rehabilitacyjne wymuszające utrzymywanie przez dziecko określonej pozycji, specjalne zaprojektowane dla kilkulatków krzesełka ze stolikami, regulowane fotele dla nastolatków, krzesła stabilizujące etc.

Produkty takie jak te, które wspomagają rehabilitację i prawidłowy rozwój fizyczny dzieci i młodzieży, można nabyć w sklepach medycznych, korzystając z dofinansowania.

Więcej o fotelikach rehabilitacyjnych dla dzieci ->

Rehabilitowanie kończyn – rotory, piłeczki do rehabilitacji dłoni

Typowo domowym sprzętem rehabilitacyjnym (niewielkim, praktycznym i niezbędnym dla osób z niesprawnością kończyn) są niewielkie urządzenia do ćwiczeń rąk i nóg (zwane rotorami) oraz akcesoria do samodzielnej rehabilitacji dłoni, jak choćby różnego rodzaju piłeczki do stymulacji mięśni i krążenia.

rotor piłeczka do rehabilitacji dłoni piłeczki do rehabilitacji dłoni

Fot. Mobilex. Rotor do rehabilitacji kończyn górnych i dolnych oraz piłeczki do rehabilitacji dłoni.

Pacjenci z porażeniem kończyn dolnych i / lub górnych dzięki rotorowi mogą pracować w domu nad poprawą koordynacji i siły mięśni nóg lub rąk. Urządzenie (nieco podobne w sposobie działania do stacjonarnych rowerów treningowych) jest uniwersalne, łatwe w obsłudze i niezwykle praktyczne. Rotor pozwala wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne wszystkich kończyn, a jego rozmiar i konstrukcja umożliwiają bezproblemowe przechowywanie go w domu (po złożeniu zajmuje bowiem bardzo mało miejsca), a także zabieranie go ze sobą w razie potrzeby na przykład na wakacje.

W przypadku pourazowych terapii dłoni rehabilitację w warunkach domowych umożliwiają specjalne piłeczki, które – zależnie od ich budowy i materiału, z którego są wykonane – służą usprawnianiu ręki, niwelowaniu różnego rodzaju dysfunkcji, odbudowywaniu i wzmacnianiu mięśni, pobudzaniu krążenia i czucia (a tym samym wspomaganiu regeneracji skóry) etc. Ćwiczenia wykonywane w domu przy pomocy elastycznej, żelowej piłeczki (o dobrze dobranym stopniu jej twardości) lub piłeczki z kolcami (do terapii i masażu) to nie tylko rehabilitacja, ale także przyjemność, ponieważ pomagają one się rozluźnić i odstresować. Akcesoria takie nie są drogie i z pewnością warto się w nie zaopatrzyć, zwracając uwagę na to, aby nie kupować tak zwanych podróbek, tylko nabyć oryginalne produkty w sklepie medycznym. Jest to wydatek rzędu zaledwie kilku do kilkunastu złotych.

Akcesoria do rehabilitacji stawów – ortezy, stabilizatory

Skuteczną i komfortową jednocześnie rehabilitację stawów w warunkach domowych (i nie tylko) zapewniają obecnie nowoczesne rozwiązania będące często alternatywą dla tradycyjnego gipsu – stabilizatory i ortezy.

orteza stawu skokowego orteza stawu skokowego2 orteza stawu kolanowego orteza stawu łokciowego

Fot. Mobilex. Kolejno ortezy stawu skokowego, kolanowego i łokciowego.

Na rynku dostępne są dziś różnego rodzaju stabilizatory i ortezy (stawu skokowego, kolanowego, ortezy łokcia, nadgarstka itd.). Każde z tych rozwiązań może służyć pourazowej i / lub pooperacyjnej rehabilitacji albo po prostu stanowić profilaktyczne zabezpieczenie stawów (przed kontuzjami) w sytuacji, gdy są ona narażone na przeciążenia. „Samodzielne” stabilizowanie stawów przy pomocy ortezy jest efektywne i wygodne. Można ją (w przeciwieństwie do gipsu) zakładać i zdejmować w domu, co znacznie ułatwia codzienne czynności związane choćby z ubieraniem czy higieną. Rozwiązanie takie musi być – oczywiście – skonsultowane z rehabilitantem lub zalecone przez lekarza i odpowiednio dobrane do indywidualnego przypadku (skręcenia, zwichnięcia, obrzęki i krwiaki, stany zapalne, bóle stawów, zwyrodnienia, artretyzm, osteoporoza, uszkodzone więzadła, niestabilność stawów…). Ortezy idealnie dopasowują się do anatomicznego kształtu kostki, łokcia czy kolana, zapewniają skórze odpowiednią wentylację, wpływają na uśmierzenie bólu.

Koszt ortezy oscyluje wokół 130 – 200 zł. W niektórych przypadkach możliwe jest uzyskanie dofinansowania.

Więcej na temat ortez ->

Sprzęt rehabilitacyjny dla seniorów – chodziki, podpórki, balkoniki

„Domowa” rehabilitacja to również na przykład sprzęt dla seniorów ułatwiający im na co dzień poruszanie się po domu (i nie tylko) oraz wpływający pozytywnie na stan osłabionych z powodu wieku i różnych schorzeń bądź urazów rąk i nóg. Wszelkiego rodzaju podpórki, chodziki i balkoniki są ogromną pomocą w zakresie mobilności i rehabilitacji, stanowiąc jednocześnie motywację dla starszych osób do utrzymywania swojej samodzielności i niezależności w poruszaniu się i wykonywaniu codziennych czynności domowych.

balkonik balkonik rehabilitacyjny chodzik chodzik rehabilitacyjny

Fot. Mobilex. Chodziki i balkoniki rehabilitacyjne dla seniorów i osób niepełnosprawnych ruchowo.

Balkoniki wspomagają pionizowanie pacjenta, pomagają seniorom w zachowaniu równowagi, wykorzystywane są do ponownej nauki chodzenia po urazie lub poważnym zabiegu, wpływają na fizyczną aktywizację starszych osób. To niezwykle przydatny sprzęt rehabilitacyjny przeznaczony zresztą nie tylko dla tych najstarszych pacjentów, ale również dla wszystkich tych, w przypadku których ćwiczenia rehabilitacyjne są niezbędne, aby powrócić do zdrowia i mobilności lub po prostu dla poprawienia sprawności ruchowej.

Spośród dostępnych w ofercie modeli można wybrać te balkoniki czy podpórki, które charakteryzują się stosunkowo niewielkim rozmiarem – tak, by swobodnie używać ich nawet w niewielkim mieszkaniu, oraz skonstruowane są w taki sposób, że daje się je złożyć w razie potrzeby i wygodnie przechowywać lub transportować. Koszt takiego sprzętu zależy od modelu chodzika, ale należy liczyć się z wydatkiem w wysokości kilkuset złotych. Urządzenia te objęte są dofinansowaniem.

Więcej o balkonikach dla seniorów ->

Profilaktyka i rehabilitacja – korekcyjne poduszki ortopedyczne

Dla rehabilitacji, a przy tym także i ortopedycznej profilaktyki zdrowotnej realizowanej w warunkach domowych, zupełnie podstawowym wydaje się posiadanie i używanie odpowiednio wyprofilowanego materaca, a przynajmniej rehabilitacyjnej poduszki ortopedycznej.

profilowana poduszka ortopedyczna do spania
Fot. Mobilex. Profilowana poduszka ortopedyczna do spania.

Dzięki poduszkom korekcyjnym do spania kręgosłup jest optymalnie ułożony, a mięśnie karku, ramion i pleców rozluźnione. Wszystko to sprawia, że organizm prawidłowo i efektywnie wypoczywa, kręgi nie są obciążone, mięśnie nie są napięte, niwelowane są w związku z tym różnego rodzaju dolegliwości bólowe (szczególnie w odcinku szyjnym). Poduszki ortopedyczne polecane są w zasadzie wszystkim, ponieważ pełnią jednocześnie funkcję rehabilitacyjną i profilaktyczną, zapobiegając potencjalnym problemom związanym z kręgosłupem.

Oprócz poduszek korekcyjnych do spania na rynku dostępne są także ortopedyczne poduszki do siedzenia wspomagające zachowanie właściwej dla zdrowia pozycji siedzącej (na przykład podczas wielogodzinnej pracy przy biurku).

Więcej o poduszkach ortopedycznych ->

Rehabilitacja w prawdziwie domowym stylu…

Fotel pionizujący LIFT CHAIR, czyli komfort i zdrowie w jednym, to sprzęt rehabilitacyjny zaprojektowany specjalnie z myślą o stosowaniu go w warunkach domowych.

fotel pionizujący fotel pionizujący lift chair

Fot. Mobilex. Fotel pionizujacy LIFT CHAIR.

W sklepach pojawia się coraz więcej tego typu propozycji – nowoczesne, zaawansowane urządzenia rehabilitacyjne, których design zupełnie nie nasuwa skojarzeń z wyposażeniem ośrodka fizjoterapeutycznego. Sprzęt wygląda jak stylowy fotel, z powodzeniem może zajmować nawet centralne miejsce w salonie, gwarantując użytkownikowi pełen komfort i ćwiczenia rehabilitacyjne zarazem.

Prezentowany tu model przeznaczony jest dla osób starszych i / lub niepełnosprawnych cierpiących na schorzenia narządu ruchu. Umożliwia pionizację pacjenta (od pozycji leżącej aż do stojącej), ułatwiając mu tym samym wstawanie, odciąża kręgosłup i pomaga w relaksowaniu się. Fotel posiada wielostopniową regulację i – dla wygody użytkownika – sterowany jest pilotem. Sprzęt tego typu szczególnie poleca się osobom chorującym na stwardnienie rozsiane, zwyrodnienie stawów i kręgosłupa, ludziom dotkniętym chorobą Parkinsona oraz tym, u których zdiagnozowano poudarowy niedowład.

Więcej na temat fotela LIFT CHAIR ->

Leave a Reply